گوناگون

اعتراض به صدور پروانه ویژه برای شکارچیان آمریکایی

خطر انقراض نسل‌های مختلف گونه‌های جانوری در حالی این روز‌ها به عنوان هشداری جدی مطرح است که مسئولان محیط زیست به بهانه ارزآوری اقدام به صدور مجوز شکار برای شکارچیان خارجی می‌کنند.

خطر انقراض نسل‌های مختلف گونه‌های جانوری در حالی این روز‌ها به عنوان هشداری جدی مطرح است که مسئولان محیط زیست به بهانه ارزآوری اقدام به صدور مجوز شکار برای شکارچیان خارجی می‌کنند.

به گزارش قانون به نقل از میزان، صدور پروانه ویژه برای شکارچیان آمریکایی در خرداد ماه سال جاری در زیستگاه ارزشمندی همچون پناهگاه حیات وحش حیدری در حالی صدای اعتراض‌های فعالان محیط زیست را درآورده که گفته می‌شود کشور از نظر گونه‌های جانوری در شرایطی است که غالب گونه‌ها در حال افت شدید و در مواردی در خطر انقراض هستند.

آنطور که خانه ملت گزارش داده است، موافقان صدور چنین مجوز‌هایی در حالی اقدامات در این زمینه را نوعی ارزآوری برای کشور دانسته و ادعا می‌کنند به دنبال متورم شدن جمعیت چارپایان در زیستگاه‌ها، کاهش جمعیت آن‌ها از طریق شکار ضروری است که بار‌ها مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست خشکسالی، کمبود منابع آب و علوفه را عامل کاهش جمعیت چارپایان در زیستگاه‌ها عنوان کرده اند.

در چنین شرایطی فعالیت شرکت‌هایی همچون یاسمین ایران به مدیریت اسرافیل شفیع زاده که اقدام به هماهنگی برای ورود گردشگر شکار می‌کند نمکی بر زخم حیات وحش کشور است، مجموعه‌ای که مدعی است در مسیر توسعه پایدار محیط زیست گام بر می‌دارد فارغ از اینکه امروزه در بسیاری از کشور‌ها و به منظور حرکت در مسیر توسعه پایدار محیط زیست مجوزی برای شکار صادر نمی‌شود.

مدیر این شرکت هفته گذشته با بی ادبی و بی اخلاقی عجیبی برخی خبرنگاران و فعالان محیط زیست را که به سوداگری و خون فروشی این مجموعه انتقاد کرده بودند مورد خطاب قرار داد که انتشار فایل صوتی بی نزاکتی‌های وی موجب بهت و حیرت شد.

پر واضح است که حفظ حیات وحش در اکثر کشور‌های دنیا به ویژه کشور‌های توسعه یافته در اولویت دستورکار مسئولان حوزه محیط زیست قرار دارد تاجاییکه در جهت تحقق این مهم کمپین‌های حمایت از حیوانات راه اندازی کرده و با فرهنگسازی سعی در حفظ گونه‌های مختلف جانوری دارند، اما در ایران به تازگی صدور مجوز شکار اسباب خوشگذرانی تعدادی شکارچی خارجی را فراهم کرده که در قالب گردشگر، اما در حقیقت به عنوان قاتلان محیط زیست وارد کشور شده و توانسته اند دست به کاری بزنند که در وطن شان از آن تحت عنوان فجایع بشری یاد می‌شود.

در پی هشدار‌ها مبنی بر خطر انقراض گونه‌های نادر جانوری بود که سازمان محیط زیست از سال ۹۲ طرح ممنوعیت ۵ سال شکار چارپایان را به اجرا گذاشت؛ طرحی که به گفته فعالان محیط زیست اگر هم مدت آن هم به پایان رسیده باشد باز هم نباید فرصتی برای صدور مجدد مجوز شکار باشد، زیرا شرایط اقلیمی کشور از ۵ سال گذشته تاکنون به وضعیت تعادل نرسیده تا امکان بهره برداری منطقی از طبیعت وجود داشته باشد.

اکبری: حضور توریسم شکار در کشور هیچ توجیهی ندارد

علی اکبری نماینده بجنورد و عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مجلس دهم در گفت: وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با تایید این موضوع، اظهارات رئیس مجلس مبنی بر جلوگیری از شکار گونه‌های جانوری را یادآور شد و گفت: حدود ۵ سال پیش آقای دکتر لاریجانی توصیه کردند که برای مدتی شکار در همه گونه‌های جانوری و در همه فصول ممنوع شود. به طور قطع از آن زمان تاکنون شرایط اقلیمی کشور ما به سمت و سوی مساعدی پیش نرفته که امروز احساس کنیم به وضعیت متعادل رسیده و امکان بهره برداری منطقی از طبیعت وجود دارد، واقعیت این است که خشکسالی‌های پی در پی زیستگاه‌های ما را ضعیف و فقیرتر کرده است.

وی با اشاره به وضعیت اقلیمی کشور صدور هرگونه مجوز شکار را غیرموجه خواند و تاکید کرد: هم اکنون و با توجه به وضعیت اقلیمی کشور غالب گونه‌های جانوری در شرایط افت شدید و بعضا انقراض هستند، بنابراین در چنین شرایطی تراکم گونه‌های جانوری نداریم که تصور کنیم امکان صدور مجوز شکار وجود دارد.

اکبری ادامه داد: اینکه تعدادی شکارچی خارجی وارد کشور شده و گونه‌های جانوری باقیمانده در شرایط اقلیمی بسیار سخت موجود را به حداقل برسانند نه تنها هیچ توجیهی ندارد بلکه جای این نگرانی است که گونه‌ها به مرز انقراض برسند.

وی با رد هرگونه توجیهی مبنی بر ارز آوری توریسم شکار ادامه داد: تاکید می‌کنم وضعیت اکوسیستم طبیعی ما نه تنها به گونه‌ای نیست که شاهد وفور گونه ها‌ی جانوری باشیم بلکه شاهد تعداد بسیار معدود و انگست شمار گونه‌ها هستیم که خطر انقراض آن‌ها را تهدید می‌کند.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی با تاکید بر حرام دانستن شکار تفریحی از سوی مراجع تقلید گفت: علاوه بر فتوا‌های صادر شده که باید ملاک عمل ما باشد به دلیل مشهود بودن فقر اکوسیستم و فضای جنگلی و مرتعی کشور حضور توریسم شکار در کشور هیچ توجیهی ندارد. ضمن اینکه امروز در بسیاری از کشور‌ها صدور مجور شکار ممنوع بوده بر این اساس با کدام منطقی در کشور ایران با شرایط نامساعد، مجوز شکار آن هم برای خارجی‌ها صادر می‌شود که این اقدام ناشایست سبب بدنامی هم خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه سازمان محیط زیست به عنوان متولی اصلی در زمینه حفاظت از گونه‌های جانوری باید پاسخگوی صدور چنین مجوز‌هایی باشد، افزود: سازمان محیط زیست به طور قطع باید از صدور چنین مجوز‌هایی جلوگیری کرده که در این زمینه ما به عنوان نمایندگان مجلس تذکر‌های لازم را در صحن علنی خطاب به مسئولان اجرایی خواهیم داد و این موضوع را بصورت جدی پیگیری خواهیم کرد.

وی درباره فعالیت شرکت‌هایی که اقدام به هماهنگی برای وارد کردن گردشگر شکار به کشور می‌کنند، اقدامات شرکت‌های فعال در این زمینه را سوداگری خواند و ادامه داد: نباید اجازه دهیم آخرین ظرفیت‌های ارزشمند جانوری موجود در کشور طعمه سودجویی این گروه از سوداگران قرار گیرد و مسئولان اجرایی باید به این موضوعات حساس باشند.

کوچکی نژاد: محیط زیست باید از صدور مجوز شکار برای شکارچیان خارجی خودداری کند

جبار کوچکی نژاد نایب رئیس فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس نیز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در انتقاد به صدور مجوز شکار در مناطق حفاظت شده برای شکارچیان خارجی گفت: وقتی شکارچیان خارجی وارد کشور می‌شوند تنها می‌توانند از امکانات موجود در طبیعت استفاده کنند، اما نمی‌توانند به شکار حیوانات بپردازند.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: نباید حتی از سوی وزارت امور خارجه یا سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و یا سازمان محیط زیست برای گردشگران خارجی مجوز شکار صادر شود، کما اینکه وقتی گردشگران ایرانی به سایر کشور‌ها سفر می‌کنند برای آن‌ها مجوز شکار صادر نمی‌شود.

وی تصریح کرد: بی‌تردید سازمان محیط زیست باید از صدور مجوز شکار برای شکارچیان خارجی خودداری کند.

نایب رئیس فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس شورای اسلامی، از ورود مجلس به موضوع صدور مجوز برای شکارچیان خارجی خبر داد و تاکید کرد: این موضوع را در مجلس پیگیری کرده و در مورد آن به سازمان حفاظت محیط زیست تذکر خواهیم داد.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا