گوناگون

زیان ۵۱۴ میلیارد دلاری بورس چین رکورد زد

چین که در رکورد زنی های اقتصادی و تجاری در جهان شهرت دارد این بار نام خود را به یک زیان ۵۱۴ میلیارد دلاری در بازار اوراق بهادار در تاریخ بورس دنیا به ثبت رساند.

به گزارش ایرنا، این رقم تنها یک زیان هفتگی برای بورس چین محسوب می شود که فعالیت سهامداران آن به دو بازار سهام و اوراق بهادار در شهرهای ‘شن جن’ و ‘شانگهای’ در جنوب و شرق کشور محدود است.
ارزش بازارهای سهامی چین نزدیک به ۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد دلار است و اکنون به دلیل ورود این کشور به یک جنگ تجاری بزرگ با آمریکا، این بازارها در معرض مخاطرات بیشتری قرار گرفته اند.
روزنامه مورنینگ پست از هنگ کنگ با اشاره به این زیان هنگفت در یک هفته فعالیت بورس چین می نویسد که این خسارت معادل رشد تولید ناخالص داخلی کشور سوئد است.
شاخص سهام در شهر شانگهای بزرگترین بندر شرقی چین به دو هزار و ۸۸۸ واحد رسیده است که در مقایسه با شروع سال جاری میلادی یک ریزش ۲۰ درصدی نشان می دهد.
این اولین بار از سال ۲۰۱۵ میلادی است که بازار بورس چین چنین خسارت سنگینی را متحمل می شود آن هم در شرایطی که دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا می گوید آماده است تا بر روی ۲۰۰ میلیارد دلار از کالاهای چین تعرفه ۱۰ درصدی اعمال کند و روی ۵۰ میلیارد دلار از این کالاها تعرفه ۲۵ درصدی بسته است.
ریزش سهام چین در واقع یکی از بدترین عملکردهای یک بورس در دنیا در شرایط فعلی محسوب می شود و بسیاری آن را محصول نبرد تجاری این کشور و آمریکا و بازتابی از نگرانی سرمایه گذاران می دانند.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا