گوناگون

نشست حساس سران اروپا پیرامون بحران مهاجرت و پناهندگی/ احتمال از بین رفتن ویزای شینگن

اکنون بحران سیاسی در زمینه مهاجران در شمار دیگری از کشورهای اروپایی نیز به چشم می‌خورد. علاوه بر ایتالیا، لهستان، مجارستان، جمهوری چک اکنون دولت خانم مرکل نیز رابطه با سیاست مهاجرتی دولت دچار اخلافات داخلی شده است…


رهبران اتحادیه اروپا امروز و فردا ۲۸ و ۲۹ ماه جاری میلادی، ژوئن، گرد هم می‌آیند تا آخرین تحولات مربوط به همکاری‌های مشترک در مورد قوانین مهاجرتی را مورد بحث و بررسی قرار دهند. این نشست در حالی صورت می‌گیرد که نشست مقدماتی آن در روز ۲۴ ژوئن با شرکت شمار محدودی از رهبران اروپا بدون نتیجه ملموسی خاتمه یافت.

هنوز ترکیب کامل سران شرکت کننده در نشست امروز روشن نیست.«ژان کلود یونکر» رئیس کمیسیون اروپا روز چهارشنبه گذشته ۲۰ ژوئن گفته بود که هدف از برگزاری این نشستِ غیر رسمی روز ۲۴ ژوئن، همکاری با گروهی از سران کشورها یا دولت های کشورهای عضو است که علاقه مند هستند تا قبل از نشست آینده شورای اروپا راه حلی را برای این بحران بیایند.

به گفته مقامات اروپایی، آلمان، ایتالیا، اسپانیا، فرانسه، یونان، اتریش و بلغارستان احتمالا در فهرست کشورهای شرکت کننده خواهند بود؛ این ها کشورهایی هستند که تحت فشار پذیرش و یا انتقال به مهاجران بوده اند. در نشست روز ۲۴ ژوئن برخی پیشنهادات برای تدوین یک راه حل عمومی ارائه شده بود.

کنترل بهتر و دقیق‌تر مرزهای خارجی، اعمال فشار توام با تهدید بر کشورهای آفریقایی برای محدود کردن خروج اتباع کشورهای این قاره، سرعت بخشیدن به روند بررسی، اعطای اقامت و پذیرش مهاجران و توزیع آنها در کشورهای عضو و حفظ انسجام و همبستگی در این روند از محورهای اصلی متنی است که به عنوان پیشنهادهای کمیسیون اروپا جهت بررسی در نشست ۲۴ ژوئن در بروکسل، ارائه شده بود.

پیشنهادهای تازه کمیسیون اروپا، به منظور ارائه به نشست سران در نشست ۲۴ ژوئن به تفصیل مورد بررسی و مذاکره قرار گرفت اما امکان نهایی نشدن آن نیز وجود نداشت، زیرا ایتالیا موافقت نهایی خود را با این متن اعلام نداشته بود. چهار کشور مخالف سیاست‌های کنونی اتحادیه اروپا موسوم به “ویزگراد” شامل مجارستان، اسلواکی، لهستان و جمهوری چک نشست ۲۴ ژوئن را تحریم کرده بودند..

به گفته مقامات دولت رُم ، این پیشنهادها، فقط مورد حمایت ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا است و با راهکارهای ایتالیا برای حل معضل مهاجرت های غیر مجاز همخوانی ندارد. ماتئو سالوینی وزیر کشور ایتالیا در واکنش به رویکرد تازه کمیسیون اروپا گفته است: یا پیشنهاداتی مفید و کار آمد برای دفاع از مرزهای اروپا و حقوق پناهجویان واقعی وجود دارد یا نه و شجاعانه بگوییم، نه، چنین طرح‌هایی وجود ندارد.

اکنون بحران سیاسی در زمینه مهاجران در شمار دیگری از کشورهای اروپایی نیز به چشم می‌خورد. علاوه بر ایتالیا، لهستان، مجارستان، جمهوری چک اکنون دولت خانم مرکل نیز رابطه با سیاست مهاجرتی دولت دچار اخلافات داخلی شده است.

ایتالیا که به‌ عنوان کشور مبدا بیش از سایر کشورهای اروپایی با موضوع پناهجویان مواجه بوده از ادامه پذیرش پناهجو خودداری کرده است. وزیر کشور آلمان در هفته های اخیر تصریح کرده است که در صورت شکست مذاکرات، آلمان مرزهای خود را به روی پناهجویان خواهد بست.

ویکتور اوربان نخست وزیرمجارستان بارها با طرح پذیرش و توزیع پناهجویان در کشورهای اروپایی مخالفت کرده است. «اوربان» بار دیگر و در جلسه کشورهای ویزگراد که روز پنج شنبه ۲۱ ژوئن در بوداپست برگزار شد، مخالفت خود را با این رویکرد اعلام کرد.

موضوع دیگری که در دستور کار سران اروپا قرار خواهد گرفت بازنگری در سیاست صدور روادید برای اتباع آفریقایی، محدود کردن کمک مالی به توسعه آفریقا و تصمیم برای اختصاص این بودجه به طرح پلیس اروپایی در مرزهای اتحادیه اروپا است. قرار است شمار این نیروهای پلیس ۱۰ هزار نفر افزایش داده شود.

تنش‌های موجود میان کشورهای اروپایی و مشارکت نکردن برخی از آنها به ویژه کشورهای اروپای شرقی موجب شده شماری از دولت‌های عضو اتحادیه اروپا موضوع ایجاد مرزهای داخلی را مطرح کنند که در صورت تصویب این پیشنهاد، حوزه شینگن به عنوان یکی از ارکان اتحادیه اروپا از بین رفتن خواهد رفت.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا