زحمتکشان

افزایش مزد در معیشت کارگران اثرگذار است

در شرایطی که کارگران برای خرید مایحتاج ضروری و دارو و درمان هزینه بالایی می‌پردازند، صد تومان هم به حقوق کارگران افزوده شود، دست آن‌ها را می‌گیرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، ابوالفضل فتح الهی اظهار کرد: موضوع بازنگری دستمزد فعلا در حد یک پیشنهاد است و شورای عالی کار هنوز به طور جدی و رسمی به آن ورود نکرده است اما اعضای شورای عالی کار معتقدند در شرایط حاضر افزایش دستمزد کارگران ولو اندک در معیشت آن‌ها بی‌تاثیر نیست.

وی ادامه داد: در شرایطی که کارگران برای خرید مایحتاج ضروری و دارو و درمان هزینه بالایی می‌پردازند، صد تومان هم به حقوق کارگران افزوده شود، دست آن‌ها را می‌گیرد.

رییس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران درباره توزیع سبد کالا و افزایش بن خواربار کارگران گفت: سبد کالا جزو دستمزد نیست و امکان طرح در شورای عالی کار را ندارد، دولت هم در شرایط فعلی نمی‌تواند سبد کالا توزیع کند، اما نمایندگان کارگری با جدیت پیگیر این مساله هستند.

فتح‌الهی همچنین با اشاره به عدم افزایش حق مسکن کارگران در سال ۹۷،‌ گفت: از ابتدای سال به دلیل نوسان نرخ بازارهای داخلی به ویژه ارز و دلار، سبد معیشت کارگران تحت تاثیر قرار گرفته و بازار مسکن که قبل از عید راکد بود، با شرایط پیش آمده تحرکی پیدا کرده است، بر همین اساس در شورای عالی کار مصممیم هر اقدامی که به بهبود معیشت و افزایش قدرت خرید کارگران کمک می‌کند و هزینه‌های آن‌ها را پوشش می‌دهد، صورت دهیم.

اسفندماه سال گذشته شورای عالی کار حداقل حقوق کارگران را ۱۹.۵ درصد افزایش داد تا پایه حقوق کارگران به یک میلیون و ۱۱۶ هزار تومان برسد. بخشنامه دستمزد سال ۱۳۹۷ پس از ایام عید در حالی از سوی وزیر کار ابلاغ شد که بازارهای داخلی با نوسان شدید نرخ ارز مواجه شدند و این امر موجب شد تا کارگران با مشکلات معیشتی روبه رو شده و افزایش دستمزد را احساس نکنند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا