گوناگون

رسانه‌های روس خبر دادند: توافق روسیه و اسرائیل درباره سوریه

برخی از رسانه‌های روسی از طرح هفت‌ماده‌ای میان روسیه و اسرائیل گفتند. اینکه در این طرح قرار است: «بشار اسد در قدرت بماند؛ به حضور نظامی ایران و حزب‌‌‌الله در سوریه خاتمه داده شود؛ اسرائیل به حملات نظامی خود به سوریه خاتمه دهد؛ حضور نظامی روسیه در سوریه تثبیت شود…

سفیر روسیه در سازمان ملل از توافق برای مداخله‌نکردن نیروها در جنوب غرب سوریه خبر داد. «واسیلی نیبنزیا» با اشاره به خروج نیروهای ایرانی از منطقه جنوب و جنوب غرب سوریه گفت: «این توافق به‌زودی عملیاتی خواهد شد». به گزارش «ایلنا» به نقل از خبرگزاری «تاس»، سفیر روسیه در سازمان ملل گفته: «من اخبار را از طریق رسانه‌ها و جاهای دیگر درباره توافقی در موضوع مداخله‌نکردن در جنوب غرب سوریه شنیده‌ام و درک من این است که این توافق حاصل شده است. تا زمانی که این توافق اجرائی نشود، من نمی‌توانم پاسخ بدهم؛ اما می‌دانم طرف‌هایی که در رسیدن به این توافق دست داشتند، از نتیجه آن راضی هستند. اگر تا الان این موضوع عملیاتی نشده باشد، به‌زودی در آینده نزدیک عملی خواهد شد».

طرح ۷ماده‌ای چیست؟
به گزارش شرق روز گذشته برخی از رسانه‌های روسی از طرح هفت‌ماده‌ای میان روسیه و اسرائیل گفتند. اینکه در این طرح قرار است: «بشار اسد در قدرت بماند؛ به حضور نظامی ایران و حزب‌‌‌الله در سوریه خاتمه داده شود؛ اسرائیل به حملات نظامی خود به سوریه خاتمه دهد؛ حضور نظامی روسیه در سوریه تثبیت شود؛ در صورت لزوم مستشاران روسی و سازمان ملل در کنار سربازان سوریه در مرز این کشور با اسرائیل مستقر شوند؛ بعد از مدتی آمریکا هم به‌تدریج نیروهای نظامی‌‌‌اش را از سوریه خارج کند؛ عادی‌‌‌سازی روابط سوریه با اعراب انجام شود که با پول کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس، بازسازی سوریه و بازگشت  آوارگان آغاز شود». حسین موسویان، دیپلمات سابق ایرانی، هم به ایلنا گفته است چند روز پیش او در کنفرانسی در اروپا از کارشناسان مطلع اروپایی شنیده که اسرائیل و روسیه در حال مذاکره درباره نهایی‌کردن طرحی در موضوع حل بحران سوریه هستند. همچنین روز گذشته «گری کورن»، سفیر اسرائیل در مسکو، به خبرگزاری تاس گفته دولت اسرائیل از موضع روسیه در قبال حضور نظامیان ایرانی در مرزهای اسرائیل و سوریه راضی است. به گزارش «ایلنا» کورن گفته است: «اسرائیل و روسیه مذاکرات فشرده‌ای درباره حضور نظامی ایران در سوریه داشته‌اند».
رایزنی اسد و پوتین
قبل از این میخائیل لاورنتیف، نماینده پوتین در امور سوریه، درباره گفت‌وگوی ولادیمیر پوتین و بشار اسد گفته بود که باید همه نیروهای خارجی از سوریه خارج شوند. آخر اردیبهشت‌ بود که «بشار اسد» با «ولادیمیر پوتین» در شهر ساحلی سوچی دیدار کرد. خبرگزاری «اینترفکس» گزارش داده: «بیانیه پوتین درباره خروج نیروهای خارجی از سوریه به نیروهای آمریکا، ایران، ترکیه و حزب‌الله مربوط می‌شود». به گزارش «فارس» لاورنتیف گفته است: «روسیه آماده است هم‌زمان با باثبات‌شدن اوضاع در سوریه، فقط دو پایگاه خود را در این کشور حفظ کند».
پاسخ ایران چیست؟
بعد از رسانه‌ای‌شدن این گفت‌وگو این پرسش مطرح شد که منظور پوتین از نیروهای خارجی چیست؟ آیا این نیروهای خارجی شامل نیروهای روسی و پایگاه‌های نظامی روسیه هم می‌شود یا نه؟ اما همان زمان این گفته‌ در ایران موضع‎گیری صریحی را به همراه داشت. مقامات ایرانی گفتند که به دعوت سوریه برای مبارزه با داعش و تروریسم در این کشور حضور دارند و تا‌زمانی‌که تروریسم در منطقه باشد و دولت سوریه بخواهد، ایران در سوریه خواهد ماند. علی شمخانی، دبیر شورای‌عالی امنیت ملی، گفته است: «ما با درخواست دولت قانونی سوریه و برای کمک مستشاری به این کشور برای مبارزه با تروریسم حضوری محدود در سوریه داریم… . جمهوری اسلامی ایران امنیت سوریه را معادل امنیت خود تلقی می‌کند و از این نظر حفظ ثبات در سوریه برای جمهوری اسلامی ایران نیز یک دستاورد محسوب می‌شود. کمک‌های مستشاری ما نیز تا‌زمانی‌که دولت این کشور درخواست داشته باشد، تداوم خواهد داشت. حضور ایران برخلاف حضور نامشروع آمریکا و برخی دیگر از کشورهای منطقه در سوریه، تحمیلی و حاصل تجاوز غیرقانونی نظامی نیست». روز جمعه «بشار اسد» در گفت‌وگو با «راشا تودی» تأکید کرده که هرگز هیچ‌یک از نیروهای ایرانی در سرزمین سوریه نبوده‌اند. مستشاران ایرانی در سوریه به نیروهای سوریه کمک می‌کنند.
روز گذشته ولید معلم، وزیر خارجه سوریه، گفت:‌ «ایران حضور نظامی در سوریه ندارد و تنها مستشاران نظامی که در کنار نیروهای این کشور و با هماهنگی با ارتش آن فعالیت می‌کنند،‌ در کشور هستند». به گزارش «ایسنا»، به نقل از سایت خبرگزاری رسمی سوریه، ولید معلم‌ گفت: «تبلیغات رسانه‌ای غرب و آمریکا درباره حضور ایران نادرست است و برخلاف حضور ترکیه، آمریکا و فرانسه، حضور ایران در خاک سوریه قانونی است». وزیر خارجه سوریه تصریح کرد: «حضور نیروهای آمریکایی در سوریه غیرقانونی است و باید از منطقه التنف و سراسر خاک سوریه خارج شوند». معلم همچنین درباره توافق‌نامه در موضوع جنوب سوریه گفت، مادامی که نیروهای آمریکایی از منطقه التنف خارج نشده‌اند، چنین توافق‌نامه‌ای وجود نخواهد داشت. به گفته معلم اسرائیل برای ایجاد کمربند امنیتی برای خود و با حمایت از گروه‌های تروریستی توافق‌نامه سال ۱۹۷۴ را نقض کرده است. او ترکیه را دشمن متجاوز به سوریه خواند و گفت نه این کشور و نه ایالات متحده هیچ حقی ندارند که درباره هیچ‌یک از شهرهای سوریه مذاکره کنند. به گفته وزیر خارجه سوریه هنوز با نیروهای دموکراتیک سوریه که از طرف آمریکا حمایت می‌شوند، مذاکره‌ای را شروع نکرده‌ایم. تاکنون هیچ‌گونه توافقی درباره جنوب سوریه انجام نشده و ایران در این کشور هیچ‌گونه حضور نظامی ندارد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا