اجتماعی

افزایش آسیب های اجتماعی: هشدار کارشناس

۵۰ درصد کودک کار ارومیه سابقه یک بار کودک آزاری داشته‌اند.  رئیس انجمن جامعه شناسی ایران گفت: بسیاری از مسائل و آسیب های اجتماعی در سال‌های اخیر رو به افزایش گذاشته است. حسین سراج زاده روز چهارشنبه در سومین همایش ملی آسیب‌های اجتماعی ایران که در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد، افزود: برخی از مسائل اجتماعی مانند از هم گسیختگی خانواده، خودکشی و طلاق بر اساس آمارهای اعلام شده رشد داشته است…

به گزارش ایرنا، وی ادامه داد: برخی دیگر از مسائل اجتماعی مانند ترافیک و فساد مزمن و ماندگار شده است و شادابی جامعه ایران را گرفته است. سراج زاده ادامه داد: برخی از مسائل اجتماعی هم به مرزهای بحران تبدیل شده و به ابرچالش مبدل گشته است مانند قانون‌گریزی، آلودگی هوا و خشکی سرزمین.

رئیس انجمن جامعه شناسی ایران گفت: نحوه مواجهه با مسائل اجتماعی و فرایند تشکیل آنها از جنس اجتماعی هستند و باید به صورت جدی به آنها پرداخته شود.وی تأکید کرد: برخی از مسائل و آسیب های اجتماعی نیز به صورت نامتعارف در جامعه ظهور پیدا کرده است مانند آزارهای جنسی که در دبیرستانی در تهران شاهد بودیم یا آزار و اذیت هایی که به برخی از دختران در استان سیستان و بلوچستان انجام شده است.

این جامعه شناس ادامه داد: در حال حاضر به صورت نا به هنجار با این نوع مسائل و آسیب های اجتماعی مواجه هستیم.سراج زاده گفت: در دو سال گذشته در بالاترین سطوح حکومتی به مسائل اجتماعی ایران اشاره شده است.

رئیس انجمن جامعه شناسی ایران تصریح کرد: اما اگر این توجه همراه با شناخت و رویکرد نباشد فقط منجر به شکل گیری دستگاه های موازی و اتلاف منابع مالی و انسانی خواهد شد. وی اضافه کرد برای توفیق و حل مسائل اجتماعی نیازمند حکمرانی دانش بنیاد هستیم. سراج زاده تاکید کرد: برای توفیق حل مسائل اجتماعی نیازمند همکاری بین دانشگاه، نهاد قدرت و حوزه عمومی هستیم و این امر لازم و ضروری است اگر بین این سه حوزه رابطه شکل نگیرد نتیجه ای نیز حاصل نخواهد شد.

وی تاکید کرد: برای ایجاد این رابطه باید تغییرات در رویکردها ایجاد شود در غیر این صورت انباشت مسائل حل نشده اجتماعی در جامعه را شاهد خواهیم بود که جامعه را درگیر مسائل حل نشده خواهد کرد.

آمار تکاندهنده تجاوز به کودکان کار

سعید فریور مدیر کل بهزیستی آذربایجان غربی گفت که در سال گذشته ۲۶۶ کودک کار و خیابانی در سطح شهر ارومیه جمع آوری شد. فریور درخصوص سابقه کودک آزاری کودکان کار جمع آوری شده اظهار کرد “از این تعداد ۱۲۳ کودک سابقه یک بار کودک آزاری و۲۱ کودک بیش از چندنوع سابقه کودک آزاری داشته اند. ۵۵ درصد کودکان کار جمع آوری شده به عبارتی ۱۴۸ کودک دانش آموز مقطع ابتدایی و ۲۵ کودک نیز ترک تحصیل کرده‌اند”.

به گزارش ایسنا، سعید فریور در جلسه کارگروه سازماندهی متکدیان وکودکان کار استان که در محل سالن جلسات معاونت سیاسی برگزار شد افزود: “در سال گذشته ۲۶۶ کودک کار و خیابانی بین ۷ تا ۱۴ سال در ارومیه جمع آوری شد که از این تعداد یک کودک غیرایرانی بود”

فریور با اشاره به اینکه کودک کار به فردی گفته می شود که با والدین خود زندگی میکند ولی مشغول به کار هم است اظهار کرد: “از تعداد کودکان کاری که درسال گذشته توسط بهزیستی در ارومیه جمع آوری شده، ۷۰درصد کنار خانواده زندگی می کردند و فقط ۵ نفر ازآنها هردو والدین خود را از دست داده بودند”.
فریور درخصوص سابقه کودک آزاری کودکان کار جمع آوری شده تصریح کرد: “از این تعداد۱۲۳ کودک سابقه یک بار کودک آزاری و۲۱ کودک بیش از چندنوع سابقه کودک آزاری داشته اند. ۵۵ درصد کودکان کار جمع آوری شده به عبارتی ۱۴۸ کودک دانش آموز مقطع ابتدایی و ۲۵ کودک نیز ترک تحصیل کرده‌اند”.

مدیر کل بهزیستی آذربایجان غربی به کمک های هزینه های که برای تحصیل کودکان کار ارومیه درسال گذشته اختصاص یافته اشاره کرد وگفت: “طی سال گذشته ۵۵ میلیون تومان برای کمک هزینه درمان و تحصیل کودکان کار مددجو تعلق گرفت”.

فریور خاطرنشان کرد: “در طرح مهرانه درسال گذشته ۵۰ میلیون تومان برای حمایت ازتحصیل۱۶۷ کودک مددجو نیازمند و بازمانده از تحصیل در مهرماه پرداخت شد. در طرح عیدانه در اسفند سال گذشته برای ۲۵۰ نفر به مبلغ۱۸۰ هزارتومان برا ی هر نفر عیدی پرداخت شد”.
وی ادامه داد: “در سال گذشته علاوه برارومیه در خوی و بوکان ۳۰ کودک کار شناسایی و سازماندهی شد”.

فریور به مشکلات بهزیستی استان اشاره کرد و گفت: “عدم همکاری کمیته امداد در رسیدگی به کودکان کار، عدم همکاری پزشک متخصص، عدم اطلاع رسانی در صورت مشاهده کودک آزاری و عدم تامین فضای فیزیکی برای آموزش کودک و خانواده ها از جمله مشکلات است”.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا