اخبار

۴ نفر در درگیری انتخاباتی ترکیه کشته و ۸ نفر زخمی شدند

در حمله مسلحانه به اجتماع انتخاباتی حزب عدالت و توسعه در شهرستان سوروچ استان شانلی اورفا، چهار نفر کشته و هشت نفر زخمی شدند …

در حمله مسلحانه به اجتماع انتخاباتی حزب عدالت و توسعه در شهرستان سوروچ استان شانلی اورفا، چهار نفر کشته و هشت نفر زخمی شدند.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، این حمله به اجتماع انتخاباتی ابراهیم خلیل یلدیز نماینده کنونی مجلس و نامزد انتخابات مجلس از حزب عدالت و توسعه انجام شده و در جریان این حمله سه برادر وی زخمی و یک برادرش نیز کشته شده است.
به نوشته وبسایت روزنامه ملیت، بر اساس اطلاعات اولیه، ادعا می شود که این حمله از طرف اعضای حزب دموکراتیک خلق ها انجام شده است.
رسانه های ترکیه اعلام کردند که زخمی های این حمله به بیمارستان های سوروچ و شانلی اورفا اعزام و در پی آن عوامل امنیتی و پلیسی به محل حادثه اعزام شدند.
وبسایت روزنامه ملیت اعلام کرد که درگیری بین اعضای دو حزب عدالت و توسعه و دموکراتیک خلق ها با مداخله پلیس پایان یافته است.
رسانه های ترکیه همچنین از دستگیری ۱۰ نفر در ارتباط با این درگیری خبر دادند.

در پی این حادثه، احمد اشرف فاکی بابا وزیر کشاورزی ترکیه و عبدالله ارین استاندار شانلی اورفا در محل درگیری حضور یافته و به بررسی موضوع پرداختند.
استانداری شانلی اورفا طی بیانیه ای اعلام کرد وضعیت دو نفر از زخمی های این حادثه وخیم است.
احمد دمیرجان وزیر بهداشت ترکیه نیز اعلام کرد که برای مداوای زخمی ها، آمبولانس هوایی به محل اعزام شده است.

بینالی یلدریم نخست وزیر ترکیه نیز طی سخنرانی در شهر استانبول در واکنش به این رویداد، اقدام مسلحانه علیه برنامه تبلیغات انتخاباتی ابراهیم خلیل یلدیز نماینده و نامزد حزب عدالت و توسعه را حمله ای وحشتناک خواند و اعلام کرد: در این حادثه یک برادر نماینده مجلس ما جان باخته و برادران دیگر وی زخمی شده اند.
وی بیان کرد: علت این حادثه هر چه باشد، اهمیتی ندارد چرا که هیچ چیزی مهم تر از جان انسان ها نیست.
وی اضافه کرد: امیدوارم که این یک اتفاق عادی باشد و در پشت آن علت سیاسی موجود نباشد ولی اگر با نیات سیاسی اتفاق افتاده باشد، به یقین وضعیت فرق خواهد کرد.
وی در ادامه گفت: در ایام باقی مانده تا روز رای گیری، شهروندان ترکیه را به آرامش و تحمل یکدیگر دعوت می کنم و از آنها خواهش می کنم که انتخاباتی در شان مردم ترکیه ترتیب دهند.

حزب دموکراتیک خلق ها که از سوی حزب حاکم متهم شده اعضای آن طی درگیری مسلحانه امروز موجب کشته شدن سه نفر و زخمی شدن ۹ نفر از اعضای حزب عدالت و توسعه شده اند، در موضعی که در صفحه توئیتر این حزب منتشر شد، با محکوم کردن این جنایت اعلام کرد: عده ای فتنه گر در صدد ایجاد اغتشاش و درگیری هستند.
این حزب همچنین عنوان کرد: انتخابات پیش روی ترکیه، انتخابات جنگ نیست و هواداران نباید اقدامی انجام دهند که به مرگ کسی منجر شود چرا که هواداران سرنوشت خود را با رای و پای صندوق تعیین خواهند کرد و همه باید به این امر اهتمام داشته باشند.
این تشکیلات سیاسی در موضع گیری خود همچنین اعلام کرد که حزب دموکراتیک خلق ها هر کس را که مردم انتخاب کند، محترم خواهد شمرد و احزاب رقیب نیز باید به این امر توجه کنند.

سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه نیز در واکنش به این حادثه با تاکید بر مجازات سخت عاملان این حادثه گفت که عرصه سیاسی را به کسانی که قصد تهدید، حمله، تحریک و اقدام مسلحانه علیه مردم را داشته باشند، تحویل نخواهیم داد.
وی مدعی شد که این اقدام مسلحانه از قبل برنامه ریزی شده بوده و نقشه ای بود که برای بر هم زدن نظم عمومی انتخابات طراحی و اجرا شد.

ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه نیز در واکنش به این رویداد با انتشار پیامی در توئیتر نوشت: حمله نفرت انگیز در شهرستان سوروچ استان شانلی اورفا را به شدت محکوم کرده و اعلام می کنم که عوامل این اقدام در دستگیر شده و به دست عدالت سپرده خواهند شد.

رجب طیب اردوغان رییس جمهوری کنونی و رهبر حزب عدالت و توسعه، تمل کاراملااوغلو رهبر حزب سعادت، محرم اینجه نامزد حزب جمهوری خواه خلق، دوغو پرینچک رهبر حزب وطن، مرال آکشنر رهبر حزب نیک و صلاح الدین دمیرتاش رهبر سابق و زندانی حزب دموکراتیک خلق ها ۶ نامزد حاضر در انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری ۲۴ ژوئن سال جاری میلادی(٣ تیرماه ۱٣۹۷) ترکیه هستند.

بر اساس اصلاحیه تغییرات قانون اساسی ترکیه که در همه پرسی یکسال پیش به تایید مردم این کشور رسید، قرار بود که انتخابات بعدی ریاست جمهوری و مجلس در ٣ نوامبر ۲۰۱۹ (۱۲ آبان ۱٣۹٨) برگزار شود.
انتخابات مجلس و ریاست جمهوری این کشور ۱۷ ماه زودتر از موعد مقرر برگزار می شود.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا