گوناگون

بیش از ۵ میلیون ایتالیایی در فقر مطلق بسر می برند

موسسه ملی آمار ایتالیا (ایستات) در گزارشی جدید اعلام کرد که تعداد فقرا در این کشور به بالاترین حد خود از سال ۲۰۰۵ میلادی رسیده و بیش از ۵ میلیون نفر دچار فقر مطلق هستند.

به گزارش ایرنا، بر اساس آخرین داده های ایستات، شاخص فقر در ایتالیا در ۱۳ سال اخیر به بالاترین حد خود رسیده و در مجموع بیش از ۵ میلیون نفر، معادل یک میلیون و ۷۷۸ هزار خانواده دچار فقر مطلق هستند.
بر این اساس ، ۶.۹ درصد از خانواده ها در ایتالیا در فقر مطلق بسر می برند و علاوه بر این یک میلیون و ۲۰۸ هزار کودک (معادل۱۲.۱ درصد) نیز دچار وضعیت یادشده هستند. فقر مطلق از منظر موسسه ملی آمار ایتالیا (ایستات) به معنی شرایطی است که در آن امکان مقابله با حداقل هزینه های ماهانه برای خرید کالاها و خدمات اولیه برای یک زندگی قابل قبول وجود ندارد.
این پدیده بیشتر در جنوب ایتالیا گسترده است منطقه ای که بیش از ۱۰ درصد از خانواده ها در شرایط فقر بسر می برند. این در حالی است که در سال ۲۰۱۶ میلادی ۸.۵ درصد خانواده ها در جنوب چنین شرایطی داشتند. فقر مطلق حتی در مراکز و در حومه های شهرهای شمال ایتالیا که صنعتی بشمار می رود، وجود دارد .
ایستات همچنین به افزایش ‘فقر نسبی’ در ایتالیا اشاره کرد و یادآورشد که در سال ۲۰۱۷ میلادی سه میلیون و ۱۷۱ هزار خانواده معادل ۹ میلیون ۳۶۸ هزار نفر دچار فقر نسبی بودند. مقصود از فقر نسبی آن دسته از خانواده هایی است که شامل دو نفر بوده و هزینه ماهانه آنها برابر و یا کمتر از ۱۰۸۵ یورو است. این رقم به عنوان هزینه متوسط ماهانه سرانه در ایتالیا در سال ۲۰۱۷ درنظر گرفته شده است. در سال ۲۰۱۶ هزینه متوسط ماهانه برای فقر نسبی ۱۰۶۱ یورو بود. فقر نسبی همانند فقر مطلق میان خانواده هایی که شامل ۴ عضو و یا بیشتر بیشتر می شوند، بالاتر است.
بر اساس این گزارش ، بطور متوسط ۳۴.۵ درصد از خانواده های خارجی مقیم ایتالیا نیز فقیر هستند.
اتحادیه ‘کولدیرتی’ نیز در گزارشی درباره فقر در ایتالیا افزود: دو میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در سال ۲۰۱۷ میلادی حتی غذا برای خوردن نداشته و مجبور به درخواست کمک برای دریافت غذای رایگان شدند. بازنشستگان، بیکاران، خانواده های کم بضاعت و صاحب فرزند مجبور به مراجعه به غذاخوری های فقرا و یا دریافت پاکت های تغذیه شدند تا بتوانند غذای مورد نیاز را بطور رایگان تهیه کنند. در این میان ۴۵۵ هزار کودک با سن کمتر از ۱۵ سال و حدود ۲۰۰ هزار نفر بالای ۶۵ سال به ثبت رسیدند.
بر این اساس، خطر فقر نیز با افزایش مشاغل موقت، بی ثبات و نیمه وقت در ایتالیا، حتی شهروندان شاغل این کشور اروپایی را نیز تهدید می کند. پدیده موسوم به فقیران شاغل (working poor) یعنی افرادی که با وجود داشتن شغل نیز در خطر قرار گرفتن در زیر خط فقر قرار دارند، با رشد مشاغل موقت، بی ثبات و نیمه وقت، گسترش پیدا کرده است.
به عقیده موسسه آماری یوروستات، ۱۱.۷ درصد از شاغلین در ایتالیا، معادل دو میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در خطر فقر قرار دارند که ۲.۱ درصد بالاتر از متوسط اروپایی آن (۹.۶ درصد) است. یک اتحادیه کارگری این کشور نیز در مطالعاتی ضمن تایید رشد این پدیده اعلام کرد که حدود چهار میلیون و ۵۰۰ هزار شاغل در ایتالیا از این وضع رنج می برند.
نسبت شاغلین در خطر فقر در ایتالیا، در میان کشورهای اتحادیه اروپا در میزان بالایی قرار دارد و فقط کشورهای رومانی، یونان، اسپانیا و لوکزامبورگ، وضعیت بدتری از ایتالیا دارند.
یوروستات ادامه داد: خطر فقر بستگی به نوع قرارداد شاغلان نیز دارد و برای آن دسته از افرادی که نیمه وقت کار می کنند، نسبت به شاغلان تمام وقت، دو برابر است و نسبت به آنهایی که شغل موقت دارند، به سه برابر می رسد. مردهای شاغل بیشتر از زنان در خطر فقر قرار دارند و خطر فقر حتی ۷.۵ درصد از کارمندان با قرارداد نامحدود را نیز تهدید می کند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا