گوناگون

ابراز تردید «صالحی »درباره امکان حفظ برجام

رئیس سازمان انرژی اتمی رژیم، با ناکافی خواندن پیشنهادهای دریافتی از اتحادیه اروپا برای برآورده کردن انتظارات ایران، درباره امکان حفظ توافق هسته‌ای برجام با شرایط موجود، ابراز تردید کرد…

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، صالحی معاون حسن روحانی و رئیس سازمان انرژی اتمیرژیم که به منظور شرکت در نشست اسلو به نروژ عزیمت کرده است، با آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد دیدار و گفتگو کرد.

وی در این دیدار ضمن مخرب دانستن سیاست های اخیر آمریکا در قبال برجام، به سابقه رفتار مشابه این کشور در دوره های گذشته اشاره کرد و با ابراز تردید در مورد امکان حفظ برجام با شرایط موجود، پیشنهادهای دریافتی از اتحادیه اروپا را برای انتظارات جمهوری اسلامی ایران کافی ندانست.

صالحی با خطرناک توصیف کردن شرایط خاورمیانه، به اهمیت نقش ایران در منطقه اشاره و تأکید کرد که اگر روند به همین گونه پیش رود، همه بازنده خواهند بود.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران همچنین با یادآوری توانمندی های جمهوری اسلامی، به ویژه در صحنه داخلی و منطقه ای، سیاست آمریکا برای مقابله با ایران و بازگشت به دوران دنباله روی از سیاست های غیرسازنده این کشور را محکوم به شکست دانست.

صالحی نتایج حاصله از برجام در حوزه‌های اقتصادی، بانکی و سرمایه گذاری را بسیار کمتر از حد انتظار توصیف کرد و خواهان حمایت صریح حامیان برجام، از جمله سازمان ملل و کشورهای اروپایی، از این توافق و مقابله با سیاست ترامپ شد.

دبیر کل سازمان ملل نیز ضمن حمایت صریح از برجام، به رایزنی های دوجانبه خود با کشورهای باقیمانده در برجام برای حفظ این توافق اشاره و تصریح کرد که برجام و حفظ آن، نقش بسیار موثر و سازنده‌ای در امنیت جهانی و به ویژه در حفظ رژیم منع اشاعه سلاح‌های هسته‌ای دارد.

گوترش در این دیدار، انتظارات سیاسی و اقتصادی ایران از اتحادیه اروپا را قابل درک دانست و قرار شد تا در نزدیکترین فرصت، بار دیگر خواهان جدیت طرف های باقیمانده در برجام برای برآورده شدن انتظارات ایران شود.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا