گوناگون

انفجار انتحاری کابل ۱۳ کشته بجا گذاشت

وقوع یک انفجار در غرب کابل در منطقه دارالامان در نزدیکی وزارت احیا و انکشاف دهات (توسعه روستاهای) افغانستان ۱۳ کشته و ۲۵ زخمی بجا گذاشت. تمامی قربانیان کارمندان دولتی بودند…
مأموران امنیتی افغانستان در صحنه انفجار انتحاری روز دوشنبهوزارت صحت (بهداشت) افغانستان اعلام کرده که در این حمله ۱۳ نفر غیرنظامی کشته شده که شامل ۴ زن و ۹ مرد هستند.

این وزارت همچنین افزوده که ۲۵ نفر در این انفجار انتحاری زخمی شده که ۵ زن و یک کودکان نیز درمیان قربانیان هستند.

فریدون آژند، سخنگوی وزارت احیا و انکشاف دهات افغانستان نیز به بی‌بی‌سی گفت که تمام کشته شدگان و زخمی‌ها کارمندان این وزارت هستند.

او گفت که کارمندان این وزارت حوالی ساعت یک بعد از ظهر به طرف خانه‌های خود می‌رفتند که حمله کننده انتحاری در میان این کارمندان در مقابل یکی از ورودی‌های وزارت خود را منفجر می‌کند.

به گفته شاهدان عینی حمله کننده انتحاری پیاده بوده و در زمان رخصتی کارمندان این وزارت خود را منفجر کرده ‌است.

حشمت استانکزی، مشاور فرمانده پلیس کابل گفته که این حمله حوالی ساعت یک بعد از ظهر در ورودی وزارت احیا و انکشاف دهات افغانستان رخ‌ داده و شماری از کارمندان این وزارت کشته و زخمی شده‌اند. در نزدیکی وزارت احیا و انکشاف دهات افغانستان، کمیسیون مستقل حقوق بشر، دادستانی کل افغانستان و کمیسیون اصلاحات اداری این کشور نیز قرار دارند.

در سال‌های اخیر بعد از اینکه چندین بار اتوبوس‌های کارمندان دولتی در کابل هدف حملات انتحاری و مین‌گذاری قرار گرفت و تلفات زیادی در پی‌ داشت، دولت خدمات ترانسپورتی را برای کارمندانش متوقف کرد.

بعد از لغو ترانسپورت تمامی کارمندان پایین‌رتبه دولتی، در عوض به آنها هزینه حمل و نقل‌ ‌پرداخته می‌شود، امروز نیز قرار بوده کارمندان این وزارت به جاده “کاتب هزاره” بروند که هدف حمله انتحاری قرار گرفتند.

با آن که این تصمیم دولت هزینه مصارف ترانسپورتی را به گونه بی‌سابقه افزایش داده اما دولت معتقد است که مصونیت این کارمندان را تا حدی تضمین کرده‌ است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا