حقوق بشر

بازداشت ۶۰۰ معترض به سیاست مهاجرتی ترامپ

حدود ۶۰۰ معترض آمریکایی به سیاست‌های مهاجرتی دونالد ترامپ که در ساختمان مجلس سنا واقع در شهر واشنگتن تجمع کرده بودند، بازداشت شدند….

پرامیلا جایاپال، نماینده زن کنگره آمریکا احتمال شناخته شده ترین فرد بازداشت شده در این تجمع است.

اغلب این معترضان را زنان سفیدپوشی تشکیل می‌داد که پوشش نقره‌ای رنگی را مشابه آن چه که به پناهجویان غیرقانونی داده می‌شود، به دور خود پیچیده بودند و در ساختمان مجلس سنای آمریکا بر روی زمین نشسته بودند.

آنها همصدا با هم این سرود را می خواندند که «با صدای بلند، با صدای رسا، بگوئید با هم، مهاجران خوش آمدید، به اینجا خوش آمدید»، طنین آواز آنها در ساختمان مجلس سنای آمریکا به حدی بود که بسیاری از کارکنان آن از طبقات مختلف به نظاره این صحنه ایستاده بودند.

پلیس ابتدا از معترضان خواست که ساختمان سنا را ترک کرده و به اعتراض خود پایان دهند، ولی زمانی که با مقاومت مواجه شد، آنها را تهدید به بازداشت کرد و کمی بعد وارد عمل شد و با تجمیع آنها در گروه‌های کوچک ابتدا پرچم‌های حاوی شعار آنها را ضبط کرد و پس از گذشت حدود ۹۰ دقیقه آنها را بازداشت کرد.

پلیس آمریکا پس از بازداشت این افراد طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد که حدود ۵۷۵ نفر به دلیل اقدام غیرقانونی بازداشت و جریمه نقدی شده‌اند و این افراد آزاد خواهند شد ولی باید ظرف ۲۴ ساعت جریمه خود را پرداخت کنند. در این اطلاعیه اشاره‌ای به میزان جریمه و افراد مشمول جریمه نشده است.

سناتورهای دموکرات از جمله مزی هیرونو، تامی داوکورث، کیرستن گیلیبراند و جف مرکلی با حضور در کنار معترضان ضمن ابراز همراهی با آنها خواستار آزادی بی قید و شرط بازداشت شدگان شدند.

در واکنش به اطلاعیه پلیس، سازمان دهندگان این تجمع اعلام کردند که بر خلاف ادعای پلیس، شمار واقعی بازداشت شدگان این تجمع ۶۳۰ نفر بوده است. سازمان دهندگان این تجمع عمدتا فعالان حوزه حقوق زنان هستند که ماه مارس گذشته اولین تظاهرات گسترده خیابانی خود را علیه سیاست‌های دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برگزار کردند.

آنها قصد دارند، روز شنبه در تجمع اعتراضی بزرگ‌تری را در شهر واشنگتن به راه بیندازند و از هم اکنون با انتشار هشتگی با مضمون اعضاء خانواده به هم تعلق دارند، در حال جلب حمایت بیشتر از اعتراض‌های خود هستند.

علت تجمع‌های آنها اعتراض به سیاست مهاجرتی جدید آقای ترامپ است که «مدارای در حد صفر» عنوان گرفته و تا کنون موجب جدایی ۲ هزار کودک از والدینشان شده است؛ بزرگسالان به دلیل مهاجرت غیرقانونی به آمریکا روانه زندان شده‌اند.

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا