بین‌المللی

دیدار تاریخی ترامپ و کیم؛ دو رهبر چشم در چشم با هم دست دادند

سرانجام پس از هفته‌ها حرف و حدیث فراوان، دونالد ترامپ و کیم جونگ اون در سنگاپور با یکدیگر دیدار کردند. ترامپ مذاکرات اولیه با کیم را “بسیار بسیار خوب” توصیف کرد. با این حال نتیجه این مذاکرات در پرده‌ای از ابهام است.

کیم جونگ اون و دونالد ترامپ روز سه‌شنبه (۱۲ ژوئن/۲۲ خرداد) در ساعت ۹ صبح به وقت محلی در سنگاپور با یکدیگر دیدار کردند تا به این ترتیب رخدادی تاریخی برای هر دو کشور را رقم بزنند. رهبر کره شمالی و رییس جمهور آمریکا وقتی برای نخستین بار با هم چشم در چشم شدند، در حالی‌که پرچم‌های هر دو کشور در پشت سرشان ردیف شده بود، به سمت یکدیگر رفته و با هم دست دادند.

کیم با لبخندی بر لب خطاب به ترامپ گفت: «از دیدن شما خوشوقتم، آقای رییس‌جمهوری.» ترامپ نیز در مقابل با چهره‌ای جدی روی شانه کیم زده و با او دست داد.

کیم جونگ اون و دونالد ترامپ سپس شانه به شانه چندین قدم در کنار هم برداشتند و ترامپ در حالی که لبخندی دوستانه بر لب داشت، چندین کلمه با کیم صحبت کرد.

رییس‌جمهوری آمریکا اندکی بعد در مقابل دوربین‌های خبرنگاران که لحظه به لحظه این دیدار تاریخی را به صورت زنده گزارش می‌کردند، گفت: «ما رابطه‌ای فوق‌العاده خواهیم داشت.»

رهبر کره شمالی نیز گفت مسیر دیدار با رییس‌جمهوری آمریکا “راحت نبوده” و اضافه کرد: «اقدامات و تعصبات قدیمی علیه ما کار کرده‌اند. اما ما از پس همه آنها برآمدیم و حالا اینجا هستیم.»

ترامپ و کیم سپس پشت درهای بسته با یکدیگر گفت‌وگو کردند. این مذاکره حدود ۴۵ دقیقه و تنها با حضور دو مترجم و بدون همراهی مشاوران هر دو طرف صورت گرفت. پیش از آن منتقدان نسبت به این دیدار که نخستین نشست رهبران دو کشور بوده و در آن هیچ شاهدی حضور نداشته و صحبت‌های دو طرف پروتکل نمی‌شوند، هشدار داده و آن را خطرناک ارزیابی کرده بودند.

ترامپ بعد در گفتگو با خبرنگاران گفت این مذاکره خصوصی “بسیار بسیار خوب” پیش رفته و بر “رابطه‌ای فوق‌العاده” تأکید کرد.

بعد از آن کیم و ترامپ همراه با مشاوران‌شان بر سر میز بزرگی نشستند تا به این ترتیب مذاکرات رو در رویی که از ماه‌ها پیش بحث و خبر در مورد آن جریان داشت، آغاز شود. مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا، جان بولتون مشاور امنیت ملی و جان کلی رییس کارکنان کاخ سفید در کنار ترامپ حضور داشتند. در سمت دیگر میز گروهی از مشاوران از جمله کیم یونگ چول رییس پیشین سرویس‌های اطلاعاتی کره شمالی رهبر این کشور را همراهی می‌کردند.

هنوز مشخص نیست که آیا یک توافق اساسی در مورد خواست آمریکا مبنی بر خلع سلاح کامل اتمی کره شمالی یا دست‌کم توافقی بر سر نقشه راه برای پیشبرد این هدف صورت می‌گیرد یا خیر، اما با این حال مذاکره‌کنندگان هر دو طرف تا آخرین دقایق برای توافق‌نامه احتمالی تلاش کردند

مناقشه اتمی کره شمالی یکی از خطرناک‌ترین بحران‌های جهان به شمار می‌رود و چشم‌های امید زیادی به نخستین دیدار رهبران آمریکا و کره شمالی دوخته شده است.

آینده نامشخص مذاکرات

رسانه‌های آمریکایی همچنان نسبت به این موضوع تردید دارند که ایالات متحده بتواند در مذاکرات با کره شمالی به موفقیت برسد. در حالی‌که کاخ سفید گزارش داده صحبت‌های مقدماتی بهتر از آنچه انتظار می‌رفته، بوده‌اند، رسانه‌ها همچنان احتمال می‌دهند که آمریکا ممکن است در نهایت به در بسته بخورد.

ترامپ پیش از دیدار با کیم گفته بود، شامگاه سه‌شنبه سنگاپور را به مقصد واشنگتن ترک خواهد کرد. در برنامه‌ریزی‌های پیشین گفته شده بود رییس‌جمهوری آمریکا چهارشنبه سنگاپور را ترک خواهد کرد.

آمریکا در مذاکره با کره شمالی در کنار خلع سلاح کامل اتمی به دنبال حل و فصل مناقشات میان کره شمالی و متحد نزدیک آمریکا یعنی کره جنوبی است. در سال ۱۹۵۳ پس از پایان جنگ دو کره، میان دو کشور تنها یک توافقنامه آتش‌بس به امضا رسید.

کره شمالی نیز در مذاکرات با آمریکا افزون بر تضمین‌های امنیتی مستحکم به دنبال رفع تحریم‌های شدیدی است که آمریکا و سازمان ملل متحد به تلافی آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای پیونگ یانگ وضع کرده‌اند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا