گوناگون

انتخابات ترکیه، اردوغان اعلام پیروزی کرد

اردوغان مدعی است در انتخابات ترکیه پیروز شده، نیروهای اپوزیسیون می گویند رسانه های دولتی آمار اشتباه می دهند و حزب دموکراتیک خلق ها شکستن مانع ده درصدی و ورود خود به پارلمان را جشن گرفته است …

شمارش آرای انتخابات ترکیه همچنان ادامه دارد. این اولین انتخابات همزمان پارلمانی و ریاست جمهوری ترکیه پس از همه پرسی قانون اساسی و تغییر نظام سیاسی از پارلمانی به ریاست جمهوری در این کشور است.

بیش از ۵۶ میلیون واجد شرایط رای‌دهی در این کشور برای این انتخابات وجود داشت و آرای شرکت کنندگان در ۱۸۰ هزار صندوق رای جمع آوری شد.

رجب طیب اردوغان به دنبال پیروزی با کسب اکثریت آراء و بدون رسیدن به دور دوم انتخابات است اما رقیب اصلی او «محرم اینجه» از حزب جمهوری‌خواه خلق نیز در کارزار انتخابات قوی ظاهر شده است.

به گزارش یورو نیوز، حزب دموکراتیک خلق‌های ترکیه در حساب توئیتری خود ضمن اعلام کسب حد نصاب لازم برای رود به پارلمان از ناظران خود خواست با وجود خوشحالی از این موضوع، صندوق های رای را ترک نکنند.

رجب طیب اردوغان طی سخنرانی اعلام کرد که بر اساس «نتایج غیر رسمی» از سوی مردم ترکیه به‌عنوان رئیس جمهور انتخاب شده است.
اردوغان گفت: «نتایج غیر رسمی انتخابات مشخص شده‌است و بر این اساس من توسط ملت به‌عنوان رئیس جمهوری انتخاب شدم.»
وی همچنین گفت که ائتلاف جمهور شامل حزب عدالت و توسعه و حزب راست‌گرای حرکت مردم اکثریت را در پارلمان این کشور به دست آورده‌اند.

رجب طیب اردوغان در این سخنرانی گفت:‌«ترکیه با ۹۰ درصد مشارکت در انتخابات به جهان درس دموکراسی می‌دهد.»
اردوغان افزود: «امیدوارم که هیچکس نخواهد نتایج انتخابات را تحت اشعاع قرار دهد.»

سخنگوی دولت ترکیه: اردوغان پیروز انتخابات است
سخنگوی دولت ترکیه در حساب توئیتری خود از پیروزی اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه خبر داد. بکر بوزداغ در حساب توئیتری خود نوشت: «مردم ترکیه اردوغان را به عنوان اولین رئیس جمهور (تحت سیستم سیاسی جدید) انتخاب کردند. مردم ترکیه با انتخاب اردوغان به عنوان رئیس جمهوری گفتند: به پیش!»

سخنگوی حزب خلق جمهوری‌خواه ترکیه: انتخابات ریاست جمهوری به دور دوم کشیده می‌شود
در حالیکه خبرگزاری دولتی آناتولی رجب طیب اردوغان را پیشتاز نتایج انتخابات نشان‌ می‌دهد، رقبای اصلی وی می‌گونید که نتایج اعلام شده نادرست است و بر اساس اطلاعات ناظران آنها، انتخابات به دور دوم کشیده می‌شود.
بولنت تزجان، سخنگوی حزب چپ‌گرای خلق جمهوری خواه در کنفرانس خبری اعلام کرد که آرای آقای اردوغان کمتر از حد نصاب لازم است و انتخابات به دور دوم کشیده خواهد شد.

بر اساس نتایج اعلام شده از سوی خبرگزاری آناتولی تا کنون بیش از ۹۰ درصد آرای انتخابات ریاست جمهوری شمارش شده و در نتیجه آن رجب طیب اردوغان با ۵۲/۷۷ درصد پیشتاز است.

رقبای انتخاباتی اردوغان:
خبرگزاری دولتی در اعلام نتایج فریبکاری می‌کند؛ ناظران پای صندوق‌ها بمانند
محرم اینجه، رقیب انتخاباتی رجب طیب اردوغان در حساب توئیتری خود ضمن درخواست از ناظران خد در ضعب شمارش آرا برای حفظ روحیه و عدم ترک صندوق های رای نوشته است که خبرگزاری آناتولی و تلویزیون دولتی ترکیه نتایج انتخابات را به صورت اشتباه و دستکاری شده نشان می دهند و اردوغان را پیشتاز می‌خوانند.
این نامزد انتخاباتی از حزب جمهوری‌خواه خلق افزوده است که با وجود اینکه بنا بر اعلام کمیته عالی انتخابات ترکیه تنها ۳۷ درصد آراء شمارش شده است، تلویزیون آرای شمارش شده را ۸۵ درصد اعلام می‌کند.

از سوی دیگر مرال آکشنر، رهبر «حزب خوب» نیز در حساب توئیتری خود خبرگزاری آناتولی را به دستکاری در اعلام نتایج متهم کرده و از ناظران خود در شعب شمارش آراء خواست تا تمام شدن روند شمارش، صندوق های رای را ترک نکنند.

حزب دموکراتیک خلق‌ها نیز این خبرگزاری دولتی را به فریب مردم در اعلام نتایج متهم کرده است. این حزب در حساب توئیتری خود نوشت «ما تا آخرین لحظه از رای خود محافظت می‌کنیم.»

حزب کرد دمکراتیک خلق ‌ها حد نصاب حضور در پارلمان را کسب کرد
حزب دموکراتیک خلق‌ها، که در هیچ‌یک از ائتلاف‌های ترکیه شرکت نداشت با شمارش ۷۱/۱۸ درصد آراء موفق به کسب بیش از ده درصد شد و می تواند نماینده خود را به پارلمان بفرستند.

حزب دموکراتیک خلق در این دوره در ائتلاف ملی شرکت نکرد تا تصمیم سیاسی ملی‌گرایانی که هنوز در انتخاب مردد هستند را از دست ندهند و ائتلاف تحت تاثیر قرار نگیرد.
ترکیه بالاترین حد نصاب رأی برای ورود به پارلمان در جهان را دارد. این قانون را ارتش در سال ۱۹۸۱ پس از کودتای نظامی مقرر کرد تا به طور ضمنی کردها را از ورود به پارلمان دور نگاه دارد.

ده‌ها سال است که احزاب و جنبش‌های کرد ترکیه ۶ یا ۷ درصد کل آرا را تشکیل می‌دهند که بیشتر رأی‌دهندگان از مناطق کردنشین جنوب شرقی این کشور هستند. چنانچه حزب دموکراتیک خلق ها نمی‌توانست حد نصاب ۱۰ درصدی را کسب کند، حزب عدالت و توسعه اکثریت کرسی های پارلمان را به دست می‌آورد. در حال حاضر ائتلاف جمهور شامل حزب آقای اردوغان و حزب حرکت ملی، از کسب اکثریت قاطع کرسی‌های پارلمان باز مانده اند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا