گوناگون

۳۳ میلیون یورو ، دست ۶ نفر

نکته جالب دیگر اینکه همین افراد، که ارز دولتی گرفته‌اند و با نام دو شرکت مختلف واردات داشته‌اند، شرکتی به اسم پارس‌مایکروتل هم دارند که وارداتی نداشته، اما گوشی‌های سامسونگ برای فروش دارد، البته با دلار ۷۵۰۰تومانی، نه ۴۲۰۰تومانی

دو شرکت ایماهمراه و کاریان‌همراه، چهارمین و هفتمین شرکت در فهرست اعلامی وزارت ارتباطات از حیث دریافت بیشترین ارز دولتی در بازه سه‌ماهه بهار سال جاری هستند. این دو شرکت در مجموع ۳۳میلیون‌و ۱۱۹هزارو ۹۰۴ یورو ارز تخصیص‌یافته دارند که ۱۶میلیون‌و ۵۹۰هزارو ۹۵۰ یوروی آن منجر به واردات تلفن همراه شده است و ۱۶میلیون‌و ۵۲۸هزارو ۹۵۴ یوروی آن همچنان یا در انتظار دریافت است یا بلاتکلیف مانده است.
شش نفری که شاخص‌ترین چهره میان آنان محمدمسعود ابریشم‌چی، یکی از اعضای خاندان مشهور ابریشم‌چی است. لازم نیست حتما از نزدیک با بازار تلفن همراه آشنا باشید تا احمد ابریشم‌چی،‌ صاحب برند نوکیا در ایران را بشناسید. احمد ابریشم‌چی رابطه نزدیکی با برخی مسئولان دارد.

نکته جالب، اینجاست که هم شرکت پارس مایکروتل که خود را متعلق به ایماهمراه می‌داند و هم شرکت کاریان‌همراه، هر دو یک آدرس مشترک در خیابان آفریقا دارند. البته شاید چندان نادر نباشد که دو شرکت در یک آدرس مشترک فعالیت کنند، اما مسئله آنجا آغاز می‌شود که ایماهمراه ۲۰میلیون یورو و کاریان‌همراه ۱۳میلیون یورو ارز دولتی گرفته باشند و بیش از ۱۵میلیون یوروی آن منجر به واردات نشده باشد.

شرکت پارس مایکروتل یکی از این شرکت‌هاست که محمدمسعود ابریشم‌چی، حسین پاینده، شاهرخ ساسانی و حمیدرضا رحیمی در هیئت مدیره آن حاضر هستند و خود این شرکت به عنوان شخصیت حقوقی در ارتباط با شرکت ایماهمراه است که ۲۰ میلیون یورو ارز مبادله‌ای دریافت کرده است. ایماهمراه در کنار دیگر شرکت مشترک میان این مدیران، یعنی همراه سرویس خاورمیانه، نمایندگان واردات، فروش و خدمات پس از فروش برند سامسونگ در ایران هستند که فروردین ماه امسال بزرگ‌ترین فروشگاه سامسونگ در شمال تهران را افتتاح کرده‌اند.

نکته جالب دیگر اینکه همین افراد، که ارز دولتی گرفته‌اند و با نام دو شرکت مختلف واردات داشته‌اند، شرکتی به اسم پارس‌مایکروتل هم دارند که وارداتی نداشته، اما گوشی‌های سامسونگ برای فروش دارد، البته با دلار ۷۵۰۰تومانی، نه ۴۲۰۰تومانی.

 راستی چرا باید دو شرکت در یک آدرس مشترک ارز دولتی بگیرند؟ آیا تلفن‌های همراهی که فروشندگان شرکت پارس مایکروتل در پاساژ علاءالدین و ده‌ها نمایندگی فروش دیگر در تهران و دیگر شهرهای کشور می‌فروشند، همان تلفن‌های همراهی است که دو شرکت ایما و کاریان وارد کرده‌اند؟ اگر پاسخ مثبت است، تفاوت قیمت این فروشندگان با یکدیگر و نرخ تمام‌شده تلفن همراه به چه دلیل است؟ راستی، بانک مرکزی می‌تواند به این پرسش پاسخ بدهد که آیا این شرکت‌ها در ماه‌های اخیر وام‌هایی هم از بانک‌های کشور دریافت کرده‌اند؟ این تنها گوشه‌ای از سؤالاتی است که می‌توانیم در حال حاضر درباره فعالیت این شرکت‌ها بپرسیم. باید منتظر ماند و دید آیا کسی برای پاسخ‌گویی به این پرسش‌ها پیش‌قدم خواهد شد؟

گزیده ای از گزارش شرق

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا