گوناگون

بحران‌های کارگری؛ ربیعی در آستانه استیضاح

ربیعی در پاسخ به این سوال که آیا این نامه قابل اجراست و نیز اینکه آیا راهی برای ابطال بند «و» و نامه رئیس‌جمهور وجود دارد گفت: این مصوبه مجلس است که اینک ابلاغ شده نه نامه رئیس‌جمهور. 

گویی نام ربیعی با استیضاح گره خورده است؛ هر گاه شنیده می‌شود قرار است که وزیری استیضاح شود بسیاری از اذهان به سمت وزیر کار می‌رود. همین اسفند سال گذشته بود که نمایندگان ممجلس ربیعی را به بهارستان خواندند و درباره شستا و برخی مسائل دیگر سوالاتی را طرح کردند که البته این استیضاح پرحاشیه بود چنان که وزیر کار گفت‌: «من از رئیس محترم مجلس انتظار داشتم جلوی اتهامات و دروغ‌هایی که علیه من گفته می‌شود گرفته شود. خارج سوالات مطالبی مطرح شد من جواب می‌دهم دیگران روز قیامت پاسخ‌گو باشند». در زمان شمارش آرای مخالفان و موافقان هم بگومگوهایی شکل گرفت اما در نهایت رای به بقای ربیعی داده شد. اکنون باز هم نمایندگان درصدد استیضاح ربیعی هستند. دیروز عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس از کلید خوردن طرح استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه امور اجتماعی خبر داد. حسین مقصودی گفت: این طرح با ۵۰ امضا تقدیم هیات ‌رئیسه مجلس می‌شود. وی درباره محورهای این طرح ادامه داد: عدم توجه به برنامه‌های اعلامی، امنیت شغلی کارگران، مشکلات بیمه روستائیان و قالیبافان، عدم تعامل با بیمه‌گزاران، مشکلات سازمان تامین اجتماعی و شرکت‌های وابسته، مشکلات شستا، عدم توجه به استفاده از مدیران جوان، عدم برنامه و چشم‌انداز شفاف و عملی برای کارگر و کارفرما، عدم توجه به سیاست‌های کلان کشور و برنامه‌های اقتصادی کشور از جمله محورهای این طرح استیضاح است.

جداسازی منابع درمان

در همین راستا علی ربیعی درباره نامه رئیس‌جمهور برای اجرای بند «و» تبصره هفت لایحه بودجه مبنی بر جداسازی منابع درمان تامین اجتماعی و اعتراض کارگران به آن و در پاسخ به این سوال که آیا این نامه قابل اجراست و نیز اینکه آیا راهی برای ابطال بند «و» و نامه رئیس‌جمهور وجود دارد و وزارت کار می‌تواند در جهت حفظ استقلال تامین اجتماعی قدمی بردارد یا خیر، به ایلنا گفت: این مصوبه مجلس است که اینک ابلاغ شده نه نامه رئیس‌جمهور،. البته کارگران حق دارند که با آن مخالفت کنند برای اینکه آنها نگران منابع خودشان هستند و می‌خواهند منابع‌شان به درمان خودشان بازگردد. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: ما تضمین می‌دهیم که این پول از خزانه قطعا به درمان بازمی‌گردد. وی در پاسخ به این سوال که آیا با مجلس درخصوص ابطال این مصوبه رایزنی‌ داشته‌اید یا خیر، گفت: من وزیر دولت هستم و اجازه بدهید موضع نگیریم، این کار به خاطر شفافیت انجام شده ولی یقین دارم که مجموعه دولت نمی‌گذارد این پول بجز تأمین اجتماعی در جای دیگری هزینه شود. ربیعی ادامه داد: ما هر سال بیش از نُه بیست و هفتم هزینه کرده‌ایم. در گزارش‌هایی که به وزیر اقتصاد و دیگر جاها ارائه کرده‌ایم هم همواره نشان داده‌ایم که بیش از نُه بیست و هفتم هزینه کرده‌ایم. ربیعی خاطرنشان کرد: من تلاش خود را خواهم کرد که این پول بجز درمان کارگران و بازنشستگان در جای دیگری هزینه نشود گرچه خود من با جداسازی منابع درمانی تامین اجتماعی و واریز پول به این شکل موافق نبودم.

آرمان

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا