گوناگون

افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت کاغذ روزنامه در یک‌سال

رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا: حال و روز کاغذ تحریر و روزنامه وخیم است، قیمت کاغذ روزنامه در یک سال گذشته ۱۰۰ درصد رشد داشته است.

ابوالفضل روغنی گلپایگانی در نشستی خبری با اشاره به اینکه سرانه کاغذ بسته‌بندی در ایران ۲۲ کیلوگرم بوده که در مقایسه با متوسط جهانی ۵۵ کیلوگرم بسیار پایین است، اظهار کرد: این عدد در آمریکا ۱۵۵ کیلوگرم و در کشورهای اسکاندیناوی ۲۰۰ کیلوگرم است. وی افزود: با وجود سه کارخانه تولید کاغذ تحریر که تامین‌کننده سالانه ۱۵۰ هزار تن از نیاز کشور است، به واردات ۲۳۰ هزار تن از آن در سال نیازمندیم که عمده آن از اندونزی، مالزی، چین، جمهوری کره، فنلاند و ایتالیا وارد می‌شود. رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا با اشاره به اینکه مصرف کاغذ بسته‌بندی در کشور نزدیک به ۹۰۰ هزار تن در سال است، گفت: این درحالی است که در بخش کاغذ تحریر و روزنامه سالانه ۳۸۰ هزار تن کاغذ مورد نیاز است.

به گزارش ایسنا، روغنی گلپایگانی با بیان اینکه براساس آمار اعلامی در سال ۲۰۱۵ توسعه فضا و رسانه‌های مجازی در سال‌های اخیر منجر به کاهش ۴۰ میلیون تنی مصرف‌کاغذ در جهان شده و در ایران مصرف کاغذ روزنامه را به سالانه ۷۰ هزار تن کاهش داده است، خاطرنشان کرد: نیاز سالانه کاغذ بسته‌بندی ۹۰۰ هزار تن است، اما ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن ظرفیت در سال‌های گذشته ایجاد شده و این بدان معناست که حدود ۲ میلیون تن مازاد ظرفیت در کشور وجود دارد. وی با اشاره به اینکه در سال گذشته ۱۰۰ هزار تن کاغذ بسته‌بندی صادر شده است، گفت: در سال جاری برای افزایش ۲ برابری صادرات کاغذ بسته‌بندی برنامه‌ریزی شده که فقط در سه ماه‌نخست سال ۱۳۹۷ حدود ۳۰ هزار تن صادرات صورت گرفته است.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا