گوناگون

اوپک زیرسایه سیاست

یکصد و هفتاد و چهارمین نشست اوپک فردا در حالی با حضور وزرای نفت و نمایندگان کشورهای صادرکننده نفت برگزار می‌شود که روسیه و عربستان بر سر افزایش تولید تا سقف یک میلیون بشکه نفت متحد شده‌اند.

برخی تحلیل‌ها بیانگر آن است که این دو کشور به ویژه عربستان، به دنبال اجرای سیاست‌های امریکا در بازار نفت بوده و با سیاسی کردن اوپک، دخالت امریکا در این سازمان را گسترش داده‌اند.

این درحالی است که معاون وزیر انرژی عربستان گفته است افزایش سقف تولید اوپک و در پی آن کاهش قیمت نفت کمکی به کشورهای در حال توسعه است و ربطی به دخالت امریکا ندارد. کارشناسان بازار انرژی بر این باورند که نشست روز جمعه، اول تیرماه ٩٧ اوپک به دلیل خروج امریکا از برجام و بالا رفتن جنگ تجاری میان کشورهای اروپایی و چین با امریکا به یکی از سیاسی‌ترین نشست‌های این سازمان تبدیل شده است. آنچه قابل پیش‌بینی است اینکه اعضای اوپک بر سر افزایش تولید تا سقف ١,۵ میلیون بشکه در روز به اجماع نخواهند رسید

به گزارش اعتماد، اما با توجه به موضع‌گیری عربستان و روسیه ممکن است برخی کشورها از دایره تعهد خارج شده و بازار را به سمتی ببرند که در مقطعی کوتاه عرضه بالا رفته و قیمت‌ها پایین بیاید. در حال حاضر قیمت سبد نفتی اوپک به ازای هر بشکه حدود ٧٢ دلار است پیش‌بینی می‌شود با توجه به فرا‌رسیدن فصل تابستان و کاهش تقاضا به مرز ۶٠ دلار نیز برسد. در این میان آنچه مسلم است اینکه تقاضا در شش ماه آینده افزایش یافته و ممکن است با توجه به اتمام برخی ذخایر استراتژیک، قیمت نفت حتی به بالاتر از ٧٢ دلار فعلی برسد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا