گوناگون

اسنودن: دولت روسیه فاسد است

ادوارد اسنودن، افشاگر برنامه‌های جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا در صحبت‌هایی بی‌سابقه دولت روسیه را که به او پناهندگی داده، مورد انتقاد قرار داد و آن را «فاسد» دانست.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه گاردین، این اظهارنظرهای او سبب می‌شود که نشست آتی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا با ولادیمیر پوتین، همتای روسیه‌ای وی که قرار است ۱۶ ژوئیه در هلسینکی برگزار شود یک موقعیت پرخطر برای او باشد چراکه ممکن است در این نشست ترامپ از پوتین بخواهد که اسنودن را به آمریکا مسترد کند.
اسنودن در آمریکا با سه اتهام براساس قانون جاسوسی این کشور در ارتباط با افشاگری‌هایش علیه برنامه‌های جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا مواجه شده که هر یک می‌تواند برای او حداقل مجازات ۱۰ سال زندان در پی داشته باشد.
اسنودن در مصاحبه‌ای با نشریه آلمانی زود دویچه سایتونگ صراحتا گفت: دولت روسیه از جوانب زیادی فاسد است. این چیزی است که مردم روسیه درک می‌کنند. با این حال مردم روسیه افرادی خون گرم و باهوش هستند و این کشور یک کشور زیبا است. مشکل مربوط به روسیه دولتش است نه مردمش.
این در حالی است که اسنودن که از سال ۲۰۱۳ بعد از فرار به روسیه در این کشور زندگی می‌کند در سال‌های اول حضورش در خاک روسیه به دلیل عدم انتقاد از دولت پوتین مورد نکوهش قرار گرفت اما به تدریج زبان به انتقاد از رئیس‌جمهور روسیه گشود.
در حال حاضر روسیه تنها پناهگاه امن برای اسنودن در جهان است چون در سال ۲۰۱۳ چین هنگامی که اسنودن به هنگ‌کنگ رفته بود به او اجازه ورود به کشورش را نداد.
اسنودن در این مصاحبه گفت: من پذیرفته‌ام که قرار است زندگی‌ام را با تبعاتی عظیم به خاطر تصمیمم برای روشن کردن مردم از بابت آنچه که می‌دانستم بگذرانم، اما اگر هم به خاطر من نباشد آلمان می‌بایست قوانین لازم برای آنکه به افشاگران آینده یک پناهگاه امن بدهد، تصویب کند. اسنودن گفت: اگر یک افشاگر روسی به در خانه آنگلا مرکل،‌ صدراعظم آلمان می‌رفت او از وی محافظت می‌کرد اما اگر یک افشاگر آمریکایی به در خانه مرکل برود چه می‌شود؟ این سوال هنوز پاسخ داده نشده است. اسنودن از موضع علنی مرکل درباره افراد افشاگر اظهار نارضایتی کرد.
او گفت: ما امروز خیلی زیاد درباره روسیه و نارضایتی‌ها و چالش‌هایی که مردم به خاطر مسائل دولتشان با آنها روبرو هستند صحبت کردیم. این دولت به جهان چه می‌گوید اگرکه تنها جایی که یک افشاگر آمریکایی در آن بتواند امن باشد تنها روسیه باشد؟
اسنودن درباره وضعیت جولیان آسانژ، افشاگر وب‌سایت ویکی لیکس که او خودش را با آن مقایسه می‌کند، گفت: اگر بخواهیم مقایسه کنیم من یک اصلاح‌طلبم در حالی که او یک انقلابی است. من نمی‌خواهم کل سیستم از بین برود، اگر همچنان باور داشته باشم می‌توان آن را نجات داد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا