اخبار

بیانیه زندانیان سیاسی گوهردشت در محکومیت اعدام محمد ثلاث

شماری از زندانیان سیاسی زندان رجایی‌شهر کرج در بیانیه‌ای اعدام محمد ثلاث، درویش گنابادی را محکوم کردند. همزمان رسانه‌های محافظه‌کار به خاطر انتقاد زهرا موسوی، فرزند میرحسین موسوی و زهرا رهنورد از اعدام ثلاث جنجال بر پا کرده‌اند…..

به گزارش وب‌سایت «هرانا»، وابسته به فعالان حقوق بشر ایران، زندانیان سیاسی گوهردشت در بیانیه خود برخورد قوه قضائیه و نیروهای امنیتی با ثلاث را گواهی بر «بی‌قانونی و ستم در زندان‌ها» و «عمق فاجعه و ظلم و ستم بر مردم» توصیف می‌کنند و با «شهادت» خواندن مرگ او می‌نویسند: «محمد ثلاث با تحمل ۵ ماه انفرادی بدون هیچ گونه ملاقات و تلفنی که حق مسلمش بود» شکنجه شده و «تنها برای اینکه شکنجه و ضرب و شتم و اعترافات زیر شکنجه بر بدن و در کلامش برملا نشود از همه حقوقش او را محروم و عجولانه اعدامش کردند.»

بامداد دوشنبه ۲۸ خرداد حکم قصاص محمد ثلاث که به اتهام قتل سه تن به اعدام محکوم شده بود، دو روز زودتر از موعد مقرر اجرا شد. اجرای این حکم با انتقاد گسترده فعالان مدنی و حقوق بشری، سازمان‌های بین‌المللی مدافع حقوق بشر، کاربران شبکه‌های اجتماعی و دولت ایالات متحده رویارو شد.

به گزارش رادیو زمانه، ثلاث در سومین و آخرین جلسه دادگاه خود در ۲۷ اسفند ۹۶ گفته بود این عمل را عامدانه انجام نداده است. اما بعدتر، زینب طاهری، وکیل محمد ثلاث ویدئویی در ارتباط با بیگناهی او در فضای مجازی منتشر کرد. ثلاث گفته بود که تحت شکنجه اعتراف کرده وگرنه راننده اتوبوسی که سه مأمور امنیتی را زیر گرفت، نبوده است.

به گفته سازمان «عفو بین‌الملل»، تنها مدرک تأیید اتهام‌های ثلاث اعترافات او بود که تحت شکنجه اخذ شد.

وکیل مدافع ثلاث خود به اتهام تشویش اذهان عمومی و نشر اکاذیب در بازداشت است. به گفته زینب طاهری، ثلاث در بازداشتگاه شکنجه شده، مأموران با پا روی سر او رفته و آنقدر او را کتک زده بودند که بینایی‌اش را از دست داده بود.

زندانیان سیاسی رجایی‌شهر در بیانیه خود از «همه دولت‌ها و مجامع بین‌المللی و حقوق بشری» خواسته‌اند تا «در کنار مردم ایران بایستند» و به طور خاص به کشورهای اروپایی هشدار داده‌اند که «تا وقتی منافع و مراودات تجاری‌اش را به رعایت حقوق بشر مشروط نکنید، با چشم پوشی از جنایاتی از این دست راه را برای حکومت نامشروع ایران جهت دست زدن به اقدامات ضد بشری علیه شهروندان و زندانیان بی دفاع هموارتر خواهید نمود».

کشورهای اروپایی در تلاش هستند تا پس از خروج ایالات متحده از «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام)، روابط تجاری با ایران را حفظ کنند.

همزمان روزنامه محافظه‌کار «کیهان» و وب‌سایت‌های خبری محافظه‌کار دیگر همچون «مشرق‌نیوز» با انتشار توئیتی مربوط به یک هفته پیش از زهرا موسوی، فرزند میرحسین موسوی و زهرا رهنورد تیتر زدند: «حمایت دختران موسوی از قاتل خیابان پاسداران».

زهرا موسوی در آن توئیت نوشته بود: «خون مظلوم گریبان ظالم را خواهد گرفت.»

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا