گوناگون

انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه

پیام توئیتری دمیرتاش دربارۀ انتخابات از زندان

فرایند اخذ رأی انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه از ساعت ۸ صبح به وقت آنکارا (۹:۳۰ به وقت تهران) آغاز شده و تا ساعت ۱۷ به وقت آنکارا (۱۸:۳۰ به وقت تهران) ادامه خواهد داشت. انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه که برای امروز (یکشنبه ۲۴ ژوئن ۲۰۱۸) برنامه ریزی شده بود، آغاز شد…

 

در این انتخابات در مجموع ۵۶ میلیون و ۳۲۲ هزار و ۶۳۲ (۵۶,۳۲۲,۶۳۲) تن واجد شرایط رأی دادن هستند که آرای خود را در ۱۸۰ هزار و ۶۵ (۱۸۰,۰۶۵) حوزۀ اخذ رأی به صندوق ها خواهند انداخت.

اهم اخبار انتخابات ترکیه به شرح زیر است:

پیام توئیتری دمیرتاش دربارۀ انتخابات از زندان

ما [صلاح الدین دمیرتاش نامزد دربند حزب کردی دموکراتیک خلق ها (HDP) و عبدالله زیدان دیگر نمایندۀ زندانی ‌HDP و هم سلولی دمیرتاش] در زندان رأی دادیم. ای کاش همه پای صندوق های رأی بروند و از این حق دموکراتیک خود برای ساختن آیندۀ کشور استفاده کنند. امیدوارم فرایند رأی گیری در فضایی آرام و مسالمت آمیز پیش رود. من باور دارم که نتیجۀ انتخابات بسیار خوب خواهد بود.

سزایی تملی رئیس مشترک HDP رأی خود را به صندوق انداخت

دقایقی پیش سزایی تملی رئیس مشترک حزب کردی دموکراتیک خلق ها (HDP) رأی خود را در شهر وان به صندوق انداخت. تملی پس از رأی دادن گفت: «بسیار امیدواریم که پیروز خواهیم شد. ای کاش بهترین اتفاق برای کشورمان رقم بخورد.»

نتیجۀ انتخابات هر چه باشد، سیاست آمریکا در قبال ترکیه تغییر نخواهد کرد

انتخابات ترکیه چه با پیروزی اردوغان و حزب وی همراه باشد چه شکست وی را در پی داشته باشد، سیاست ایالات متحده در قبال ترکیه در آینده ای نزدیک تغییر چندانی نخواهد کرد. تغییر این سیاست در گرو حل مسائلی است که به ویژه پس از کودتای نافرجام جولای ۲۰۱۶ میان دو کشور روی داده اند. (بیشتر بخوانید)

پیام احمد ترک همزمان با انتخابات ترکیه:

ترکیه بخواهد در راه دموکراتیزه شدن گام بردارد، PKK آماده خلع سلاح است

همزمان با برگزاری انتخابات ۲۴ ژوئن ۲۰۱۸ ترکیه، احمد ترک، سیاستمدار معروف کرد در اظهاراتی عنوان کرد: ترکیه بخواهد در راه دموکراتیزه شدن گام بردارد، PKK آماده خلع سلاح است. (بیشتر بخوانید)

۱۲۳ ناظر دولتی از ۶۰ کشور جهان بر رای گیری نظارت خواهند کرد

صادی گوون، رئیس شورای عالی انتخابات ترکیه پیش از آغاز رای گیری در این کشور در مصاحبه مطبوعاتی خود عنوان کرده است: ۱۲۳ ناظردولتی از ۶۰ کشور جهان بر رای گیری ها نظارت خواهند کرد. (بیشتر بخوانید)

بیش از ۴۰۰ ناظر غیردولتی خارجی بر انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه نظارت می کنند

۴۱۵ ناظر بین المللی غیردولتی بر فرایند اخذ و شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه از نظر آزاد بودن، عادلانه بودن و شفافیت نظارت خواهند کرد. (بیشتر بخوانید)

شمار رأی دهندگان، حوزه های رأی گیری، حوزه های انتخابیه، احزاب و ائتلاف ها در انتخابات ترکیه

در انتخابات امروز ترکیه بیش از ۵۶ میلیون شهروند ترکیه برای انتخاب رئیس جمهور آینده و ۶۰۰ نمایندۀ پارلمان از ۸۷ حوزۀ انتخابیه پای صندوق های رأی خواهند رفت. (بیشتر بخوانید)

آغاز رای گیری انتخابات ریاست جمهوری و ۲۷مین دوره پارلمان ترکیه

رای گیری انتخابات ریاست جمهوری و ۲۷مین دوره پارلمان ترکیه راس ساعت ۰۸:۰۰ به وقت محلی آنکارا (۰۹:۳۰ به وقت تهران) رسما آغاز شد و بر اساس اطلاعات منتشر شده از شورای عالی انتخابات اخذ رای تا ساعت ۱۷:۰۰ به وقت محلی آنکارا (۱۸:۳۰ به وقت تهران) ادامه خواهد داشت.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا