گوناگون

ترامپ اعمال تعرفه بر کالاهای چینی را تایید کرد

دولت های دو کشور در ماه می (اردیبهشت) در جریان مذاکرات خود در واشنگتن توافق کرده بودند که اعمال تعرفه ها را پایان داده و از جنگ تجاری میان طرفین جلوگیری کنند، اما ترامپ بار دیگر تعرفه های تازه ای را برای پکن در نظر گرفته است.

به گزارش ایرنا، این نشریه به نقل از منابع آگاه از مسائل تجاری میان واشنگتن و پکن گفت که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اعمال تعرفه ۲۵ درصدی بر کالاهای وارداتی از چین به ارزش ۵۰ میلیارد دلار را تایید کرده است.
به نوشته وال استریت ژورنال، ترامپ پس از دیدار با مقام های ارشد کاخ سفید، وزارت خزانه داری و بازرگانی آمریکا و همچنین نماینده تجاری و مقام های امنیت ملی این کشور، اعمال این تعرفه ها را تایید کرده است.
براساس این گزارش، نماینده تجاری آمریکا در حال تهیه فهرست نهایی کالاهای مشمول تعرفه جدید است و این فهرست که تفاوت چندانی با نمونه اولیه آن ندارد، روز جمعه به وقت واشنگتن منتشر می شود.
با این حال، هنوز مشخص نیست که تعرفه جدید از چه تاریخی بر این فهرست که شامل یکهزار و ۳۰۰ کالا را شامل است، اعمال می شود.
به گزارش ایرنا، دولت های دو کشور در ماه می (اردیبهشت) در جریان مذاکرات خود در واشنگتن توافق کرده بودند که اعمال تعرفه ها را پایان داده و از جنگ تجاری میان طرفین جلوگیری کنند، اما ترامپ بار دیگر تعرفه های تازه ای را برای پکن در نظر گرفته است.
مذاکرات جدید را «ویلبر راس» وزیر بازرگانی آمریکا و «لیو خه» مشاور ارشد امور اقتصادی رئیس جمهوری و معاون نخست وزیر چین انجام دادند و در جریان این مذاکرات ‘لیو’ تهدید کرده است که پکن اعمال تعرفه را برنمی تابد و آن را تلافی خواهد کرد.
چین پیشتر توافقاتی با آمریکا کرده بود که واردات کالا از آن کشور را افزایش داده و باعث شود تا میزان مازاد تجاری ۳۷۵ میلیارد دلاری این کشور برابر آمریکا کاهش یابد اما تعرفه های جدید می تواند این برنامه را متوقف کند.
خبرگزاری شینهوا گزارش کرده است که اگر آمریکا به دنبال تحریم ها و تعرفه های تجاری علیه پکن باشد، توافقات قبلی طرفین ملغی شده و اجرا نخواهد شد.
همزمان با بالا گرفتن اختلافات دو کشور، چین از اروپا دعوت کرده است تا برای مقابله با یکجانبه گرایی تجاری آمریکا اختلافات را با پکن کنار گذاشته و با این کشور یک تیم متحد برای مقابله با واشنگتن تشکیل دهد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا