گوناگون

۷۹ قلم دارو از پوشش بیمه‌‌ها خارج شد

مردم که هر روز را نه با بالا آمدن آفتاب، بلکه با افزایش قیمت‌ها شروع می‌کنند این بار با شروع گرمای تابستان طعم حذف ۷۹ قلم دارو از پوشش بیمه‌ها را چشیدند تا هزینه درمان یک بار دیگر بر دوش آنان سنگینی کند.

به گزارش فرتاک نیوز،۷۹ قلم داروی (OTC) (over-the-counter) که همان داروهای بدون نسخه هستند در اولین ماه گرم تابستان از پوشش بیمه ای خارج شدند، این تصمیم به دلیل مصوبه شورای عالی بیمه در سال گذشته بود تا با حذف بیمه این داروها که مصرف بالای دارند ولی ارزان قیمت هستند، به نوعی سیستم گردش مالی دارو در بیمه‌ها ساماندهی شود. در این زمینه کیانوش جهانپور – سخنگوی سازمان غذا و دارو در توضیحات بیشتر درباره حذف پوشش بیمه‌ای ۷۹ قلم دارو به تسنیم عنوان کرد: اولاً این تصمیم ارتباطی به سازمان غذا و دارو ندارد و باید نهادهای بیمه‌ای از جمله شورای عالی بیمه توضیح بدهند با این وجود این مصوبه به گفته کارشناسان برای صرفه جویی در هزینه کرد بیمه‌ها صورت پذیرفته است.
او ادامه داد: البته چنین تصمیمی در کشورهای دیگر هم رخ داده است یعنی پوشش بیمه از روی داروهای ارزان قیمت به مانند سرماخوردگی، استامینوفن، ویتامین‌ها، برخی شربت‌ها و … برداشته شده است زیرا این داروها دیگر در دنیا در داروخانه‌ها بدون نسخه عرضه می‌شود و در ایران نیز اینگونه بود.
مصوبه حذف پوشش بیمه ای ۷۹ قلم دارو (OTC) مربوط به کودکان زیر ۱۲ سال و بیماران بستری نمی‌شود و داروهای آنها تحت پوشش بیمه است. جهانپور تصریح کرد: از طرفی هم مابه‌التفاوت هزینه بیمه‌ای و آزاد این ۷۹ قلم دارو اصلاً قابل مقایسه با داروهای بیماران خاص و نادر نیست یعنی افراد با خرید آزاد هر کدام از این ۷۹ قلم دارو دچار فقر کمرشکن نمی‌شوند ولی این مسئله برای بیماران صعب‌العلاج متفاوت است و این مصوبه برای صرفه‌جویی صورت پذیرفته است تا هزینه صرفه‌جویی این تصمیم که برابر با ۱۴۰ میلیارد تومان است برای ارتقای پوشش بیمه‌ای داروهای بیماران خاص صورت پذیرد.
سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: همچنین مصوبه حذف پوشش بیمه‌ای ۷۹ قلم دارو (OTC) مربوط به کودکان زیر ۱۲ سال و بیماران بستری نمی‌شود و داروهای آنها تحت پوشش بیمه است.
جهانپور ادامه داد: به هر حال هزینه این ۷۹ قلم دارو به هیچ عنوان با حتی یک قلم داروی بیماران خاص و نادر قابل مقایسه نیست و می توان با این صرفه جویی ۱۴۰ میلیارد تومانی وضعیت پوشش بیمه داروهای بیماران خاص و نادر را گسترش داد زیرا هزینه داروهای بیماران صعب العلاج کمرشکن است و از توان اکثر خانواده‌ها خارج است، از طرفی هم در کشورهای دنیا اولویت با پوشش بیمه داروهای بسیار گران است تا بیمار و خانواده دچار فقر نشود. این ۱۴۰ میلیارد تومان صرفه جویی بالغ بر ۲۵ درصد اعتبارات حمایت از بیماران خاص است، و بیمه‌ها می‌توانند با این مبلغ حمایت‌های بیمه ای را به سمت بیماریهای سخت با داروهای گران سوق دهند.
سخنگوی سازمان غذا و دارو در نهایت خاطرنشان کرد: همچنین مابه التفاوت هزینه بیمه و قیمت آزاد این ۷۹ قلم دارو آنقدر کم بود که برخی مواقع حق فنی داروخانه بیشتر از هزینه پول دارو می‌شد و همین مابه التفاوت اندک هم در یک چرخه چندماهه بیمه‌ها و در سیستم‌های اداری معطل می‌ماند که باعث اختلال در اقتصاد دارو در کشور شده بود.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا