ورزشی

واکنش تند اسرائیل به لغو بازی فوتبال آرژانتین با این کشور

اسرائیل به لغو بازی دوستانه تیم ملی فوتبال آرژانتین با این کشور اعتراض کرد. قرار بود این بازی دوستانه در بندر حیفا برگزار شود اما به خواسته اسرائیلی‌ها به بیت‌المقدس انتقال یافت. حال گزارش می‌شود که این بازی لغو شده است.

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل روز چهارشنبه (۶ ژوئن/۱۶ خرداد) در توییتر خود نوشت: «این شرم‌آور است که  تیم ملی فوتبال آرژانتین در برابر فشارهای مخالفان اسرائیل و کسانی که از اسرائیل نفرت دارند مقاومت نکرد.»

برخلاف لیبرمن، یوسی شرابی، وزیر ورزش اسرائیل در مصاحبه با رادیو دولتی این کشور گفته است که لغو مسابقه قطعی نشده و هنوز “جرقه امیدی” وجود دارد که این بازی روز شنبه (۹ ژوئن/۲۰ خرداد) برگزار شود.

ماجرا از چه قرار بود؟

سفیر اسرائیل در بوئنوس آیرس قبلا اعلام کرده بود که بازی آرژانتین با اسرائیل پیش‌فروش شده اما به دلیل “تهدید و تحریک” علیه لیونل مسی، ستاره فوتبال آرژانتینی به تعویق خواهد افتاد.

فلسطینی‌ها به برگزاری این مسابقه اعتراض کردند.

جبرئیل رجوب، رئیس فدراسیون فوتبال فلسطین، روز یکشنبه (سوم ژوئن) از مسی خواسته بود که در بازی دوستانه آرژانتین با اسرائیل در بیت‌المقدس شرکت نکند.

رئیس فدراسیون فلسطین گفت که مسی “نماد صلح و عشق” است. رجوب تاکید کرد: «ما نمی‌خواهیم که مسی جنایت اشغالگری را تطهیر کند.»

رجوب همچنین یادآور شد که مسی در جهان عرب میلیون‌ها هوادار دارد. او درخواست کرد که در صورت انجام این بازی در بیت‌المقدس پیراهن و عکس مسی آتش زده شود.

این مقام فلسطینی در نامه‌ای که به مقامات آرژانتینی نوشته بود هم درخواست کرده بود که اجازه ندهند مسی در بازی دوستانه در بیت‌المقدس شرکت کند.

شامگاه سه‌شنبه (۱۵ خرداد) گروهی از فلسطینی‌ها در مقابل اردوی تیم ملی آرژانتین، با برافراشتن پیراهنی به رنگ قرمز از بازیکنان خواستند که در بیت‌المقدس بازی نکنند.

گفتنی است که مسابقه دوستانه آرژانتین- اسرائیل در ابتدا قراربود در بندر حیفا برگزار شود. اما بعدا این بازی بنا به درخواست مقامات اسرائیلی از حیفا به بیت‌المقدس انتقال داده شد که موجب اعتراض شدید فلسطینی‌ها شد.

مناقشه بر سر موضوع انتقال پایتخت اسرائیل به بیت‌المقدس پایان نیافته است. فلسطینی‌ها بخش شرقی بیت‌المقدس را پایتخت خود می‌دانند در حالیکه اسرائیل تمامی شهر بیت‌المقدس را پایتخت خود تلقی می‌کند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا