گوناگون

مخالفت اروپا با پیوستن دوباره روسیه به گروه ۷

پیش از این دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا خواستار بازگشت روسیه به جمع کشورهای گروه ۷ شده بود. رهبران گروه ۷ در پیش‌نویس پایانی اجلاس در کانادا در زمینه تبادل اطلاعات شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی و شبکه‌های اجتماعی به توافق رسیدند. این اجلاس که قرار است دو روزه باشد تنها یک روز میزبان رئیس جمهوری آمریکا بود چرا که دونالد ترامپ روز جمعه از کانادا به طرف سنگاپور پرواز کرد تا با رهبر کره شمالی دیدار کند.

به گزارش یورو نیوز، بیانیه نهایی این نشست روز شنبه ۹ ژوئن/ ۱۹ خرداد منتشر می‌شود اما آنطور که رسانه‌ها گزارش می‌دهند کشورهای عضو بر سر به اشتراک گذاشتن اطلاعات و همچنین همکاری با ارائه دهندگان خدمات ایترنتی و شرکت‌های شبکه‌های اجتماعی به توافق رسیده‌اند. گفته می‌شود سران ۷ کشور با هدف جلوگیری از دخالت‌های خارجی و نفوذ کشورهای دیگر به ویژه روسیه در مسیر انتخابات‌ها به این توافق دست یافته‌اند. بدین ترتیب تلاش‌های دونالد ترامپ برای بازگرداندن روسیه به جی ۷ با موفقیت همراه نبوده است. همچنین در این پیش‌نویسی سران ۷ کشور عضو یعنی ایالات متحده آمریکا، ژاپن، کانادا، ایتالیا، بریتانیا، آلمان و فرانسه موافقت کرده‌اند که بودجه احزاب برای فعالیت‌های سیاسی به ویژه تبلیغات زمان انتخابات شفاف‌تر شود.

در بخش دیگری از این پیش‌نویس آمده است که: «رهبران گروه ۷ بر این باورند که بازیگران خارجی به دنبال تضعیف جوامع و نهادهای دموکراتیک ما و تاثیرگذاری منفی بر فرآیندهای انتخاباتی و همچنین حاکمیت و در نتیجه امنیت ما هستند.» بندی که به نظر می‌رسد روسیه را هدف قرار می‌دهد. ترزا می نخست وزیر بریتانیا هم از آمریکا و اتحادیه اروپا خواسته است تنش‌ها بر سر تعرفه‌های گمرکی و همچنین آلومینیوم و فولاد را پایان دهند. از سوی دیگر بعد از چالش‌های دونالد ترامپ و کانادا، برخی منتظر بودند تقابل میان دو کشور چگونه خواهد بود. وزیر خارجه کانادا در این خصوص می‌گوید: «فضای مذاکرات نسبتا دوستانه بود و مشکلی در این خصوص نداشتیم.»

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا