زحمتکشان

اعتراض و سرکوب در خرمشهر

شهروندان خرمشهری روز شنبه برای دومین روز متوالی در اعتراض به بحران آب در این منطقه به خیابانها آمدند. بنابر گزارش های منتشر شده، نیروی انتظامی اقدام به سرکوب معترضان کرده است. درحالی که حیات و ممات هر انسانی با آب پیوندی ناگسستنی دارد، عمق فاجعه را در این مورد به‌صورت عریان و آشکار می‌توان مشاهده کرد. مافیای “سپاه پاسدار” و دیگر “انگل‌های تاریک‌اندیش ولایی”، پنهان از اهالی استان، با لوله‌هایی قطور خفته در زیر خاک، آب را به عماره، بصره در عراق برده و با قیمتی گزاف می‌فروشد. این لوله‌ها در ۳۱ خردادماه به‌وسیلهٔ عده‌ای از مردم کشف شد و فیلم آن در شبکه‌های اجتماعی در معرض تماشای عموم قرار گرفت. …

شهروندان خرمشهری روز شنبه برای دومین روز متوالی در اعتراض به بحران آب در این منطقه به خیابانها آمدند. تلاش نیروهای انتظامی و امنیتی برای متفرق کردن معترضان که به شیوه ای مسالمت آمیز اعتراض میکردند باعث درگیری و برخوردهای خشونت آمیز شد. گزارشات پرشماری از تیراندازی، تخریب اموال، آتش سوزی و زخمی شدن معترضان طی درگیری با قوای انتظامی منتشر شده است.

به گزارش هرانا، خرمشهر در روزهای اخیر شاهد برگزاری تجمعات اعتراضی بوده است. تجمع‌کنندگان، به کمبود آب و کیفیت بد آب لوله‌کشی در این شهر اعتراض دارند.

نیروهای انتظامی ضمن تیراندازی، از گاز اشک آور نیز برای متفرق کردن معترضان بهره بردند.
اطلاعات بیشتری از تیراندازی نیروهای انتظامی تا زمان تنظیم این گزارش مشخص نشده است. صدا و سیمای جمهوری اسلامی معترضان را به تیراندازی به سوی نیروهای انتظامی متهم کرده و از بازداشت تعدادی از معترضان خبر داده است.

گفته میشود بیشترین درگیری ها در چهارراه مطهری خرمشهر صورت گرفته است. در گزارشات ویدیویی از صحنه اعتراضات، چندین بار صدای تیراندازی به گوش میرسد. در بعضی گزارشات، تصاویر معترضان مجروح دیده میشود. معترضان همچنین از کشته شدن دست کم یک تن از شهروندان خبر داده اند که جزئیات بیشتری از آن منتشر نشده است.

روز گذشته مورخ ۸ تیرماه نیز جمعی از شهروندان خرمشهری در اعتراض به کمبود و شوری آب مقابل مسجد جامع این شهر حاضر شده و خواستار شیرین شدن و بهبود کیفیت آب آشامیدنی این شهر شدند.

مناطق جنوبی استان خوزستان در ماههای اخیر شرایط پرتنشی را تجربه کرده است از جمله در فروردین ماه امسال شهرها یا محله های عمدتا عرب نشین جنوب خوزستان شاهد اعتراض گسترده شهروندان عرب بود که نسبت به آنچه رفتارهای نژادپرستانه صدا و سیمای جمهوری اسلامی در انکار هویت خود می‌خوانند به خیابانها آمدند. این اعتراضات با دستگیری دست کم ۴۰۰ تن از معترضات پایان یافت.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا