اخبار

سکوت دولت در باره ی خبر «تجاوز به ۴۱ دختر در ایرانشهر»

سخنان مولوی محمد طیب ملازهی امام جمعه شهرستان ایرانشهر در باره ی تجاوز به ۴۱ دختر در ایرانشهر در شبکه های اجتماعی به شکل وسیعی بازتاب پیدا کرده است. یک نفر به عنوان عامل اصلی دستگیر شده …

 

مولوی محمد طیب ملازهی امام جمعه شهرستان ایرانشهر در خطبه‌های نماز عید فطر از تجاوز به ۴۱ دختر در این شهرستان خبر داد. این خبر همچنین در رسانه‌‌های اجتماعی به شکل وسیعی بازتاب پیدا کرده است و مردم سیستان و بلوچستان به آن واکنش نشان داده‌اند
مولوی طیب افزود که بسیاری از قربانیان از ترس رسانه‌ای شدن جزئیات و نامشان و برای آنچه آنها حفظ آبرویشان نامیده‌اند این موضوع را مسکوت گذاشته‌اند. فیلم هایی که از سخنرانی امام جمعه ی در شبکه های اجتماعی منتشر شده نشان می دهد نشان می دهد اعتراض خانواده های قربانیان به حدی است که وی سرانجام پذیرفته از تریبون نماز جمعه موضوع به دختران را طرح و در باره پیگیری مسئولان محلی تبلیغ کند.
مولوی محمد طیب ملازهی گفته این تجاوزها در ماه رمضان رخ داده و تنها ۳ نفر از این دختران شکایت کرده‌اند. وی بی‌آنکه به هویت این افراد اشاره کند٬ گفته «این اوباش از همین بچه‌های من و شما بوده‌اند که اگر اسمشان را بگویم٬ عده‌ای سرشان پایین خواهد افتاد.»
او از مقام های قضایی ایران خواسته تمام اعضای این باند را دستگیر کنند.
همزمان دادستان عمومی و انقلاب ایرانشهر از دستگیری عامل اصلی این پرونده خبر داد و گفت تحقیق برای شناسایی سایر عوامل در دست بررسی است.
یکی از رسانه های محلی در باره خبر تجاوز به دختران نوشته است: از آنجایی که سیستان و بلوچستان، استانی با تعصبات خاص مذهبی است ، صحبت کردن راجع به این آسیب اجتماعی آسان نبوده و شاید بسیاری از آسیب دیدگانِ موضوع تجاوز به دلیل تعصبات و ترس از رسانه ای شدن و یا به اصطلاح دیگر حفظ آبروی خود این مسئله در خاموشی و سکوت نگه داشته و پیگیری نکنند.
از این رو برای اثبات‌و اطلاع از آخرین اقدامات صورت گرفته برای پیگیری موضوع تجاوز در ایرانشهر به سراغ رئیس شورای تامین و فرماندار ایرانشهر رفتیم.
نبی بخش داوودی رئیس شورای تامین و فرماندار ایرانشهر درخصوص انتشار این مطالب در فضای مجازی در گفتگوبا ندای زاهدان می گوید: پیگیری این مسائل از نظر قانونی فرمت های خاص خودش را دارد و به راحتی نمی توان در این خصوص اظهار نظر کرد چرا که تاکنون به تعداد و یا اطلاعات مشخصی از موضوع تجاوز به دختران در ایرانشهر دست نیافته ایم.

وی می افزاید : در همان ابتدای امر و در کمتر از چند ساعت عامل اصلی موضوع تجاوز را دستگیر کرده و در حال پیگیری هستیم اما قضایا پیچیده است و تاکنون به جمع بندی نهایی درخصوص این موضوع نرسیده ایم.
داوودی معتقد است که اثبات موضوع تجاوز به دختران در ایرانشهر، مستلزم آزمایشات و پیگیری های ویژه است که در دستور کار شورای تامین و پزشکی قانونی قرار گرفته و بزودی اخبار موثق در این خصوص منتشر خواهد شد.
فرماندار ایرانشهر می گوید: تاکنون هیچ تعدادی از این موضوع به طور قطع مشخص نشده و دامن زدن به این موضوعات تا زمان اثبات قطعی آن سبب    پیچیدگی بیشتر موضوع خواهد شد.
مولوی محمد طیب ملازهی امام جمعه شهرستان ایرانشهر در باره اعلام خبر تجاوز به دختران از تریبون نماز جمعه گفته «والدین دختر با حجمی از نگرانی و اضطراب از بنده خواستند تا این موضوع را به گوش مسئولان برسانم تا از تکرار این اتفاق جلوگیری شود.»
اداره آگاهی ایرانشهر بر اساس اعترافات فرد دستگیر شده در این رابطه تعداد دختران قربانی را ۴۱ نفر اعلام کرده است.
همزمان محمد نعیم امینی فرد نماینده ایرانشهر اعلام کرد تا پایان تحقیقات قضایی دسترسی به یک آمار دقیق در باره تعداد قربانیان ممکن نیست. محمد نعیم امینی فرد می افزاید: از نیروهای قضایی و انتظامی خواسته ایم که در اسرع وقت ابعاد مختلف قضیه بررسی شود و موضوع تجاوز به دختران ریشه یابی شود.

گفته می شود مشابه موضوع تجاوز به دختران، در مورد نوجوانان مدارس راهنمایی نیز تجاوز گروهی سازمان یافته در خاش، ایرانشهر و زاهدان رخ داده و عاملان این اقدام پیگیری نشده اند. منتقدین محلی این پرسش را طرح می کنند که: آیا موضوع تجاوز در بلوچستان برای اولین بار است؟ چه گروه های دیگری بودند؟ چقدر ارگان های حکومتی در چنین حوادثی نقش دارند؟

تا کنون رئیس جمهور، وزیر کشور و سایر مقامات مسئول به جز فرماندار ایرانشهر در باره خبر تجاوز به ۴۱ دختردر این شهرستان واکنشی نشان نداده اند.

فیلم سخنان امام جمعه ی ایرانشهر

https://www.youtube.com/watch?v=TBwl_5Aueyo

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا