گوناگون

تصمیم غیرمنتظره کانادا علیه جمهوری اسلامی

مجلس عوام کانادا طرح توقف همه مذاکرات با رژیم ایران برای ازسرگیری روابط دیپلماتیک را تصویب کرد. طبق این مصوبه، سپاه پاسداران در «فهرست گروه‌های تروریستی» قرار گرفته است….

به گزارش شرق، کانادا در سال ۲۰۱۲ بسیج و سپاه پاسداران را تحریم کرده بود. سال ۹۵ نیز آمریکا، سپاه پاسداران را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده بود. هنگام رأی‌گیری درباره این طرح که به صورت قیام و قعود انجام شد، ابتدا نمایندگان محافظه‌کار به‌عنوان حمایت از این طرح قیام کردند.

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، نیز نخستین کسی بوده که از جناح لیبرال به‌عنوان موافق با این طرح قیام کرد. اعضای کابینه نفرات بعدی بودند. قیام ترودو و موافقت او با این طرح موجب شگفتی بسیاری از رسانه‌ها شده‌ است.

ترودو نخست‌وزیری است که از زمان روی‌کارآمدن دنبال احیای رابطه اتاوا- تهران بوده از همین رو، چندین دور مذاکره کارشناسی بین کارشناسان دو کشور نیز برگزار شده است. طرح توقف احیای رابطه تهران- اتاوا به پیشنهاد گارنِت جـِـنِس، نماینده محافظه‌کار، در مجلس عوام کانادا مطرح شد.

روزنامه «تورنتوسان» حمایت جاستین ترودو از این طرح را غیرمنتظره دانسته و نوشته است: ماه گذشته جناح لیبرال در سنا باعث ناکامی طرح مشابهی شد و محافظه‌کاران در مجلس عوام کانادا انتظار نداشتند لیبرال‌ها از این طرح حمایت کنند.

این منبع نوشت: سیاست کانادا در قبال حکومت ایران تغییر بزرگی کرد و هنوز معلوم نیست که چرا موضع ترودو در قبال تهران کاملا تغییر کرده است. شاید همانگونه که یک منبع امنیت ملی به تورنتوسان گفته، رئیس‌جمهور آمریکا دونالد ترامپ درباره این موضوع در نشست گروه هفت به ترودو فشار آورده است.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا