گوناگون

سهمیه بندی غیر منتظره!

 علیرضا رحیمی نماینده مجلس از بدهی ۲۲ هزار میلیاردتومانی وزارت نیرو پرده برداشت و در توییتی نوشت: بخشی از قطعی برق به عدم ترخیص فیدرها و تجهیزات پست های برق و ترانس ها از گمرکات به دلیل عدم تواتن وزارت نیرو در پرداخت حقوق گمرکی مربوط می شود و گمرک نیز نمی تواتند از حقوق و عوارض گمرکی صرف نظر کند. 

«خب بگویند چه روزی و چه ساعتی برق قطع می‌شود که مردم برنامه‌ریزی کنند»؛ این اعتراض مشترک بسیاری از تهرانی ها در روزهای اخیر و در پاسخ به قطع برق ناگهانی است که به دفعات در طول روز اتفاق می افتد. قطع برق یا سهمیه بندی آن که تقریبا از ابتدای تیر در تهران رخ داده، به دلیل عدم اطلاع رسانی قبلی موجب شده تا بسیاری از ادارات، بخش های خدمات رسان، واحدهای تولیدی و صنعتی، مغازه داران و … با مشکل جدی مواجه شوند و با آنکه برق های اضطراری و یو پی اس در شماری از واحدها وجود دارد، اما بی نظمی‌های زیادی را پدید آورده است.

این در حالی است که در سال های قبل، قطع برق به دلیل افزایش مصرف در روزهای گرم تابستان با اطلاع قبلی و در ساعت و روز مشخص رخ می‌داد و این مساله آسیب کمتری را برای شهروندان به همراه داشت. بی اطلاعی نسبت به زمان قطعی برق زندگی شخصی شهروندان را نیز با مشکل مواجه کرده؛ چنانچه در چنین شرایطی ممکن است شهروندان در آسانسور باشند یا قصد باز یا بسته کردن در پارکینگ‌های اتوماتیک را دارند و … که در این صورت باید منتظر وصل‌شدن برق باشند.

این مساله گلایه‌های دیگری نیز به همراه داشته است و آن اینکه با قطع شدن برق در هوای گرم تابستان، آن‌ها از زمان‌های این قطعی روزانه بی‌اطلاعند. در چنین شرایطی، سامانه ۱۲۱ شرکت برق نیز پاسخگو نیست زیرا بسیاری از مردم به صورت همزمان با این سامانه تماس می‌گیرند. در این روزها تماس با شماره ۱۲۱ حوادث برق برای پیگیری چرایی قطعی، شما را به روندی می‌کشاند که سرانجام آن، چیزی جز پاسخ های نامشخص و معطلی پشت تلفن، نتیجه ای به همراه ندارد؛ زیرا وقتی برای اطلاع از چرایی قطع برق، سیستم تلفن پاسخگو، شما را به کارشناسان وصل می کند، لحظه‌ای بعد اعلام می‌شود به دلیل ترافیک سنگین باید به مدت طولانی انتظار بکشید و به دنبال این پیام، ارتباط قطع می‌شود.همایون حائری، معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی، در پاسخ به اینکه آیا امکان اعلام قطعی برق به مردم وجود ندارد، گفت: از آنجا که مصرف برق تابعی از دمای هواست، نمی‌توان برای قطعی‌های موقتی پیش بینی داشت.تاکنون خاموشی برنامه‌ریزی شده ای در دستور کار قرار نداده ایم که ساعت های قطعی برق مشخص باشد اما مذاکراتی در این زمینه با شرکت‌های توزیع برق داشته ایم که بتوانیم موضوع را به نوعی به مردم آن منطقه اطلاع‌رسانی کنیم.

معاون وزیر نیرو درباره خاموشی‌های اخیر در برخی شهرها گفت: با توجه به کاهش نزولات آسمانی، ۴۶۰۰ مگاوات از ظرفیت ۹۶۰۰ مگاواتی نیروگاه‌های برقابی کشور امسال کاهش یافته است.وی با بیان اینکه به ازای افزایش هر یک درجه دما، مصرف برق کل کشور ۱۵۰۰ مگاوات افزایش می یابد، اضافه کرد: علاوه بر کاهش تولید برق در نیروگاه های برقآبی، زمانی که مصرف برق در زمان پیک از حدی بیشتر شود، برخی تجهیزات دیگر جواب نمی دهد؛ در این شرایط ترانس‌ها دچار اضافه بار و کابل ها با مشکل مواجه می شوند.

 مشترکان، مصرف برق خود را ١٠ درصد کاهش دهند تا به راحتی و بدون خاموشی بتوانیم از شرایط کنونی عبور کنیم.وی با یادآوری سهم قابل توجه وسایل سرمایشی در افزایش مصرف برق در کشور گفت: از ۵۴ هزار مگاوات مصرف برق در زمان پیک، ۲۰ هزار مگاوات مربوط به تجهیزات سرمایشی بوده که معادل کل مصرف برق چهار کشور همسایه ایران است.

اما صحبت های معاون وزیر نیرو در حالی مطرح شده که دیروز علیرضا رحیمی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی از بدهی ۲۲ هزار میلیاردتومانی وزارت نیرو پرده برداشت و در توییتی نوشت: بخشی از قطعی برق به عدم ترخیص فیدرها و تجهیزات پست های برق و ترانس ها از گمرکات به دلیل عدم تواتن وزارت نیرو در پرداخت حقوق گمرکی مربوط می شود و گمرک نیز نمی تواتند از حقوق و عوارض گمرکی صرف نظر کند. این اظهارات نماینده مجلس نشان می دهد که در موضوع قطعی های برق روزهای اخیر، علاوه بر افزایش مصرف توسط مردم، دلایل فنی و اقصتادی دیگر نیز مطرح است که لازم است مسئولان مربوطه در این باره شفاف سازی کنند. در خاموشی های اخیر عوامل مختلفی از جمله افزایش دما، کمبود منابع آبی برای استفاده در نیروگاه‌های برقابی، افزایش مصرف، پاسخگو نبودن میزان تولید و همچنین جوابگو نبودن تجهیزات انتقال و توزیع مانند ترانس‌ها، فیدرها و کابل‌ها و … دست دارند.اگرچه انتظار می رفت وزارت نیرو با توجه به تکرار این شرایط در سال های گذشته، شرایط کنونی را پیش بینی و برای آن اقدامی عملی می کرد اما اکنون برطرف کردن بسیاری از این مشکلات از جمله کمبود منابع آب و افزایش دما از توان آن‌ها خارج است؛ در این شرایط فقط می‌توان با کاهش مصرف و به‌کارگیری راهکارهایی ساده به خودمان کمک کنیم و جلوی خاموشی‌های گاه و بیگاه را بگیریم

قانون

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا