حقوق بشر

گزارشگران بدون مرز: دستگیری روزنامەنگاران در ایران افزایش یافتە است

سازمان گزارشگران بدون مرز در تازه‌ترین اطلاعیه خود در مورد وضعیت آزادی رسانه‌ها در ایران، اعلام کرد که آزار و اذیت و دستگیری روزنامه‌نگاران و شهروند-خبرنگاران در این کشور، افزایش یافته است….

در این اطلاعیه که جمعه ۸ تیرماه منتشر شد، آمده است:

گزارشگران بدون مرز، خشونت و سرکوب پلیس و دستگیری‌های خودسرانه شهروند-خبرنگاران در طول تظاهرات اعتراضی هفته جاری در تهران را محکوم می‌کند. ما همچنین دستگیری روزنامه‌نگار و بلاگر، هنگامه شهیدی و ادامه اسارت محمدحسین حیدری را که به‌طور غیرقانونی در بازداشت به‌سر می‌برد، محکوم می‌کنیم.

گزارش‌های رسیده حاکی‌از این است که پلیس و نیروهای امنیتی، شهروند-خبرنگاران را که سعی داشته‌اند از تظاهرات اعتراضی در روزهای ۲۵ و ۲۶ ژوئن فیلمبرداری و گزارش تهیه کنند، مورد ضرب و شتم قرار داده‌ و علیه آن‌ها خشونت اعمال کرده‌اند.

درحالی‌که رسانه‌های ملی و بین‌المللی از گزارش‌دهی حرفه‌ای از این تظاهرات اعتراضی منع شده‌اند، بسیاری از اخبار این اعتراضات، توسط شهروندان و با استفاده از تلفن‌های موبایل تهیه شده و آن‌ها را روی شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده‌اند.

در این گزارش‌ها به‌خوبی می‌توان مشاهده کرد که چگونه این شهروند-خبرنگاران مورد حمله و ضرب‌وشتم نیروهای پلیس قرار می‌گیرند. و همان‌طور که همیشه هم در گذشته اتفاق افتاده است، همزمان با بروز اعتراضات خیابانی در ایران، حکومت این کشور با کاهش سرعت اینترنت و ارتباطات تلاش می‌ورزد تا از بیان واقعیات و اطلاعات مربوط به این اعتراضات در افکار عمومی جلوگیری کند».

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا