اخبار

در بازار ارز چه خبر است؟

در ساعت پایانی داد و ستدهای امروز چهارشنبه،۳۰ خردادماه ۱۳۹۷، بازار آزاد ارز تهران، هر دلار‌ آمریکا در برابر ۷ هزار  و ۳۰۰توان خرید و فروش شد و نرخ فروش هر یورو نیز با ثبت یک رکورد جدید از ۸ هزار ۵۰۰تومان فراتر رفت. زحمتکشان میهن اصولاً پولی برای خرید و فروش ارز ندارند، اما بهای این اقدام‌های دولت را با افزایش قیمت مایحتاج ضروری روزمره‌شان باید بپردازند. وظیفهٔ تمامی نیروهای مترقی آشکار کردن نقش مخرب این دولت عمیقاً ضد ملی و ضد مردمی نزد افکارعمومی است….

به گزارش تسنیم، امروز در بازار آزاد سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید با افزایش قیمت نسبت به روز قبل دو میلیون و ۵۵۱هزار تومان و سکه تمام‌بهار آزادی طرح قدیم دو میلیون و ۴۱۰ هزار تومان معامله می‌شد.

هر قطعه نیم‌بهار آزادی امروز شاهد افزایش قیمت بود به‌نحوی که در بازار آزاد هر قطعه نیم‌سکه بهار آزادی یک میلیون و ۲۴۵ هزار تومان، ربع‌سکه ۶۹۵ هزار تومان و هر قطعه سکه گرمی ۳۹۵ هزار تومان فروخته می‌شد.

هر گرم طلای ۱۸عیار نیز امروز ۲۲۰ هزار تومان ارزشگذاری شده بود، ضمن آنکه هر اونس طلا در بازارهای جهانی با قیمت ۱۲۷۴.۲ دلار معامله می‌شود.

امروز در بازار آزاد هر یورو ۸ هزار و ۴۷۴ تومان و هر پوند با ارزش ۹ هزار و ۶۳۷ تومان و درهم امارات ۱۹۹۳ تومان دادوستد می‌شد.

در جریان معاملات روز چهارشنبه بازار آزاد ارز تهران، افت ارزش ریال ایران در برابر ارزهای عمده جهان ادامه یافت. به گزارش خبرگزاری ها، در ساعت پایانی داد و ستدهای روز چهارشنبه بازار آزاد ارز تهران، هر دلار‌ آمریکا در برابر ۷۳ هزار ریال خرید و فروش شد و نرخ فروش هر یورو نیز با ثبت یک رکورد جدید از ۸۵ هزار ریال فراتر رفت.

در جریان مبادلات روز چهارشنبه بازار آزاد ارز تهران، هر پوند بریتانیا در برابر ۹۶ هزار و ۸۰۰ ریال مبادله شد تا نصاب جدیدی برای نرخ معاملاتی پوند بریتانیا در مقابل ریال ایران ثبت شود.
در همین حال قیمت فروش درهم امارات به ۲۰ هزار ریال رسید و هر افغانی نیز در مقابل بیش از یکهزار ریال مبادله شد.

سال گذشته در چنین روزی هر دلار آمریکا ۳۷ هزار و ۳۶۰ ریال و هر یورو ۴۲ هزار و ۵۶۰ ریال در بازار آزاد ارز تهران مبادله شده بود.

نرخ ارز در ایران پس از طی ثبات نسبی در فاصله سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶، از دی ماه سال ۱۳۹۶ و در پی وقوع اعتراض‌های عمومی نسبت به رکود اقتصادی و افزایش بیکاری در ایران بار دیگر سیرصعودی به خود گرفت. این روند با افزایش محدودیت‌های ایران برای نقل و انتقال ارز که با حمایت آمریکا صورت گرفت، تشدید شد.

از یک ماه و نیم گذشته و با اعلام خروج یک جانبه آمریکا از برجام سیر نزولی ارزش ریال ایران در آستانه بازگشت تحریم‌های اقتصادی ایالات متحده آمریکا علیه اقتصاد ایران، شیب تندتری به خود گرفته است.
با وجود این که دولت ایران از دو ماه و نیم گذشته اقدام به اجرای سیاست تک نرخی کردن ارز کرده ولی تاکنون در کنترل روند صعودی نرخ ارز در بازار آزاد ناموفق بوده است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا