گوناگون

واکنش دولت به خبر دلار ۱۰هزار تومانی در راه

امیدی به بهبود وضعیت اقتصادی مردم متصور نیست. درپیش گرفتن سیاست اقتصادی نولیبرالی، محاصرهٔ اقتصادی ایران از سوی امپریالیسم، و وجود رژیم و دولتی ضدمردمی- رژیم و دولتی که نماینده فاسدترین گروه‌های سیاسی در حاکمیت و قدرت است- آینده‌ای روشن برای مردم و میهن را نوید نمی‌دهند. فیلم زیر: اعتراض مردم به گرانی ارز و وضعیت اسفبار اقتصادی: «سوریه رو رها کن؛ فکری به حال ما کن….دلار ده تومانی نمی‌خوایم….بسه دیگه بریدیم»

پیشروی بحران ارز به سوی دلار ۱۰ هزار تومانی

سخنگوی دولت روحانی می‌گوید باک مرکزی آن قدر ارز ندارد که مردم همه ریال‌هایشان را بدهند و دلار و سکه بخرند. یک اقتصاددان می‌گوید قیمت دلار به بالای ۱۰هزار تومان خواهد رسید و پس از تشدید تحریم‌ها شاهد نوسانات بیشتر خواهد بود.

سخنگوی دولت درباره کمبود ارز در بازار گفت با اینکه منابع ارزی کشور از مصارف بیشتر است، اما مشکلی که وجود دارد و در ۵ تا ۶ هفته گذشته شدت گرفت، یک اشتیاق و گرایش برای تبدیل موجودی ریال به ارز بوده است.

از سوی دیگر یک اقتصاددان می‌گوید: مردم و سرمایه‌گذاران با پیش‌بینی این‌که اگر کالایی را که دچار افزایش قیمت شده، نخرند قیمت آن بالاتر می‌رود به آن هجوم برده و برای کسب سود بیشتر یا جلوگیری از ضرر حاصله باعث افزایش قیمت آن کالا می‌شوند.

بر اساس پیش‌بینی قاسم نوروزی، اقتصاددان و استاد دانشگاه قائم‌شهر، قیمت دلار به احتمال بسیار به بالای ۱۰هزار تومان خواهد رسید. او می‌گوید در صورت تشدید تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی، قیمت ارز دچار نوسانات بیشتری نیز خواهد شد.

به گزارش دویچه وله، بسیاری از کارشناسان، بحران در مناسبات بین‌المللی حکومت ایران را یک عامل عمده در تنش‌ها در بازار اقتصادی، از جمله بازار ارز می‌دانند.

این در حالیست که علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی امروز گفته: شاید فشاری خارجی باشد اما مشکلات داخلی به قدری زیاد است که ربطی به فشار خارجی ندارد و از حیث ساختاری در این زمینه ضعیف هستیم.

 

https://www.youtube.com/watch?time_continue=7&v=wrDSvqGeQ-0

دلار‌های دولتی گم شد! روحانی: سارق را پیدا کنید

گزارشی از ارزهای دولتی که به کالا تبدیل نشد
دلار‌های دولتی گم شد!

روزنامه شرق: در بحث واردات کالا شاهد ثبت سفارش‌های صوری هستیم و وارداتی انجام نمی‌شود و در مقابل ارز مبادله‌ای برای کالای واردنشده را دریافت می‌کنند و بالغ بر ۲۵ میلیارد دلار بابت این ثبت سفارش‌های صوری از سوی برخی اشخاص دریافت شده است.

این در حالیست که روحانی امروز در همایش سراسری قوه قضائیه اعلام کرد: به رئیس کل بانک مرکزی و وزیر صنعت، معدن و تجارت دستور داده ام، اسامی همه کسانی که دلار دولتی دریافت کرده اند را منتشر کنند.

روحانی گفت: مردم باید بدانند که چه کسی، برای چه امری و به چه میزان ارز دولتی دریافت کرده است.

باید به آقای روحانی گفت مردم می دانند اینها چه کسانی هستند، اما شما جرات ندارید نام و آدرس آنها را اعلام کنید.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا