بین‌المللی

بن‌بست در سیاست پناهجویی اتحادیه اروپا

کشورهای اروپای شرقی به طرح ارائه‌شده برای نشست عالی بروکسل در رابطه با سیاست پناهجویی اتحادیه اروپا اعتراض شدیدی کرده‌اند. نخست‌وزیر لهستان این نشست را “غیر قابل قبول” خوانده است.

به گزارش دویچه وله، نخست‌وزیر لهستان بعد از نشست با همتایان خود از جمهوری چک، مجارستان و اسلواکی شدیدا به نشست عالی بروکسل در باره تعیین رئوس سیاست پناهجویی واکنش نشان داد. این نشست قرار است یکشنبه (۲۴ ژوئن / ۳ تیر) به ابتکار صدراعظم آلمان تشکیل شود.

ماتیوش موراویتسکی با اشاره به طرح ارائه‌شده برای این نشست گفت: «ما در این نشست شرکت نمی‌کنیم، چون آن‌ها می‌خواهند پیشنهادی را دوباره مطرح کنند که ما قبلا آن را رد کرده‌ایم.»

اشاره او به تلاش آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، برای افزایش سهم‌پذیری پذیرش پناهجویان در کشورهای اروپایی است.

ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان، نیز گفت‌ که نشستی که آلمان ابتکارش را در دست دارد نقض عرف پذیرفته‌شده در اتحادیه اروپا محسوب می‌شود.

چهار کشور مجارستان، لهستان، جمهوری چک و اسلواکی که به شدت مخالف مهاجرپذیری‌اند در مخالفت با تغییر سهمیه پذیرش پناهجویان در سطح اتحادیه اروپا نشست یکشنبه در بروکسل را تحریم‌ کرده‌اند.

ویکتور اوربان با اشاره به آلمان گفت: «ما درک می‌کنیم که برخی کشورها با مشکلات سیاسی داخلی دست و پنجه نرم می‌کنند، اما این نمی‌تواند به اقدام‌های عجولانه در تمامی اروپا منجر شود.»

در نشست بروکسل علاوه بر مرکل، رؤسا و رهبران اتریش، ایتالیا، فرانسه، یونان، بلغارستان، اسپانیا، مالت، دانمارک و هلند نیز شرکت خواهند کرد.

ماتیو سالوینی، وزیر کشور ایتالیا از حزب دست راستی افراطی “لیگ”، نیز با مخالفان نشست بروکسل همصدا شده است. او حتی تهدید کرده که ایتالیا این نشست را تحریم خواهد کرد. سیاستمداران حزب “لیگ” به شدت با نشست بروکسل مخالفت کرده و گفته‌اند که ظاهرا نتایج این نشست از پیش تعیین ‌شده است.

سالوینی با اشاره به طرحی که قرار است در بروکسل مورد بحث قرار بگیرد گفت، ایتالیا اگر قرار باشد “طرح از پیش نوشته‌شده آلمانی‌ها و فرانسوی‌ها” را امضا کند، ترجیح می‌دهد تن به این سفر ندهد. او روشن ساخت، یا باید “پیشنهاد قابل استفاده‌ای” ارائه شود یا ایتالیا به این نشست “نه” خواهد گفت.

در طرح پیشنهادی همچنین سخت‌گیری‌های‌ جدیدی در سیاست پناهجویی گنجانده شده است. طبق این طرح، از این پس پناهجو نباید حق انتخاب آزادانه میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا را داشته باشد و کشور میزبان را به دلخواه خود عوض کند. در صورتی که متقاضی پناهندگی از این قاعده تخطی کند با مجازات روبرو خواهد شد. به علاوه ارائه کمک‌های اجتماعی به پناهجو تنها در کشوری در اتحادیه اروپا میسر خواهد بود که مسئولیت او را بر عهده گرفته است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا