ورزشی

حاشیه‌های جام جهانی ۲۰۱۸: «جلوگیری از ورود خبرنگار زن به ورزشگاه»

حاشیه‌های دومین حضور پیاپی تیم فوتبال ایران در جام‌ جهانی پیش از آغاز مسابقات شروع شده است. خبرگزاری‌ها از جلوگیری خبرگزاری فارس از اعزام یک خبرنگار زن به این تورنمنت در روسیه خبر دادند. همزمان مسافرانی که قصد تماشای بازی‌های جام‌جهانی را دارند برای دریافت ۵۰۰ یورو سهمیه باید هفت‌خوان رستم را طی کنند. فدارسیون فوتبال علاوه بر سهمیه ویژه همکاران و همراهان خود، نام یک خبرنگار منتقد را از فهرست سهمیه حذف کرده است. چیا فولادی خبرنگار وب‌سایت ۹۰ به گفته همکارانش از جمع خبرنگاران اعزامی کنار گذاشته شده است…

حاشیه‌های دومین حضور پیاپی تیم فوتبال ایران در جام‌ جهانی پیش از آغاز مسابقات شروع شده است. خبرگزاری‌ها از جلوگیری خبرگزاری فارس از اعزام یک خبرنگار زن به این تورنمنت در روسیه خبر دادند. همزمان مسافرانی که قصد تماشای بازی‌های جام‌جهانی را دارند برای دریافت ۵۰۰ یورو سهمیه باید هفت‌خوان رستم را طی کنند.

تماشاگران ایرانی برای خرید بلیت میان فدراسیون فوتبال و آزانس‌های مسافرتی سرگردان مانده‌اند.

تورهای جام‌جهانی روسیه از یک‌سال قبل نام‌نویسی متقاضیان را آغاز کردند. بعدتر فدراسیون فوتبال و سازمان گردشگری در یک نشست مشترک ۱۷ آژانس مسافرتی را دارای صلاحیت برای فروش تور روسیه تشخیص دادند.

مدیران این آژانس‌ها اما می‌گویند: فدراسیون فوتبال بلیت‌های سهمیه‌ای که تعهد کرده در اختیار آنها قرار نداده و حالا هم ناچارند از بازار آزاد بلیت هر بازی را با چند برابر قیمت بخرند.

حالا خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، گزارش کرده که فدارسیون فوتبال از اول اعلام کرده بود که مسافران روسیه بلیت بازی‌های ایران را فقط از وب‌سایت فدراسیون فوتبال بخرند و نه آژانس‌های مسافرتی. یعنی از اول هم قرار نبوده بلیتی به آژانس‌ها اختصاص یابد.
سهمیه ارزی: ۵۰۰ یورو

حالا اگر آن چند هزار نفری که وسعشان رسیده و هزینه سفر را پرداخته‌اند، دستشان به بلیت‌ گم شده در اختلاف فدراسیون فوتبال و آژانس‌های گردشگری رسید، یک مشکل دیگر دارند: دلار و یور هفت و هشت هزار تومانی و تنها ۵۰۰ یورو سهمیه ارز نرخ رسمی.

آژانس‌های مسافرتی برای افزایش سهمیه ارزی مسافران روسیه به بانک مرکزی نامه نوشته و خواستار افزایش سهمیه شده‌اند.

محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت هم که همین چند وقت قبل سفرهای خارجی زیاد را عامل خروج ارز و افزایش نرخ دلار می‌دانست، گفته در جلسه هیئت دولت از بانک مرکزی خواسته شده که برای «هواداران تیم ملی» استثناء قائل شود و سهمیه را تا ۱۰۰۰ یورو افزایش دهد.

تا این لحظه اما مرغ بانک مرکزی همچنان یک‌پا دارد: هرکس که هزینه سفر به روسیه و خرید بلیت بازی‌ها را دارد، ارز را هم از بازار آزاد تهیه کند.

مسافران روسیه که دستشان به بلیت رسیده صدای اعتراض‌شان بلند شده و می‌گویند: وعده‌های فدراسیون مبنی بر «حمایت از هواداران» تنها به بسته «حمایتی» شامل پرچم جمهوری اسلامی، تی‌شرت و کلاه طرح لباس ایران محدود شده است.

یکی از این مسافران هم گله کرده که فدراسیون فوتبال برای آنها جای خواب در نظر نگرفته، هزینه هتل بالا است.
«ممنوعیت ورود خبرنگار زن به ورزشگاه»

پروانه سلحشوری نماینده تهران از فراکسیون امید این روزها نامش به مسافران اعزامی به روسیه گره خورده است. او یکی از سهمیه‌های مجلس برای سفر به روسیه را به قید قرعه کسب کرده و حالا می‌گوید: می‌خواهد برای شکستن تابو حضور زنان در ورزشگاه به تماشای مسابقات جام جهانی برود. آن‌هم وقتی که زنان در ایران اجازه رفتن به ورزشگاه را ندارند. حرف‌های سلحشوری دست‌مایه خنده و شوخی کاربران شبکه‌های اجتماعی هم شده است.

در حالیکه سلحشوری برخلاف دیگر نمایندگان مجلس که به بهانه نرخ ارز از رفتن به روسیه انصراف دارند، همچنان اصرار به همراهی «تیم ملی» دارد، خبرگزاری فارس مانع سفر دبیر سرویس ورزش این خبرگزاری به روسیه شد. علت مخالفت هم زن بودن خبرنگار اعلام شده است.

در فهرست بلندبالای خبرنگارانی که با سهمیه فدراسیون فوتبال به روسیه اعزام می‌شوند، تنها سه زن حضور داشتند. سمیرا شیرمرادی از روزنامه دولتی ایران، مونا هوبه‌فکر از خبرگزاری دانشجویان و مهستا اخباری خبرگزاری فارس که نفر سوم از لیست اعزامی‌ها کنار گذاشته شده است.
سهمیه ویژه سایت حسن خمینی و حذف خبرنگار منتقد

بر اساس گزارش رسانه‌های داخلی ۶۷ خبرنگار همراه تیم فوتبال ایران به روسیه اعزام می‌شوند. بیشترین سهمیه به روزنامه ایران، روزنامه رسمی دولت، اختصاص دارد. گروه مطبوعاتی ایران و خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، در مجموع هشت سهمیه دارند.

اما نکته جالب توجه این است که وب‌سایت حسن خمینی – جماران‌نیوز- هم یک خبرنگار با سهمیه فدراسیون فوتبال به روسیه اعزام می‌کند. وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال هم با هم هفت سهمیه را اشغال کرده‌اند.

فدارسیون فوتبال علاوه بر سهمیه ویژه همکاران و همراهان خود، نام یک خبرنگار منتقد را از فهرست سهمیه حذف کرده است. چیا فولادی خبرنگار وب‌سایت ۹۰ به گفته همکارانش از جمع خبرنگاران اعزامی کنار گذاشته شده است. علی جوادی سردبیر سابق خبرورزشی و مدیر روابط‌عمومی فدراسیون فوتبال هم از دیگر حذف‌شدگان از این لیست به شمار می‌آید.

سایت  زمانه

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا