ورزشی

فیفا برافراشتن پارچه‌نوشته‌ حمایت از ورود زنان ایرانی به ورزشگاه‌ها در جام جهانی را بلامانع دانست

در نخستین مسابقه تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی برابر مراکش پارچه‌نوشته‌هایی با مضمون حمایت از ورود زنان ایرانی به ورزشگاه‌ها در استادیوم سن‌پترزبورگ بالا رفت. مأموران انضباطی استادیوم می‌خواستند آنها را به بهانه «سیاسی‌بودن» ممنوع کنند….

فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) اعلام کرده است که شعار این پارچه‌نوشته‌ها «اجتماعی» و نه سیاسی است و استفاده از آنها بلامانع.

سازمان فیفا می‌گوید پلاکاردهایی که در بازی ایران و مراکش از سوی برخی تماشاگران با هدف حمایت از حقوق زنان ایرانی در استادیوم نصب شد، پیش از آغاز جام جهانی از فیفا مجوز دریافت کرده‌است.

در جریان مسابقه روز جمعه ایران با مراکش، پلاکاردهایی با شعار NoBan4Women# (عدم ممنوعیت برای زنان) و «از زنان ایرانی برای ورود به ورزشگاه‌ها حمایت کنید» در دو سوی استادیوم سن‌پترزبورگ، محل برگزاری این مسابقه، به اهتزاز درآمد.

بنا بر گزارش‌ها، به هنگام نصب این بنرها، سه تن از کارکنان استادیوم به سوی محل نصب شعارها رفتند و هیاهوی کوتاهی در این محل شنیده شد، اما این بنرها جمع نشد و هم‌چنان در نزدیکی سمتی که تیم ایران بازی می‌کرد در حالت نصب‌شده باقی ماند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، فیفا می‌گوید از آنجا که این نوشته‌ها سیاسی نیستند و هدف از آنها «ابراز یک خواست اجتماعی است» ممنوعیتی برای آنها وجود ندارد.

قوانین فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، ابراز دیدگاه‌های سیاسی در خلال بازی‌ها را ممنوع می‌کند اما اعلام مطالبات اجتماعی را نه.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا