جوانان

یونیسف: نیمی از کودکان به ویژه دختران افغانستان از سوادآموزی محرومند

براساس تازه‌ترین گزارش منتشرشده از سوی صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) تقریباً نیمی از کودکان افغانستان از آموزش رسمی و رفتن به مدرسه محروم هستند. براساس این گزارش برای نخستین بار از سال ۲۰۰۲ و پایان حکومت طالبان تاکنون تعداد کودکان محروم از تحصیل در افغانستان تا این میزان افزایش یافته است…

 

در این گزارش که روز یکشنبه ۳ ژوئن/ ۱۳ خرداد منتشر شد، دلایل اصلی کاهش شمار کودکانی که به مدرسه می‌روند، ناامنی و ادامه جنگ و همچنین مشکلات اقتصادی عنوان شده است.

بر پایه این گزارش تعداد دختران محروم از تحصیل بیش از پسران و ۶٠ درصد کودکان محروم از تحصیل را تشکیل می‌دهد. در حال حاضر ٣ میلیون و ٧٠٠ هزار کودک در فاصله سنی ۷ تا ۱۷ سال در افغانستان از تحصیل محروم هستند.

در این گزارش همچنین آمده که ولایات جنوبی افغانستان از جمله قندهار، هلمند، زابل و اوروزگان و همچنین در مرکز این کشور ولایات وَردَک و پکتیکا، از جمله مناطقی هستند که تقریباً ٨۵ درصد دختران امکان تحصیل ندارند. در این مناطق حضور نیروهای طالبان چشمگیرتر است.

طبق برآورد صندوق کودکان سازمان ملل از میان ۳۰۰ هزار کودکی که اکنون در مدارس و در مقطع ابتدایی ثبت‌نام کرده‌اند نیز احتمال ترک مدرسه پیش از پایان دوره دبستان وجود دارد. این کودکان معمولا در مناطق روستایی و در خانواده‌های فقیری زندگی می‌کنند که اغلب به دلایل مشکلات امنیتی کاشانه خود را ترک کرده‌اند.

در این گزارش آمده که مهاجرت و ازدواج در سنین پایین بر توانایی کودکان به ویژه دختران برای ادامه تحصیل تأثیر منفی دارد. همچنین فقدان معملمان زن، امکانات ناچیز مدارس و ناامنی عوامل اصلی‌ ترک تحصیل کودکان بویژه دختران به شمار می‌آید.
بر همین اساس دختران در افغانستان به دلیل “اعتقادات مذهبی” خانواده‌ها و نیز “ازدواج در کودکی” معمولاً از رفتن به مدرسه بازمی‌مانند.
این گزارش، دلایل دیگری از جمله “بی‌سوادی پدرها و مادرها، فقر و هزینه تحصیل” را هم به دلایل این امر می‌افزاید.

به گفته “عادله خضر” نماینده یونیسف در افغانستان، وقتی کودکان امکان رفتن به مدرسه و تحصیل را نداشته باشند، خطراتی چون سوءاستفاده از آنها، بهره‌کشی و همچنین به خدمت گرفتن کودکان توسط گروه‌های نظامی افزایش می‌یابد.

همچنین براساس گزارش منتشرشده برای کنگره آمریکا تا پایان آوریل گذشته ۲۰ درصد از سرزمین افغانستان تحت کنترل شورشیان طالبان و فقط ۵۶ درصد از این کشور در کنترل دولت وحدت ملی به ریاست محمد اشرف غنی است. این آمار نیز نسبت به سال ۲۰۰۱ برای اولین بار افزایش یافته است.

رادیو فرانسه

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا