حقوق بشر

شرایط جسمی بقایی به دلیل اعتصاب غذا وخیم است

انتشار تصاویر حمید بقایی، معاون سابق احمدی‌نژاد در شبکه اجتماعی موجی از واکنش‌ها را برانگیخته است. بقایی این تصاویر را قبل از بازگشت به زندان اوین منتشر کرده است. شرایط جسمی او به دلیل اعتصاب غذا وخیم شده است.

در آستانه بازگشت حمید بقایی به زندان سایت تلگرام دولت بهار تصاویری انتشار داد که حکایت از بدتر شدن شرایط جسمانی بقایی دارد. بقایی معاون اجرایی احمدی‌نژاد در دولت دهم بود.

سایت دولت بهار می‌نویسد حمید بقایی که برای مدت شش روز از زندان ترخیص شده بوده، نتوانست اجازه تمدید مرخصی خود را از مسئولان زندان بگیرد. به نوشته این سایت بقایی ساعت ۲۲ شنبه (۱۹ خرداد) با بدرقه احمدی‌نژاد رئیس جمهور سابق و چند تن از همکاران و دوستانش به زندان اوین بازگشته است.

خبرگزاری ایسنا هم به نقل از یک منبع آگاه خبر تائید کرده است که حمید بقایی، پس از چند روز مرخصی به زندان بازگشته است.

سایت دولت بهار نوشته است که آقای بقایی در حالی به زندان بازگشت که به لحاظ شرایط جسمی در وضعیت بحرانی قرار دارد و به گفته پزشکان باید در بیمارستان بستری شود و تحت درمان قرار گیرد. بقایی به نوشته این سایت پس از بازداشت در اعتصاب غذا به سر برده، وزن خود را از دست داده و فشار خون وی نیز به شدت کاهش یافته است.

بقایی چرا دستگیر شد؟

حمید بقایی از ۲۲ اسفند برای سپری کردن حکم ۱۵ ساله در زندان اوین به سر می‌برد. از جمله اتهامات آقای بقایی، دخل و تصرف غیرمجاز در مبالغ هنگفتی است که ظاهرا از سوی سپاه قدس سپاه پاسداران به منظور اهدا به سران کشورهای آفریقایی به او واگذار شده بود.

حمید بقایی در اعتراض به حکم صادره، چند مرتبه اعتصاب غذا کرده است. وکیل او اواخر فروردین گفته بود که وزن موکلش به ۴۵ کیلو رسیده و به زودی به کما خواهد رفت. اما غلامحسین محسنی اژه‌ای،‌ سخنگوی قوه قضائیه در یک نشست خبری این موضوع را تکذیب کرد.

طرفداران بقایی می‌گویند که او بی‌گناه است. محمود احمدی‌نژاد در نامه‌ای به آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران خواستار ورود رهبر به این پرونده شده بود.

واکنش‌ها به تصاویر جنجالی بقایی

انتشار تصاویر بقایی انعکاس رسانه‌ای وسیعی داشت. به ویژه در شبکه‌های اجتماعی واکنش‌ها متفاوت و زیاد بوده است.

ضیا نبوی فعال سیاسی دانشجویی که دوران محکومیتش را در زندان کارون اهواز گذرانده و خود بارها در زندان اعتصاب غذا کرده، در واکنش به تصاویر بقایی در توییتر شخصی خود می‌نویسد: «خیلی از ما وقتی خبراعتصاب غذای بقائی را شنیدیم باورش نکردیم و بر دروغ بودن خبر تاکید کردیم و حتی در مورد کذب بودن آن نوشتیم. این عکس حداقل این را نشان می‌دهد که اعتصاب غذای او واقعی بوده و بر ماست که حداقل به اندازه همین اطمینان قضاوت‌ها و اظهار نظرهای پیشین‌مان را تصحیح کنیم.»

محمد صالح مفتاح، فعال رسانه‌های مجازی و مدیرمسئول پایگاه خبری فردا هم در توییتر شخصی خود می‌نویسد که قصد دفاع از بقایی را ندارد ولی درباره پرونده معاون رئیس جمهور اطلاع‌رسانی قانع‌کننده انجام نگرفته است. او در ادامه می‌نویسد: «تصاویر آقای بقایی که امروز منتشر شد، بسیار وحشتناک بود… کاش می‌شد فهمید پشت درهای بسته دادگاه چه گذشته است تا بتوان حرفی زد. فعلا فقط می‌توانم آرزو کنم عدالت -هرآنچه هست- برایش اجرا شود.»

محمد مظفری، زندان سیاسی سابق هم در واکنش به تصاویر بقایی می‌نویسد: «هرگز ظلم‌هایی که احمدی‌نژاد، بقایی و دارودسته‌شان کردند را فراموش نخواهیم کرد، به تصویر خوب نگاه کنید عاقبت ظلم همین است. اما این باعث نمی‌شود در برابر ظلمی که به بقایی شده بی‌تفاوت باشیم، او خواهان دادگاهی علنی است و این حق اوست و از حق او دفاع می‌کنیم. ظلم همه جا ظلم‌است.»

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا