گوناگون

جاسوسی سازمان اطلاعات برون‌مرزی آلمان در اتریش و واکنش مسئولان این کشور

زمانی آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان خطاب به ایالات متحده آمریکا گفته بود: “جاسوسی در میان دوستان، به هیچ وجه قابل قبول نیست”. حال افشای جاسوسی از دستگاه‌های دولتی اتریش توسط آلمان، ناخشنودی مقامات اتریش را برانگیخته است…

از قرار معلوم “سرویس اطلاعاتی فدرال آلمان” (BND) میان سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۶ به طور سیستماتیک ارتباطات و مکالمات نهادهای دولتی اتریش و یک سری نهادهای بین‌المللی را مراقبت و شنود کرده است.

این خبر را نشریه اتریشی “پروفیل” و روزنامه “استاندارد” چاپ وین گزارش داده‌اند.

بر اساس این گزارش، سازمان اطلاعات برون‌مرزی آلمان در این رابطه با آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) تبادل اطلاعات داشته و این آژانس سیستم‌های شنود در اختیار این نهاد آلمانی گذاشته است.

این دو رسانه‌ی اتریشی بر پایه‌ی داده‌های درونی سرویس اطلاعات فدرال آلمان گزارش داده‌اند که در فاصله سال‌های یاد شده در مجموع دو هزار خط تلفن، فکس و گوشی همراه و نیز آدرس‌های ایمیل تحت مراقبت این سرویس اطلاعاتی آلمان بوده است.

رئیس‌جمهوری اتریش: “پذیرفتنی نیست”

انتشار این خبر واکنش مقام‌های اتریش را برانگیخته است. سباستیان کورتس، صدراعظم اتریش گفته است: «ابعاد این مراقبت بسیار گسترده بوده است.»

الکساندر وان در بلِن، رئیس‌جمهوری اتریش در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با رئیس دولت گفت: «جاسوسی در میان دولت‌های دوست نه تنها امری عادی و مطلوب نیست، بلکه غیرقابل پذیرش است.»

این دو سیاستمدار ارشد اتریش می‌گویند که این گونه عملکردهای سرویس اطلاعاتی برون‌مرزی آلمان اصولا چیز جدیدی نیست، اما جزئیات آن تأسف‌بار است.

به گفته‌ی سباستیان کورتس، ازسال ۲۰۱۴ چنین ظنی وجود داشته است اما از سال ۲۰۱۶ به طور قانونی مقرر شد که جاسوسی میان دوستان باید متوقف شود. حال اتریش مایل است بداند که چه کسانی تحت مراقبت بوده‌اند و مراقبت چه زمان پایان یافته است.

صدراعظم اتریش به تأکید گفت، باید اطمینان حاصل کرد که این مراقبت “پایان یافته است”. او افزود، در صورتی که اطلاعات بیشتری به دست آید، احتمال دارد که دادستانی اتریش وارد عمل شود.

بسیار بیشتر از ۱۰۰ خط تماس

روزنامه “استاندارد” چاپ وین می‌نویسد: «سرویس اطلاعات فدرال آلمان، وزارت‌خانه‌های مستقر در وین، شرکت‌ها، سازمان‌های بین‌المللی، نهادهای اسلامی و نیز افراد مظنون به تروریسم و تاجران اسلحه را تحت مراقبت خود داشته است.»

گفته می‌شود، به‌ویژه نهادهای بین‌المللی مستقر در وین تحت مراقبت بوده‌اند. در فهرست شنود سرویس اطلاعاتی آلمان بسیار بیشتر از ۱۰۰ خط تلفن متعلق به سازمان ملل متحد ثبت شده است.

جالب است که نام شمار زیادی از شرکت‌ها در این فهرست قرار دارد، چه شرکت‌های اتریشی و چه نمایندگی‌های شرکت‌های بین‌المللی.

استاندارد می‌نویسد، حال این پرسش مطرح می‌شود که آیا سرویس اطلاعات برون‌مرزی آلمان برای کسب موقعیت بهتر آلمان در رقابت‌های اقتصادی دست به جاسوسی اقتصادی نیز زده است یا نه.

“قصور شدید” در کار ضداطلاعاتی

یک جناح اپوزیسیون پارلمانی، سرویس اطلاعاتی اتریش را متهم به “قصور شدید” در کار ضداطلاعاتی این نهاد کرده و خواستار تشکیل یک کمیسیون تحقیقی پارلمانی شده است.

“سرویس اطلاعات فدرال آلمان” (BND) در واکنش به این گزارش رسانه‌ای پاسخ رایج خود را داده است: «سرویس اطلاعات فدرال آلمان در رابطه با جنبه‌های عملیاتی، به طور اصولی تنها در قبال دولت آلمان و نهادهای پارلمان بوندستاگ آلمان در جلسات مخفی، ملزم به گزارش‌دهی است.»

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا