ورزشی

گفت‌وگو با کاپیتان‌ تیم‌ ملی

آن انگیزه‌ای که کادر فنی و آقای کی‌روش به بچه‌ها می‌دهند، آن مسئولیتی که بچه‌ها در مقابل این همه ایرانی در سرتاسر دنیا روی دوششان است، همه مردمی که آمدند اینجا تا از ما حمایت کنند، اینها همه عواملی است که تلاش بچه‌ها را بیشتر می‌کند. فکر نمی‌کنم بهتر از این موضوع انگیزه‌ای وجود داشته باشد.

ایران به بازی سرنوشت‌ساز خود نزدیک می‌شود؛ مصاف با پرتغال. تیم ملی دوشنبه در شرایطی در شهر سارانسک به مصاف پرتغال می‌رود که برای صعود باید در این بازی مهم برنده شود. نمایش عالی ایران مقابل اسپانیا این خودباوری را ایجاد کرده که یوزهای ایرانی می‌توانند در سارانسک تاریخ‌سازی کنند. در‌این‌میان همه نگاه‌ها متوجه علیرضا جهانبخش است. آقای گل لیگ هلند به دلیل آسیب‌دیدگی در بازی با اسپانیا کامل بازی نکرد. او حالا آماده بازی است و در گفت‌وگو با «شرق» قول داده که او و هم‌بازی‌هایش تمام تلاش خود را در بازی سرنوشت‌ساز انجام خواهند داد. 

 بازی دوم ایران در جام جهانی نمایش خوبی بود. با اینکه باختیم؛ اما بسیار نزدیک با اسپانیا بازی کردیم. در‌این‌باره صحبت می‌کنید؟ 
بازی خیلی خوبی بود. ما دوم جدول بودیم و می‌خواستیم این شرایط را حفظ کنیم. طبیعی بود که بیاییم و یک انسجام خوب دفاعی داشته باشیم و از فضایی که اسپانیا می‌دهد، استفاده کنیم که این کار را خیلی خوب انجام دادیم. فکر می‌کنم گلی هم که اسپانیا زد، از روی شانس بود. اگر این گل را نمی‌خوردیم تا آخر بازی این اتفاق نمی‌افتاد. ما خیلی خوب بودیم و کم‌کم یک امتیاز از این بازی حقمان بود.
 علیرضا، در این بازی خوب یک بخش کارهای تاکتیکی و یک بخش هم دوندگی خیلی زیاد بازیکنان بود؛ البته هم در بازی با مراکش هم با اسپانیا. چه چیزی در تیم ملی تغییر کرده که بدن بچه‌ها این‌قدر آماده شده است؟ 
آن انگیزه‌ای که کادر فنی و آقای کی‌روش به بچه‌ها می‌دهند، آن مسئولیتی که بچه‌ها در مقابل این همه ایرانی در سرتاسر دنیا روی دوششان است، همه مردمی که آمدند اینجا تا از ما حمایت کنند، اینها همه عواملی است که تلاش بچه‌ها را بیشتر می‌کند. فکر نمی‌کنم بهتر از این موضوع انگیزه‌ای وجود داشته باشد. چیزی که ما از بیرون شنیدیم، مردم از بازی ما با اسپانیا خیلی خوشحال هستند. از تلاشی که کردیم، رضایت دارند. فکر می‌کنم این‌ با‌ارزش‌ترین چیز باشد.
 بعد از بازی با مراکش خیلی‌ها هنوز به این خودباوری نرسیده بودند که تیم ما می‌تواند به مرحله بعد برود؛ ولی بعد از بازی با اسپانیا همه به یقین رسیدند که ایران شانس زیادی برای صعود دارد. 
بله، با این عملکردی که مقابل اسپانیا داشتیم، صد‌درصد شانس صعود داریم. صحبتی که بعد از بازی با بچه‌ها در رختکن کردیم، این بود که این بازی را فراموش کنیم و با تمام قوا برویم برای بازی پرتغال و ان‌شاءالله سه امتیاز را بگیریم.
 و تقابل با رونالدو یکی از بهترین‌های دنیا! 
همیشه جلوی بهترین بازیکن دنیا بازی‌کردن قشنگ است؛ ولی فکر می‌کنم ما می‌رویم که جلوی پرتغال بازی کنیم. تمام تلاشمان را می‌کنیم که ان‌شاءالله صعود کنیم.
 خیلی‌ها می‌گویند بازی‌کردن در جام جهانی با بازی در تمام تیم‌ها و لیگ‌های معتبر دنیا متفاوت است. برای تیم ایران هم همین‌طور است؟ 
صد‌درصد. جام جهانی یک تورنمنت بزرگ و پر از استرس و فشار است. اینکه ۸۰، ۹۰‌ میلیون ایرانی از تو انتظار داشته باشند، از یک ‌طرف به تو انگیزه می‌دهد و از طرف دیگر مسئولیت‌ها را سنگین‌تر می‌کند. شما می‌بینید که در مرحله گروهی پنج، شش تا گل‌به‌خودی زده شده که اینها همه به خاطر فشار و استرس بوده که روی بازیکنان بوده است. طبیعی است هر بازیکنی که بتواند این شرایط را کنترل کند، می‌تواند شرایط بهتری داشته باشد.
 از بین ۴۲ هزار هواداری که به استادیوم آمده بودند تا بازی با اسپانیا را ببیند، فکر می‌کنم بین ۳۰ تا ۳۵‌ هزار نفر ایرانی بودند. 
فوق‌العاده بود. ما از همان اول این را حس کردیم که قطعا داریم این بازی را در خانه انجام می‌دهیم. از اول بازی ما را حمایت کردند. این تفاوت فرهنگ ما با کشورهای دیگر را نشان می‌دهد.
 فکر می‌کنید تیم ملی توانسته هوادارانش را در ایران راضی کند؟ 
بله، نسبت به واکنش‌هایی که از مردم می‌بینیم و چیزی‌هایی که از آنها می‌شنویم، فکر می‌کنم این اتفاق افتاده؛ ولی هنوز تمام نشده. یک مسئولیت سنگین‌تر داریم و آن بازی با پرتغال است.
 درباره ترکیب هم صحبت کنید. در این دو بازی مشخص شد ترکیب تیم ثابت نیست. 
به نظر من شرایطی که تیم ملی ما را از تیم‌های دیگر متمایز می‌کند، این است که ما کار گروهی می‌کنیم. همان‌طور که آقای کی‌روش همیشه می‌گویند، همه کارهای ما کار گروهی است و ما یک سوپر‌تیم داریم.
 انگار بازیکنان هم از ترکیب سورپرایز می‌شوند. 
بله، صد‌درصد. من خودم بازی با اسپانیا را به دلیل شرایط مصدومیتم بازی نکردم. کادر فنی و آقای کی‌روش نمی‌خواستند درباره من ریسک کنند؛ ولی می‌گویم هر وقت هم این شانس به من برسد که بازی کنم، تمام تلاشم را برای موفقیت تیم انجام می‌دهم.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا