گوناگون

دستگیری دیپلمات ایرانی با اتهام تلاش برای بمب گذاری در همایش مجاهدین

 همزمان با اعلام خبر بازداشت یک زوج ایرانی‌تبار به تلاش برای بمب‌گذاری به همایش مجاهدین در حومه پاریس، خبرگزاری‌ها می‌گویند یک دیپلمات ایرانی نیز در آلمان به اتهام ارتباط با آنها دستگیر شده است.

به گزارش خبرگزاری‌های فرانسه و آسوشیتدپرس، این دیپلمات در سفارت ایران در اتریش کار می‌کند. خبرگزاری‌های یاد شده جزئیات بیشتری درباره هویت این دیپلمات ایرانی منتشر نکرده‌اند ولی روزنامه «بیلد» آلمان در سایت خود هویت وی را «اسدالله. ای» اعلام کرده و افزوده که او ۴۷ ساله است. یک خبرنگار روزنامه آلمانی «بیلد» در توئیتی نوشت که دیپلمات ایرانی، ماده انفجاری کشف شده از سوی پلیس را به دستگیرشدگان تحویل داده و دستور حمله را صادر کرده است.

دادستان بلژیک اعلام کرد پلیس این کشور یک زوج بلژیکی ایرانی‌تبار را روز شنبه ۳۰ ژوئن (نهم تیرماه) در بروکسل به ظن تلاش برای بمب‌گذاری در همایش سالیانه سازمان مجاهدین خلق دستگیر کرده است. به گزارش خبرگزاری رویترز، دادستانی بلژیک گفته است که این دو نفر روز شنبه و در حالی که ۵۰۰ گرم ماده منفجره استون پروکسید و چاشنی انفجاری در خودروی خود داشتند، از سوی پلیس بازداشت شدند. پلیس بلژیک در بیانیه‌ای اعلام کرده است که احتمالا این زوج قصد داشته‌اند تا خود را به ویل‌پنت در نزدیکی پاریس و محل برگزاری همایش «سازمان مجاهدین خلق» برسانند.

یورونیوز هم نوشت: دادستان بلژیک تصریح کرد که این زوج روز دوشنبه به طور رسمی به «تلاش برای برنامه‌ریزی یک عملیات تروریستی» متهم شدند. یک دیپلمات ایرانی مستقر در سفارت ایران در اتریش که متهم است با این زوج در تماس بوده توسط پلیس در آلمان دستگیر شده است. سه نفر نیز در همین رابطه در فرانسه دستگیر شدند. تحقیقات پلیس در پنج منطقه مختلف در بلژیک ادامه دارد ولی تا به حال اطلاعات مفیدی به دست نیامده است. دادستان بلژیک دلیل موفقیت خنثی شدن این عملیات تروریستی را «همکاری مفید بین دولت بلژیک و مقامات قضایی فرانسوی و آلمانی» دانست. امیر.سین ۳۸ ساله و نسیمه.نون ۳۳ ساله روز شنبه نهم تیرماه درحالی‌که با خودروی مرسدس خود ۵۰۰ گرم ماده منفجره استون پروکسید حمل می‌کردند، دستگیر شدند. یک کیف حاوی چاشنی انفجاری نیز در خودروی این زوج کشف شد که واحد خنثی‌سازی پلیس بروکسل آن را خنثی ساخت. ماده منفجره استون پروکسید و چاشنی انفجاری پیش از این در حملات تروریستی پاریس در سال ۲۰۱۵ و در بروکسل در سال ۲۰۱۶ استفاده شده است. وزیر کشور بلژیک اعلام کرده است که در حال حاضر تهدیدی از نظر عملیات تروریستی در بلژیک وجود ندارد

سفارت ایران در اتریش هنوز در مورد این دستگیری اظهارنظر نکرده است. اما محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در صفحه توئیتر خود ضمن محکوم کردن «خشونت و ترور» بر آمادگی ایران برای همکاری در تحقیق پیرامون ادعاهای مطرح شده تاکید کرد.

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا