گوناگون

ایران درخواست آژانس برای همکاری بیشتر را رد کرد

رضا نجفی، نماینده رژیم «ولایت فقیه» در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز چهارشنبه گفته است در حالی که ایران از برجام نفعی نمی‌برد، درخواست‌ها مبنی بر داشتن همکاری فعالتر در رابطه با پروتکل الحاقی، خارج از موضوع است…

 

در حالی‌که یوکیا آمانو، دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ضمن تأیید پایبندی ایران به توافق هسته‌ای خواهان همکاری بیشتر ایران با بازرسان آژانس نیز شده بود، رضا نجفی، نماینده دائم جمهوری اسلامی در آژانس گفته است که تا زمانی که مسئله برجام با قدرت‌های بزرگ حل نشود ایران بیش از این با آژانس همکاری نمی‌کند.

صحبت‌های آقای نجفی واکنش ایران به تازه‌ترین اظهارات یوکیا آمانو، دبیر کل آژانس، محسوب می‌شود. آقای آمانو روز ۱۴ خرداد گفته بود همکاری فعالانه ایران روند راستی آزمایی ها را تسهیل می کند.

کشورهایی که پروتکل الحاقی آژانس را پذیرفته‌اند، از جمله ایران، موظف‌اند تا در خصوص فعالیت‌های هسته‌ای اطلاعات بیشتری در اختیار آژانس قرار دهند و همچنین بازرسان آژانس نیز می‌توانند سرزده و نامحدود از مناطق هسته‌ای دیدار کنند.

رضا نجفی همچنین در سخنرانی خود در آژانس مجددا پایبندی ایران به برجام را تایید کرده و گفته است که اگر منافع ملت ایران بدون هیچ قید و شرطی تامین شود، برجام به بقای خود ادامه خواهد داد.

به رغم خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت‌ماه، ایران و پنج قدرت جهانی دیگر همچنان به این توافق پایبندند و آقای آمانو نیز روز ۱۴ خرداد مجددا پایبندی ایران را تایید کرده است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا