گوناگون

آمریکا: هیچ کشوری از ایران نفت نخرد!

دولت آمریکا که در دوره قبلی تحریم‌های نفتی، الگویی پلکانی برای کاهش خرید نفت از ایران را به متحدانش دیکته کرده بود، این بار توقف یکباره و کامل خرید نفت از ایران را خواستار شد…

به گزارش فارس، یکی از مقامات وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که از دیگر کشور‌ها می‌خواهد تا ۴ نوامبر (۱۳ آبان) خرید نفت از ایران را به صورت کامل متوقف کنند.

در زمان دولت قبلی آمریکا و در اوج اعمال تحریم‌های نفتی علیه جمهوری اسلامی، واشنگتن از خریداران نفت ایران می‌خواست که هر شش ماه، ۲۰ درصد از خرید خود را کاهش دهند. دولت ترامپ اما، آنگونه که امروز به نقل از یک مقام آمریکایی در هند اعلام شد، خواستار توقف کامل خرید از همان اولین روز اعمال تحریم‌های نفتی است.

این مقام وزارت خارجه آمریکا گفته که واشنگتن به هیچ کشور یا شرکتی، معافیت موردی برای ادامه خرید نفت از ایران نمی‌دهد.

وزارت خارجه آمریکا همچنین برای جلوگیری از وارد آمدن شوک نفتی به بازار، از هم‌پیمانان خود در حاشیه جنوبی خلیج‌فارس هم خواسته که خلأ ایران در بازار نفت را جبران کنند.

ایران در سال گذشته میلادی روزانه دو میلیون و ۱۲۵ هزار بشکه نفت خام و حدود ۴۰۰ هزار بشکه نیز میعانات گازی صادر کرد. حدود یک سوم از این محموله‌ها راهی اروپا و بقیه به دست مشتریان آسیایی ایران که عبارت از چین، هند، کره جنوبی و ژاپن باشد رسید.
این ارقام تقریبا برای نیمه اول سال‌ جاری میلادی نیز به همان میزان و نسبت ادامه یافته است.

بر اساس آخرین ارزیابی صندوق بین‌المللی پول که قبل از خروج آمریکا از برجام منتشر شد، ایران در سال گذشته نزدیک به ۵۰ میلیارد دلار صادرات نفت داشت و برای سال جاری انتظار می‌رفت این رقم به ۶۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار، یعنی نزدیک به ۶۰ درصد کل صادرات کشور برسد.

آمریکا در حال فشار وارد آوردن به کشورهای اروپایی و آسیایی بویژه هند، ژاپن و چین برای کاستن از روابط تجاری خود با ایران و قطع واردات نفت از این کشور است.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا