حقوق بشر

حکم حبس برای فرشته طوسی، فعال دانشجویی

فرشته طوسی، دانشجوی دانشگاه علامه که پیشتر به دلیل حضور و سخنرانی در مراسم ۱۶ آذر ۱۳۹۵ بازداشت شده بود، در دادگاه بدوی به «یک سال و نیم حبس تعزیری و دو سال ممنوع‌الخروجی، محرومیت از حضور در احزاب و گروه‌های سیاسی، شبکه‌های اجتماعی، رسانه‌ها و مطبوعات» محکوم شد…


به گزارش خبرگزاری هرانا، فرشته طوسی، دانشجوی دانشگاه علامه که پیشتر به دلیل حضور در مراسم ۱۶ آذرماه سال ۱۳۹۵ در تجمع “انجمن اسلامی دانشجویان آزاداندیش” بازداشت شده بود، در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی به «یک سال و نیم حبس تعزیری و دو سال ممنوع‌الخروجی، محرومیت از حضور در احزاب و گروه‌های سیاسی، شبکه‌های اجتماعی، رسانه‌ها و مطبوعات» محکوم شد.

پیش‌تر نیز سید علی مجتهدزاده، وکیل خانم طوسی درباره‌ی پرونده‌ی وی توضیح داد: “با وکالت من برای این پرونده موافقت نشده است. متاسفانه آقای صلواتی عنوان می‌کنند که شما را تایید نکرده‌اند اما چیزی به ما ابلاغ نشده است. من در پرونده‌ای با همین اتهام و مشابه پرونده‌ی خانم طوسی وکالت داشتم که اتفاقا در همین شعبه بوده است. مگر اینکه درحال حاضر بگوییم من قبلا صلاحیت وکالت در پرونده‌های امنیتی را داشتم اما در حال حاضر صلاحیتم زایل شده است”.

این فعال دانشجویی و مدافع حقوق زنان پیش‌تر نیز در تاریخ ۱۸ دی ماه سال ۹۳ به همراه همسر خود سجاد درویش فعال سابق دانشجویی دانشگاه علامه در منزل شخصی خود توسط نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شدند. ماموران در آن هنگام بدون حکم ورود به منزل وسایل شخصی ایشان را با خود بردند.
همسر وی پس از چند روز با تودیع وثیقه از زندان آزاد شد اما فرشته طوسی پس از گذشت یک ماه و در تاریخ ۲۹ بهمن ماه از بند دو الف زندان اوین آزاد شد.

فرشته طوسی، ۳۰‌ام خردادماه ۱۳۹۳ نیز به دلیل حضور مقابل ورزشگاه آزادی برای دفاع از حق حضور زنان در ورزشگاه برای تماشای مسابقه والیبال، به همراه جمعی دیگر از زنان به مدت چند ساعت بازداشت شده بود.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا