زحمتکشان

تداوم اعتراضات خیابانی کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز و وعده تحقق مطالبات و آزادی کارگران زندانی


کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز امروز ۲۳ خرداد ماه در شانزدهمین روز اعتصاب، همچون روزهای گذشته دست به تجمع اعتراضی در مقابل استانداری خوزستان زدند و با سر دادن شعارهایی خواهان تحقق مطالبات و آزادی همکاران زندانی خود شدند…
از مجموع شصت کارگر بازداشتی گروه ملی صنعتی فولاد اهواز که طی دو روز گذشته در فلکه کیانپارس و مقابل استانداری خوزستان بازداشت شده بودند به استثنای ۸ نفر از آنان که در همان ساعات اولیه بازداشت آزاد شده بودند ۵۲ نفر در زندان پلیس مواد مخدر (جنب پلیس راه قدیم اهواز اندیمشک) محبوس بودند که دیروز غروب به زندان مرکزی ( شیبان )اهواز منتقل شدند.

در پی این بازداشتها که با هدف ارعاب کارگران و جلوگیری از گسترش اعتراضات خیابانی آنان صورت گرفت طی دیروز و امروز کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز متحد و یکپارچه اعتراضات خیابانی خود را تشدید کردند بطوری که نیروهای امنیتی و انتظامی به ناچار از تداوم سرکوب کارگران عقب نشینی کردند و دیروز فرماندار اهواز در تجمع اعتراضی کارگران در فلکه استانداری حاضر شد.

بنا بر گزارشهای ارسالی کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز به اتحادیه آزاد کارگران ایران، صبح امروز نیز کارگران خشمگین و به جان آمده فولاد اهواز با شعارهایی از قبیل کارگر زندانی آزاد باید گردد – کارگر زندانی حمایتت میکنیم – دزدان آزادند،کارگران زندانند – تولید خواستیم نه وعده، کارگر چرا تو حبسه و….، اعتراض کوبنده خود را از ساعت ۸ صبح در مقابل استانداری خوزستان آغاز کردند و نیروی انتظامی برای جلوگیری از گسترش اعتراض در سطح شهر مانع حرکت کارگران به سمت فلکه کیانپارس شد.

بنا بر این گزارش، در ادامه این تجمع اعتراضی در مقابل استانداری خوزستان که بطور بی وقفه ای توام با سر دادن شعارهایی از سوی کارگران بود ساعت ۱۱ صبح سرهنگ عیدی جانشین فرماندهی انتظامی اهواز با حضور در جمع کارگران از آنان خواست تا با به همراه داشتن فیش حقوقی و کارت ملی به دادگاه رفته و همکاران بازداشتی خود را آزاد کنند.

بنا بر آخرین گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، تجمع امروز کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز پس از صادر شدن احکام آزادی همکارانشان در ساعت ۱۴ ظهر پایان گرفت، هر چند که تا لحظه مخابره این خبر (ساعت ۱۵ ) کارگری از زندان بیرون نیامده است.

در پی تجمع امروز کارگران گروه ملی صنعتی اهواز در مقابل استانداری خوزستان، علاوه بر صدور احکام آزادی کارگران زندانی، جانشین فرمانداری اهواز به کارگران اعلام کرد مشکل مالکیت شرکت تمام و کمال حل شده و بانک ملی مالکیت شرکت را بر عهده گرفته است و مقرر گردیده ۵۰ میلیارد تومان جهت خرید مواد اولیه به شرکت تزریق و دو ماه از سه ماه حقوق معوقه کارگران امروز یا فردا پرداخت گردد.

با توجه به وعده های مکرر تحقق نیافته ای که تاکنون به کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز داده شده است آنان اعلام کرده اند تا زمان تحقق عملی وعده های داده شده به اعتراضات خود ادامه خواهند داد.
***
تداوم بازداشت کارگران گروه ملی اهواز

کارگران گروه ملی در اهواز که طی دو روز ۲۱ و ۲۲ خرداد ماه بازداشت شدند به بیش از ۵۰ نَفَر رسیدند. این بازداشت شدگان در بازداشتگاه پلیس مبارزه با مواد مخدر جنب پلیس راه قدیم اهواز -شوش در حبس هستند.

به گزارش منابع محلی، قرار بود دیروز کسانی که در هجوم به دفاتر نمایندگان مجلس شرکت نکرده بودند را آزاد کنند اما کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز اعلام کرده اند اگر قرار است کسی به جرم اعتراض در محل دفاتر نماینده ها در بازداشت بماند همه ما باید در بازداشت بمانیم چرا که این اعتراض از سوی همه ما کارگران صورت گرفته است.

امروز هشتمین روز متوالی است که کارگران شرکت گروه ملی در اهواز در مقابل استانداری تجمع کرده و به اعتراضات خود ادامه می دهند.

اسامى بعضى از بازداشت شدگان بشرح زیر است:
١-امیر حریزاوى
٢-احمد عفراوى
٣-حسین عفرى
۴-على دغاغله
۵-یعقوب شریف
۶-اسماعیل سباهکار
٧-محمد حمیدى
٨-حسن جاوید حمودی
٩-پیمان شجراتی
١٠-محمد تقى زاده
١١-على جماعتى
١٢-فیصل سارى
١٣-کریم صیاحی
١۴-رحمان سمعک
١۵-علی عقبه
١۶-علی طاهری
١٧- مصطفى زرگانى
١٨-بهزاد علیخانى
١٩-سید محمد موسوى
٢٠-امیر شعبانی
٢١-سید رزاق موسوى
٢٢-هادی وائلی
٢٣-فرزاد قراجى
٢۴-یونس امیرى
٢۵-سید على مرادى
٢۶-نور على خان محمد
٢٧-ابراهیم فارسى
٢٨-محمد علاوی
٢٩-سید جواد موسوى
٣٠-علیرضا محرب
٣١-جواد اسکندرى
٣٢-ابراهیم برومندنیا
٣٣-على حزبئی پور
٣۴-شاهین بابا احمدی
٣۵-کاظم حیدرى
٣۶-محمد فلاحی عقیلى
٣٧-جلیل کردونى
٣٨-سجاد حسین پور

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا