گوناگون

رییسی مسوول بررسی عملکرد سه قوه‌شد

 همزمان با تشکیل جلسه انتخاباتی رییسی یک عضو خبرگان از سمت جدید رییسی نیز خبر داده است. او دیگر تنها تولیت آستان قدس یا عضو مجلس خبرگان نیست بلکه ریاست کارگروه مهم سیاسی-اجتماعی هیات اندیشه ‌ورز نیز بر عهده او گذاشته‌ شده است.

محمد ابوالقاسمی، ‌عضو مجلس خبرگان رهبری به تسنیم گفته که اعضای مرکزی هیات اندیشه‌ورز مشخص شده‌ و جلسات متعدد آن برگزار می‌شود. همچنین ‌کارگروه‌هایی ذیل هیات مرکزی نیز تشکیل جلسه می‌دهند.

به گزارش انتخاب، به گفته این عضو مجلس خبرگان، رییسی ریاست کارگروهی را برعهده گرفته است که پیگیری، رصد انقلاب و تطبیق آن با اسناد بالادستی، رصد شعار اصلی انقلاب یعنی «نه شرقی، نه غربی» است که بررسی تحقق عملی این شعار طی سال‌های گذشته در این کارگروه صورت می‌گیرد. قرار است که در پایان این بررسی‌ها، نظرات کارگروه سیاسی_اجتماعی به هیات اندیشه‌ورز منتقل و پس از تایید نتایج بررسی‌های کارگروه به مقام معظم رهبری گزارش داده می‌شود.

۶ ماه پس از توصیه رهبری اعضای هیات اندیشه‌ورز خبرگان رهبری انتخاب شدند. در آخرین اجلاس خبرگان دوفوریت تشکیل هیات اندیشه‌ورز را تصویب و اعضای آن را انتخاب کردند. چهره‌هایی چون عباس کعبی، سیدهاشم حسینی بوشهری، سیدابراهیم رییسی، عبدالمحمود عبداللهی، محسن قمی، محمود محمدی عراقی، محسن محمدی اراکی، قربانعلی دری نجف آبادی، محمدهادی عبدخدایی و ابوالقاسم وافی از اعضای این هیات به شمار می‌آیند؛ هیاتی که متشکل از چند کارگروه است و حالا سیدابراهیم رییسی قرار است با ریاست بر کارگروه سیاسی- اجتماعی حرکت سه قوه و سایر نهادها را در جهت اهداف انقلاب، ‌پیشرفت‌ها و پسرفت‌ها بررسی کند.

 

صدور قطعنامه، اختیار تازه خبرگان؟

ابوالقاسمی، ‌عضو خبرگان علاوه بر توضیحاتی در مورد کارگروه سیاسی _ اجتماعی هیات اندیشه‌ورز که ریاست آن برعهده سید ابراهیم رییسی است به موضوع دیگری نیز اشاره کرد. او درباره ورود خبرگان به مسائل اقتصادی کشور گفت: «کار اصلی خبرگان انتخاب رهبر و نظارت بر شرایط رهبری است، توصیه‌های کلان در بیانیه‌های خبرگان مشاهده می‌شود ولی توقع مردم از ما بیش از این است.» از همین روی خبرگان تصمیم گرفته‌اند که طرحی برای صدور قطعنامه از سوی اعضا را بررسی کنند. به گفته ابوالقاسمی این طرح به امضای نمایندگان رسیده و در کمیسیون آیین‌نامه هم تصویب شده است.

در اجلاسیه آینده در صورتی که طرح صدور قطعنامه به تصویب عموم برسد، مجلس خبرگان می‌تواند در شرایط خاص قطعنامه صادر کند. با این حال مشخص نیست که این قطعنامه چقدر ارزش اجرایی داشته و محدودیت اختیارات صادر‌کنندگان قطعنامه تا کجا خواهد بود؟

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا