جوانان

«جنبش عدالت‌خواه دانشجویی» چیست

بعد از انحلال اتحادیه تحکیم وحدت طیف علامه در سال ۸۷، اتحادیه‌های دانشجویی یکدست شدند و تا به امروز نیز هنوز تشکل‌های دانشجویی «اصلاح‌طلب» یا «تحول‌خواه» موفق نشده‌اند که از سد قانونی عبور کند و اتحادیه خود را تأسیس کنند… «جنبش عدالت‌خواه دانشجویی» یکی از پنج اتحادیه دانشجویی موجود در کشور است. بعد از انحلال اتحادیه تحکیم وحدت طیف علامه در سال ۸۷، اتحادیه‌های دانشجویی یکدست شدند و تا به امروز نیز هنوز تشکل‌های دانشجویی «اصلاح‌طلب» یا «تحول‌خواه» موفق نشده‌اند که از سد قانونی عبور کند و اتحادیه خود را تأسیس کنند. هرچند حدود ۷۰، ۸۰ تشکل اصلاح‌طلب چند سالی هست که در قالب دو اتحادیه درخواست‌های خود را به شورای ذی‌ربط داده‌اند و حتی یکی از آنها هم توانست «پروانه اتحادیه» را کسب کند؛ اما هنوز اتحادیه در انحصار تشکل‌های اصولگراست. البته در‌این‌بین باید «جنبش عدالت‌خواه» را کمی متمایز کرداین اتحادیه گرایش‌های «عدالت‌خواهانه» و به تعبیری «چپ» دارد. گفتنی است که گرایش‌های چپ آنها باعث شده بخشی از این اتحادیه با سیاست‌های توزیعی احمدی‌نژاد نیز همدلی داشته باشند. اما اینکه این گروه را چقدر می‌توان احمدی‌نژادی دانست، سؤالی است که باید در آینده به آن پاسخ داد.
شاید به مذاق برخی خوش نیاید
مطالبات «جنبش عدالتخواه دانشجویی» باعث شد تا با یک عضو پیشین شورای مرکزی و همچنین دبیر فعلی این تشکل درباره ماجرای نامه آنها به دادستان تهران و انتشار آن در رسانه‌های اصولگرایی گفت‌وگو کنیم. احسان چنارانی، عضو پیشین شورای مرکزی است. او درخصوص نحوه انتشار این نامه با «شرق» گفت‌وگو کرد.
‌آیا شما نامه‌ای را که جنبش عدالتخواه دانشجویی منتشر کرده، تأیید می‌کنید؟
بله تأیید می‌کنم.
‌جنبش عدالتخواه دانشجویی مدعی بوده که بابت مواضعش از سوی رسانه‌های اصولگرا تحریم خبری می‌شده. به نظر شما چرا نامه شما درباره ماجرای ویلای رئیس سابق ستاد کل نیروهای مسلح در برخی رسانه‌های اصولگرا مانند فارس و رجا منتشر شده است؟
بله، خیلی از اخباری که ما ارسال می‌کردیم را منتشر نمی‌کردند. من هم شنیدم فارس خبر ما را منتشر کرده است. جای تعجب هم داشت. احتمالا وقتی متوجه شده‌‌اند مقام معظم رهبری دو بار تذکر داده و از مواضع ما در این زمینه حمایت کرده‌‌اند، آنها هم ورود کرده‌اند.
 
احتمالا اطلاعاتی دارند که مقام معظم رهبری حمایت می‌کنند یا شاید خود آنها هم در جریان بوده یا حتما اطلاعاتی دریافت کرده‌اند.
‌چرا سراغ یک ویلای مصادره‌ای رفته‌اند؟ در حالی که موارد بزرگ‌تر و مهم‌تری در حوزه فساد یا اختلاس وجود داشته یا احتمالا دارد.
اگر جلو فسادهای ریز را نگیرید؛ جلوی فسادهای بزرگ را هم نمی‌شود گرفت.
‌فکر نمی‌کنید ممکن است سناریویی وجود داشته باشد که شما قرار است بخشی از پازل آن را بازی کنید؟
باید بچه‌های شورا پاسخ شما را بدهند که مثلا از کجا اطلاعات به دستشان رسیده. کم اتفاق می‌افتد که دور بخورند. ما کارمان را انجام می‌دهیم. شاید به مذاق برخی خوش بیاید یا نیاید.

می‌شود سناریوسازی کرد
محمدجواد معتمدی، دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی هم در گفت‌وگو با «شرق» به رویکرد این تشکل درخصوص موضوع ویلای لواسان پرداخت.
‌چرا سراغ آقای فیروزآبادی رفتید؟
یکی از کارهایی که ما می‌کردیم ورود به بحث دانه‌درشت‌ها و کسانی بود که به علت نسبتشان با نظام و انقلاب موقعیت حساس‌تری داشته‌اند.
‌ولی قبلا ورود مصداقی نداشتید.
قبلا هم سبقه داشته است. در ماجرای یاشار سلطانی، سیدمیثم سقائیان، حسن خسروآبادی و منصور نظری هم وارد شدیم.
‌چطور اطلاعات ویلای سرلشکر فیروزآبادی به دست شما رسید؟
مواردی نیست که پنهان باشد همان‌طور که اگر از مردم عادی هم بپرسید، می‌بینید که درباره خانه وزرا، رؤسای‌ جمهور و مسئولان قوا و… اطلاعاتی در دستشان است. با گسترش رسانه این موارد ممکن است. این فتح بابی در زمینه ایجاد شفافیت در حوزه املاک مصادره‌ای بوده که الان در دست برخی مسئولان یا نهادها و ارگان‌هاست.
‌یعنی شما فهرستی دارید که کم‌کم سراغ بقیه هم خواهید رفت؟
افراد دیگری هم در دست بررسی هستند. روال ما این نیست که از اول رسانه‌ای شود. پیگیری می‌کنیم اگر به نتیجه نرسید، رسانه‌ای می‌شود.
‌پس یعنی چون این مورد نتیجه نداد، رسانه‌ای کردید؟
بله.
‌عجیب بود که رسانه اصولگرای فارس هم نامه شما را رسانه‌ای کرد.
رسانه‌ها سر موضوعات مختلف بنا بر سیاست‌هایشان‌ تماس می‌گیرند.
‌یعنی سیاست خبرگزاری فارس الان این بوده که نامه شما را منتشر کند؟
از خودشان باید سؤال کنید.
‌برای خودتان عجیب نبود؟
عجیب هم بود. اما از خودشان سؤال کنید

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا