اخبار

یارانه شد ۵دلار!

در میانه خبرهای انبوه از بازار آشفته کنونی نباید از یاد برد که دولت جمهوری اسلامی ماهانه مبلغ ۴۵۵۰۰ تومان به هر شهروند ایرانی یارانه نقدی می‌پردازد.

به گزارش اقتصادآنلاین، مجتبی قفقازی در عصر ایران نوشت؛ این مبلغ در طی کمتر از ۸ سال گذشته تنها متغیر اقتصادی است که در این مملکت مشمول “تورم” نشده و “ثابت” مانده است. بالاخره دولتمردان با این ثبات یارانه نقدی نشان داده‌اند که می‌توانند دستکم قیمت یک کالا یا خدمات را ثابت نگه دارند!

ارزش برابری این یارانه ثابت که گره‌گشای مشکلات بخش اعظمی از جمعیت ایران است! تا همین لحظه نگارش این مطلب به  حدود ۵ دلار آمریکا رسیده است- چند سنت بیشتر یا کمتر- .

به بیان دیگر دولت جمهوری اسلامی ایران هر ماه به هر شهروند ایرانی – تا لحظه نگارش این مطلب چون ممکن است یکی دو ساعت بعد این رقم تغییر کند!- مبلغ ۵ دلار نقدی می‌پردازد.

یادش بخیر!

زمانی یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی در همین بازار ایران بیش از ۴۰ دلار ارزش داشت؛ ( یارانه از سال ۸۹ به حساب سرپرستان خانوار واریز می شود که در این سال قیمت دلار در بازار ایران حدود ۱۱۰۰ تومان بود.) اما هم اینک و با دلار بالای ۸ هزار تومانی – البته باز تاکید می کنیم تا همین لحظه نگارش این مطلب- به حدود ۵ دلار رسیده است.

ارزش یارانه نقدی دریافتی شهروندان ایرانی در طی حدود ۸ سال بیش از ۸ برابر در برابر هر دلار آمریکایی کاهش داشته است؛ یعنی پول ملی ایران در طی همین ۸ سال ۸ برابر در برابر دلار تنزل داشته است. البته باز تاکید می‌شود: “تا لحظه نگارش این مطلب!!”

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا