بین‌المللی

مخالفت کشورهای شمال آفریقا با پذیرش پناهجویان آفریقایی

پنج کشور واقع در شمال آفریقا(مصر، تونس، لیبی، الجزایر و مغرب) با پیشنهاد مقام های اروپایی برای ایجاد اردوگاه در داخل اراضی خود برای استقبال از پناهجویان آفریقایی مخالفت کردند.

به گزارش ایرنا ، رهبران کشورهای اروپایی در نشست روزهای پنجشنبه و جمعه خود توافق کردند پناهجویان آفریقایی که قصد مهاجرت به اروپا را دارند، ابتدا در یکی از کشورهای واقع در خارج از مرزهای اتحادیه اروپا ( کشورهای شمال آفریقا) مستقر شوند تا بعد به پرونده های آن ها رسیدگی شود.
«احمد ابوزید» سخنگوی وزارت خارجه مصر امروز در صفحه فیس بوک این وزارتخانه نوشت: قاهره مخالف ایجاد هر گونه اردوگاهی برای استقبال از پناهجویان آفریقایی یا جمع کردن آن ها در خاک خود است .
خبرگزاری الجزایر نیز پیشتر نوشت که «احمد اویحیی » نخست وزیر الجزایر گفت، الجزیره نمی خواهد تبدیل به سپری مقابل پناهجویان آفریقایی خواستار رسیدن به اروپا باشد .« عبدالقادر مساهل » وزیر خارجه این کشور نیز با ایجاد اردوگاه پناهجویان آفریقایی در خاک الجزایر مخالفت کرده بود.
«ناصر بوریطه » وزیر خارجه مغرب نیز روز پنجشنبه اعلام کرد که کشورش مخالف ایجاد اردوگاه برای جمع کردن پناهجویان آفریقایی در خاک خود است.
همچنین «احمد معیتیق » معاون رئیس دولت وفاق ملی لیبی دوشنبه گذشته در دیدار با «ماتیو سالوینی » وزیر کشور ایتالیا گفت: لیبی با ایجاد اردوگاه پناهجویان آفریقایی در داخل خاک خود کاملامخالف است.
تارنمای «بوابه افریقیا الاخباریه» نیز امروز به نقل از ژنرال حفتر فرمانده ارتش لیبی ( مورد حمایت دولت طبرق) نوشت: ارتش اجازه حضور هیچ نیروی نظامی خارجی در جنوب لیبی به بهانه مقابله با مهاجرت غیر قانونی را نمی دهد.
بر اساس آمارهای سازمان ملل ، بیش از ۷۰۰هزار مهاجر در لیبی به سر می برند.
«خمیس الجهیناوی» وزیر خارجه تونس هم امروز گفت: کشورش مخالف هرگونه طرحی برای ایجاد اردوگاه جهت استقبال از پناهجویان است .
وزیر خارجه تونس در دیدار «غسان سلامه» نماینده سازمان ملل برای حل بحران لیبی گفت، حتی اگر چنین پیشنهادی هم به تونس بشود، مقام های تونسی اعتقاد دارند راه ها ی دیگری برای مبارزه با پدیده مهاجرت غیر قانونی وجود دارد
پیستر برخی رسانه ها ادعا کردند که پس ازمخالفت الجزایر با ایجاد اردوگاه برای پناهجویان در داخل خاکش، تونس در قبال دریافت کمک های مالی با این درخواست اروپایی ها موافقت کرده است.
مقام های کشورهای شمال آفریقا می گویند این مهاجران هزینه های سنگینی برای این کشورها دارند که آن ها توان پرداخت آن را ندارند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا