اجتماعی

اعتراضات مردمی در اهواز، آبادان و ماهشهر

یک روز بعد از اعتراضات شبانه در خرمشهر که توسط نیروهای انتظامی سرکوب شده و مردم تشنه ی آب هدف گلوله قرار گرفتند، در شهرهای اهواز، آبادان و ماهشهر اعتراضات ادامه یافته است …

گزارش ها حاکی از آن دارد که اعتراض شهروندان آبادانی به کیفیت آب این شهر در منطقه ی سلیچ غربی آبادان به درگیری با نیروهای انتظامی انجامیده است. به گزارش ایرنا، دهم تیرماه ۱۳۹۷،«شهروندان آبادانی با ماموران انتظامی حاضر در محل درگیر شدند!»

تجمع شهروندان آبادانی از ساعت ۲۲ یکشنبه شب آغاز شد پلیس و نیرو های امنیتی اقدام به متفرق کردن تجمع کنندگان کردند. ایرنا نوشته است برخی از این افراد با پرتاب اشیاء و سنگ با ماموران انتطامی درگیر شدند.
معترضان سطل های زباله را آتش زده و به گفته ی این خبرگزاری نظم عمومی منطقه را بر هم زدند. در جریان درگیری ها یک خودروی پلیس است توسط تظاهرکنندگان به آتش کشیده شد. بر پایه گزارش های منابع مستقل تظاهر کنندگان علیه حکومت اسلامی و مسئولان آن شعار داده اند.
نیروی انتظامی راه های منتهی به منطقه سلیچ غربی را بسته و کوشیده است کنترل منطقه را به دست بگیرد.

شبکه  های خبری  نیز از تظاهرات در شهرهای اهواز و ماهشهر به حمایت از مردم خرمشهر خبر داده است. بنابر گزارش این شبکه های خبری چهار نفر از فعالان مدنی در اهواز دستگیر شده‌اند.
اعتراض‌ها به کمبود آب آشامیدنی در خرمشهر، شب گذشته شنبه نهم تیرماه به خشونت کشیده شد.
گزارش‌ها از خرمشهر در استان خوزستان در روز یکشنبه دهم تیرماه حاکی از وجود شرایط امنیتی در این شهر بوده است. وزیر کشور گفته در درگیری‌های شب گذشته هیچ کس کشته نشده و فقط یک نفر به بیمارستان منتقل شده است.

براساس برخی گزارشها جاده‌های آبادان خرمشهر، اهواز خرمشهر و آبادان اهواز تحت کنترل است. ایست بازرسی‌ها در این جاده‌ها ماشین‌ها را کنترل ‌می‌کنند.
همچنین فعالان حقوق اعراب در ایران می‌گویند که تاکنون دهها نفر بازداشت شده‌اند.

ولی‌الله حیاتی، فرماندار خرمشهر، به خبرگزاری صدا و سیمای ایران گفته است که خبر کشته شدن یک نفر در این شهر صحت ندارد و فقط پنج نفر “به صورت سطحی” زخمی شده‌اند. عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران هم گفته که “یک زخمی به بیمارستان منتقل شده است.”
فرماندار خرمشهر معترضان را “عوامل خرابکار و اغتشاشگر” خوانده که به گفته او ساکن خرمشهر نیستند و از شهرهای دیگر وارد منطقه شده‌اند.

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور نیز مدعی شده است: یک فرد مسلح در حادثه شب گذشته خرمشهر ۱۱ نفر را مجروح کرد که ۱۰ نفر از آنها از نیروی انتظامی هستند.
حسین ذوالفقاری روز یکشنبه در حاشیه نشست خبری وزیر کشور در جمع خبرنگاران گفت در درگیری های خرمشهر یک نفر از مردم و ۱۰ نفر نیز از نیروی ناجا زخمی شدند.
وی یادآور شد: برطبق گزارش دریافتی این فرد مسلح در داخل جمعیت بود که هنوز شناسایی نشده است.
***

نوشته فوتبالیست مردمی برای زادگاهش خوزستان

مسعود شجاعی، کاپیتان تیم ملی فوتبال ایران که زاده شهرستان آبادان است در یادداشتی توام با خشم و ناراحتی در اینستاگرامش نوشت: «چراغى که به خانه رواست به… به عقیده من اتفاقات و داستان اینروزهاى کشورمان بقدرى توهین به شعور ما است و تاسف بار که نمی‌شود از آن نگفت! آقایان، خانم‌ها بحث نه تخصصی‌ است و نه سیاسى، پس چشم‌ها را باید شست و جور دگر باید دید و بجاى انگ و افترا هاى مختلف چند لحظه با خودتان و وجدانتان خلوت کنید و به دردهاى دل مردم فکر کنید! این صداى من نیست، صداى قشر عظیمى از جامعه ست که ممکن است از این طریق بیشتر شنیده شود! اروندرود و رود کارون از آبادان و خرمشهر مى‌گذرد ولى این دو شهر جنگ زده و مظلوم آب مصرفى ندارند! حاشا به غیرتتان! پول‌هاى اختلاس‌ها و … دکل‌هاى نفتى و پر کردن … از صدقه سر شهرهایى مثل آبادان است که بیشترین سرمایه مملکت ثروتمندمان از همین شهر استخراج می‌شود و به تاراج می‌رود ولى مردمش از ساده‌ترین امکانات زندگى بى بهره‌اند. آقایان دلواپس دوباره از فردا شروع نکنید هزار و یک وصله سیاسى به من بچسبانید، من فرزند همین آب و خاکم و با چشمانم مصائب این مردم را دیده ام با آنها زندگى کرده‌ام و با جان و روحم درکشان مى کنم! حتى در پایتخت هم مردم عادى براى گذران زندگى در تنگنا هستند چه رسد به شهرستان‌هاى محروم! آقایان خسته شدیم آنقدر گفتیم نکنید، نبرید….این مصیبت بزرگ را به کى و کجا باید گفت! ختم کلامم اینکه به داد مردم برسید تا دیر نشده»

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا