زحمتکشان

۷۷ درصد مستمری‌بگیران زیر خط فقر

منابع و مصارف سازمان تامین اجتماعی نشان می‌دهد که در حال حاضر بخش منابع نقدی این سازمان به مصارفش دچار کسری قابل توجهی است که یکی از دلایل آن به عدم پرداخت تعهدات دولت به سازمان تامین اجتماعی برمی‌گردد.
مدیرکل بیمه‌های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه ۲۰ درصد از مستمری‌بگیران کمتر از حداقل دستمزد مصوب مستمری می‌گیرند، گفت: ۷۷ درصد مستمری‌بگیران زیر خط فقر هستند.
اسماعیل گرجی‌پور اظهار کرد: ضریب نفوذ بیمه کشور طی سال ۵۵ تاکنون از ۲۹ درصد به حدود ۷۰ درصد رسیده است.
وی افزود: طی سال‌های ۴۸ تا ۵۷ دستمزد اسمی ۱/۱۶ درصد رشد داشته‌ اما از سال ۹۰ تا ۹۵ به طور متوسط شاهد رشد ۲۳ درصدی بودیم. البته رشد حداقل مزد واقعی عمدتا غیر از سال‌های ۶۸ تا ۸۹ که ۶ درصد بوده در بقیه دوره‌ها رشد منفی را تجربه کرده است‌ بنابراین می‌توان گفت قدرت واقعی خرید مردم کاهش یافته است.
گرجی‌پور بیان کرد: میانگین برقراری مستمری هم به قیمت ثابت از سال ۹۲ به دلیل کنترل تورم در کشور رشد بیشتر از تورم داشته اما اخیرا با نوسانات شدید در بازار، قطعا دوباره با کاهش قدرت خرید مستمری‌بگیران مواجه خواهیم شد.
گرجی‌پور گفت: ۷۷ درصد مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی با فرض اینکه مسکن نداشته باشند زیر خط فقر هستند و ۳۵ درصد مستمری‌بگیران بازنشستگی زیر خط فقر هستند. وی در ادامه گفت: حدود ۲۰ درصد از مستمری‌بگیران تامین اجتماعی کمتر از حداقل دستمزد مستمری می‌گیرند و ۶۲ درصد بین حداقل تا دو برابر حداقل مستمری دریافت می‌کنند.
مدیرکل بیمه‌های اجتماعی وزارت تعاون، کار و تامین اجتماعی بیان کرد: ‌در حال حاضر مستمری دریافتی خانوار شهری ۴۱ درصد متوسط هزینه آنها را پوشش می‌دهد. در صندوق کشوری وضعیت بهتری داریم به طوری که مستمری دریافتی خانوار شهری ۹۹ درصد متوسط هزینه آنها را پوشش می‌دهد.
وی افزود: رتبه ایران در حداقل مزد ماهانه در سال ۲۰۱۶ بین ۳۲ کشور، ۱۷ بوده که هنوز هم از حداقل مزد ماهانه بسیار پایین‌تر است. گرجی‌پور ادامه داد: با اصلاح سن بازنشستگی می‌توانیم سالی ۸۰ هزار میلیارد ریال صرفه‌جویی مالی داشته باشیم و کسری صندوق‌ها را جبران کنیم.
گرجی‌پوراظهارداشت: کمک مالی دولت به صندوق‌های بازنشستگی نسبت به منابع عمومی ۳/۳ درصد بوده که این نسبت در سال ۹۵ به ۱۴ درصد رسیده و پیش‌بینی می‌شود این نسبت در سال ۱۴۰۰ به ۲۸ درصد برسد.
وی تصریح کرد: منابع و مصارف سازمان تامین اجتماعی نشان می‌دهد که در حال حاضر بخش منابع نقدی این سازمان به مصارفش دچار کسری قابل توجهی است که یکی از دلایل آن به عدم پرداخت تعهدات دولت به سازمان تامین اجتماعی برمی‌گردد.
وی خاطرنشان کرد: در سال ۹۰ دولت ۱۰ درصد درآمد عمومی را صرف تامین کسری‌های این سازمان کرده بود که با این روند در سال ۱۴۰۰، ۴۰ درصد درآمد عمومی صرف جبران کسری صندوق‌های بازنشستگی خواهد شد. اگر این روند ادامه پیدا کند پس از ۳۰ سال ۸۳ درصد منابع عمومی قطعا باید صرف جبران کسری‌های صندوق‌های بازنشستگی شود. وی در پایان خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌شود از سال ۲۰۲۸ تمام ذخایر آن به اتمام برسد و برای تامین نقدینگی قطعا نیازمند یارانه دولت است.

جهان صنعت

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا