اخبار

رییس قوه قضاییه: کوتاه نمی‌آییم؛ اعدام می‌کنیم

اگر مصداق افساد فی الارض باشد اعدام و اگر غیر از این باشد تا ۲۰ سال حبس و تمام اموال آنها مصادره می شود؛ در اجرای این قانون تردید نخواهیم کرد.

همایش سراسری قوه قضائیه با حضور سران سه قوه و مسئولان کشوری و قضایی درسالن اجلاس سران برگزار شد. به گزارش «همدلی»، آیت الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه در این همایش گفت: اگر قرار باشد اقدامات دستگاه قضایی را امروز مورد بررسی قرار دهیم حتما از حوصله جمع خارج است. وی ادامه داد: قسمت‌های مختلف دستگاه قضا از مجموع خدمات خود گزارش سالانه‌ای داده‌اند که حتی ذکر فهرست آنها هم زمان‌بر است.


قصد هجوم به کشوری را نداریم
رییس قوه قضاییه به فشارهای استکباری دولت‌های غربی اشاره کرد و گفت: امروز آنها قصد دارند توانمندی‌های ما را از بین برده و به سراغ یک ایران هراسی بزرگی ببرند، در حالی که ما بارها اعلام کرده ایم که ما کارمان دفاعی است و قصد هجوم به کشوری را نداریم. آملی لاریجانی به دخالت‌های بلاوجه کشورهای غربی اشاره کرد و گفت: همین چند روز اخیر نسبت به اجرای حکم قصاص یک فردی که اقدامش داعش‌وار بود دیدید چه حرفهایی زدند؟ آن هم قاتلی که در منظر عمومی جامعه چندین جوان بی گناه را کشت.


همنوایی با ضد انقلاب نابخردانه است
وی افزود: همین آقای متهم در چندین نوبت دادگاه هیچ گاه حرفها و اقدام خودش را نفی نکرده و فقط می‌گفت من قصد قتل نداشتم اما با ان ابزار قتاله وارد میدان شده و جوانان را به شهادت رساند. رئیس قوه قضاییه گفت: باید از استکبار پرسید شما چه کاره هستید که از هزاران کیلومتر آن طرف تر دخالت می‌کنید؟ شما مگر دادگاه را دیده‌اید یا پرونده را خوانده‌اید؟ مسئله این است که اینها از هر وسیله‌ای استفاده می‌کنند برای آن که ضد انقلاب را تقویت کنند و چقدر نابخردانه است که عده‌ای در داخل کشور با آنها همنوایی می‌کنند و به این حکم شبهه وارد می‌کنند. یکی از وکلا گفته بود وکلا درخصوص این پرونده شبهه دارند در حالی که در اینجا اصلا شبهه چند وکیل موضوعیت ندارد و باید تعجب کرد که چرا یک مسئله به این روشنی را وزارت امور خارجه امریکا درباره اش نظر می‌دهد. اینها چیزی نیست جز اینکه سلطه‌گران قصد ضربه زدن به نظام جمهوری اسلامی را دارند.
وی ادامه داد: مسائل اقتصادی و معیشتی مردم مسئله مهمی است و مسئله اول کشور است و باید بدانیم که دشمن امروز در فکر حمله نظامی نیست، بلکه قصد رخنه از همین طریق را دارد و می خواهد وضعیت اقتصادی ما را بر هم بریزد.


مسئولان به فکر بهبود وضعیت اقتصادی باشند
رییس قوه قضاییه گفت: همه مسئولان نظام باید به این موضوع فکر کرده و حواسشان به بهبود وضعیت اقتصادی کشور باشد و قوه قضائیه هم نقش اساسی دارد. وی گفت: یک سری موئلفه‌های منطقی برای برهم ریختن بازار اقتصادی وجود دارد؛ برای مثال وجود بالای هزار و پانصد هزار میلیارد تومان نقدینگی در دست مردم خودش مشکلاتی را ایجاد می‌کند در حالی که این عدد در گذشته تنها هفتصد هزار میلیارد تومان بود. رییس قوه قضاییه گفت: روز گذشته و روزهای قبل تر دیدید که عده‌ای قصد آشوب داشته و می‌خواستند بازار تهران را به تعطیلی بکشانند که با تلاش نیروی انتظامی این مهم محقق نشد.


حکم اعدام و ۲۰سال حبس در انتظار اخلالگران
آملی لاریجانی گفت: این افراد با ریختن پولشان در بازار و جمع کردن دلار و سکه می‌خواهند بازار را ملتهب کنند و نیروهای اطلاعاتی باید تلاش کنند این افراد را شناسایی کنند. وی افزود: این اقدامات خیانت به مردم و خیانت به نظام است و ما به هیچ عنوان کوتاه نیامده و با این افراد برخورد می‌کنیم و هشدار می‌دهیم که این کار به عنوان اخلال در نظام اقتصادی کشور مجازات سنگینی دارد و اگر مصداق افساد فی الارض باشد اعدام برایشان در نظر می‌گیریم و هیچ کوتاهی هم در اجرای قانون نخواهیم داشت.
رییس قوه قضاییه گفت: نیروهای امنیتی موظفند در اسرع وقت اینها را معرفی کنند تا قوه قضاییه هم به جد با انها برخورد کند و اینها نمی‌توانند در آینده بگویند ما خبر نداشتیم و نمی دانستیم! وی افزود: امروز همه می‌دانند که هر اقدامی دارد به ضرر مردم تمام می‌شود و قطعا ما هم با اینها برخورد جدی می‌کنیم. رئیس قوه قضاییه ادامه داد: همه نیازهای اساسی کشور را وارد کرده و این اصلا توجیه ندارد که یک شبه هزار تومان روی قیمت دلار برود هرچند که یک سری بی تدبیری وجود دارد و نباید می‌گفتند که هر کسی می خواهد بیاید هر تعداد سکه بخرد. وی گفت: افساد فی الارض در ماده ۲۸۶ قانون تبیین شده و هر کس به طور گسترده مرتکب جنایت و اخلال در نظام اقتصادی کشور بشود مشمول آن می‌شود و اینها حق ندارند فردا که مورد تعقیب قرار گرفتند بگویند ما نمی‌دانستیم کارمان اخلال در نظام اقتصادی کشور است. آملی لاریجانی گفت: اینهایی که یک شبه بازار ارز و سکه را بالا و پایین می‌کنند حتما با آنها برخورد می‌شود.


متعدیان به حقوق خصوصی را مورد تعقیب قرار می‌دهیم
وی افزود: ما معتقدیم شبکه های اجتماعی باید با اقتدار و توانمندی های بالا در کشور باشد، از حریم خصوصی هم دفاع می‌کنیم و متعدی به حریم خصوصی را تحت تعقیب قرار می دهیم. آملی لایجانی تاکید کرد: تمام کسانی که با بحث فضای مجازی ارتباط دارند می دانند فضایی مثل تلگرام برای امنیت ملی اشکال دارد، تمام نیروهای امنیتی هم به این موضوع اذعان داشتند. چندین هزار شکایت از این شبکه‌ها داشتیم که قابل پیگیری نیست.
وی با اشاره به موضوع مبارزه با فساد گفت :باید در این عرصه عملگرا باشیم و تمام وظیفه در این زمینه بر عهده قوه قضاییه نیست. در جریان فساد ٣ هزار میلیاردی هزینه‌های زیادی برای پیگیری و رسیدگی به پرونده برای قوه قضاییه به همراه داشت، برخی ادعای فساد سیستماتیک را مطرح می‌کنند که من صد در صد مخالفم، برخی از ابهام در الفاظ استفاده می کنند.


لزوم رعایت کرامت ارباب رجوع در دستگاه قضا
رئیس دستگاه قضایی ادامه داد: هیچ لزومی ندارد که برای بازداشت یک مدیرکل یا یک مدیر اجرایی کشور دستبند به او بزنید،‌ حتما بین افراد جنایت کار و افراد عادی تفاوت وجود دارد و خوب نیست به پای زندانیان پابند بزنید.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا